Kapat
x

Küçük Köpek Irkları

Dışarıdaki işlerinizi tamamlayıp eve döndüğünüzde sizi biri sevinç içinde karşılaşın istiyorsanız küçük bir kuçu sahiplenmelisiniz. Kapının dibinde sizi heyecanla bekleyen sizi gördüğünde çılgınca sevinen küçük bir köpek hayatınıza büyük bir mutluluk getirebilir. Onun yaptığı sevinç gösterileri sizi günlük hayatın stresinden kurtararak gülümsemenizi sağlayabilir. Günlük yaşamın stresinden kurtulmak ve sıkıntılarınızı  bir süreliğine unutmak için minnak bir köpek sahiplenmeye ne dersiniz? Eğer, apartman katında yaşadığınız için bir köpek sahibi olamayacağınızı düşünüyorsanız her şeyin bir kolayı var! Apartmanda besleyebileceğiniz en iyi köpek cinsleri küçük köpek ırklarına mensup olanlardır.  Bu mini minnacık köpekler hakkında herhangi bir bilgiye sahip değilseniz, hangisini sahipleneceğiniz konusunda kararsız kaldıysanız yazımızı okumanızı öneriyoruz. Yazımızın konusu mini minnacık köpekler  hakkında. Minnak patilerin dünyasına hoş geldiniz..

>> Köpek Oyuncakları

Hangi Minnak Patiyi Evlat Edinseniz …. 

Apartmanda yaşıyorsanız ve bir kuçu evlat edinmek istiyorsanız büyümeyen köpek cinsleri arasından kanınızın kaynadığı bir küçük ırk köpeği sahiplenebilirsiniz.  Küçük ırk köpekler büyük köpek cinsleri gibi enerjilerini yoğun bir şekilde atma ihtiyacı duymazlar. Üç oda bir salon evinizde koşarak oynayarak rahat bir şekilde enerjilerini atabilirler. Ancak onların da diğer köpek cinsleri gibi dışarıya hava almaya gitmeleri gerekir.  Büyük köpek cinsleri arasında bulunan Golden Retriever, Labrador Retriever veya Alman çoban köpeği gibi ırklar enerjilerini atmak için günde üç defa sokağa çıkma ihtiyacı ve uzun süre oynama ihtiyacı hissederler. Büyük ırk köpeklerin enerjilerini rahat bir şekilde atamayacakları apartman dairelerinde yaşamaları çok zordur.  Bu cins patileri bebekliklerinden itibaren apartmanda beslediğinizde diş değiştirme döneminde dişleri kaşınacağından evinizin duvarlarını, kapılarını, mobilyalarınızı bir kemirgen edasıyla kemirerek zarar verebilir. Havlamaları da daha tok bir sesle olacağından apartmanda birlikte yaşadığınız komşularınız şikayetçi olabilir, huzursuzluk yaşayabilirsiniz. 

Süs Köpeği mi Alsanız … 

Halk arasında süs köpeği olarak küçük köpek ırkları tanımlanır. Süs köpeği temsili tür olarak Yorkshire Terrier örnek gösterilebilir. 15 cm’e varan boyları ve 2 kg’lık dev cüsseleriyle dünyanın en şirin küçük köpek ırkları arasında yer alır. Yorkie olarak ta  anılan bu tatlı patiler, dünyanın en küçük köpekleri listesinin ikinci sırasında bulunuyor. Aklınızdan süs köpeği almayı geçiriyorsanız aile başlayan köpek cinsleri olarak bilinen Amerikan Cocker Spaniel veya  Amerikan Bulldog ırkı bir köpeği tercih edebilirsiniz. Eğer, çocuğunuz varsa ideal bir küçük köpek ırkıdır. Amerikan Cocker Spaniel ırkı çocuklarla çok iyi geçinirve onlarla oyun oynarken çocuk olurlar. Chichuahua ırkı minnak bir patiye ne dersiniz? . Chichuahua Meksika kökenli bir köpektir. Dünyanın en küçük köpeğidir. Boyu en fazla 20 cm kilosu ise en fazla 2,5 kg ağırlığında oluyor. Sık sık uçak yolculuğu yapıyorsanız Chichuahua sizin için ideal bir pati … 

 

Orta Boy Bir Patiye Ne Dersiniz? 

Yaşamınıza orta boy köpek cinsleri arasından bir kuçuyu dahil edebilirsiniz. Güzel beyaz bir kaniş ırkına mensup patinizle oldukça mutlu olabilirsiniz. Aussie cinsi bir patiyi evlat edindiğinizde bir pati sahibi olmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Aussie uzun mesafelerdeki seyahatlerinizde size oldukça sempatik bir yol arkadaşı olacaktır. Çin köpek cinsleri olarak bilinen Shih Tzu veya Pekingese apartman dairesinde birlikte yaşayabileceğiniz köpekler arasında yer alıyor. Tibet Lhasa Apso ırkı ile Pekineslerin melezlenmesi ile ortaya çıkan Shih Tzu 28 cm boyu ve 4 kg’lık kilosuyla yumuşak huyuyla, sadakatiyle ve sevecenliğiyle sizi kendisine aşık edebilir. Yorkieler gibi ipeksi uzun tüyleri vardır. Küçük köpek ırklarının tüyleri genellikle uzun olduğundan belirli dönemlerde köpeğinizi bir pet kuaförüne götürerek tıraşını yaptırmanız ve her gün tüylerini taramanız gerekir. Küçük canların tüylerini taramak için özel tasarlanmış tarakları, şampuanları ve hatta spreyleri vardır. Uzun tüylü bir pati almayı düşünüyorsanız tüylerini taramak için vakit ayırmayı ihmal etmemeniz gerekir. 

Japon Köpek Irklarını Düşünmek …

Çoğu pati sever Japon köpek cinsleri için ayrı bir özen gösterir, özel ilgi alanları içine girer. Japon köpek ırkları içinde yer alan Akita dünyanın en popüler japon köpek cinsleri arasında yer alır. Ancak Akita almayı düşünüyorsanız, Akitalar apartman yaşamına çok uygun değildir, zorluk çekebilirsiniz. Akitaların, büyük bir kafası ve iri bir gövdesi vardır.Soğuğa çok kolay adapte olan bu kuçular kedi gibidir. Kedilerin özelliklerini gösterirler. Örneğin; yemek yedikten kendilerini ve varsa eşlerini büyük bir titizlikle temizlerler. Sakin ama büyük ırk bir köpek olduğundan Akita yerine minnak bir patiyi tercih etmeniz yerinde olacaktır. Japon köpek ırkları arasında yer alan bir başka ırk ise Tosa ırkıdır. Kahverengi kırmızımsı tüyleri olan Tosa’nın Türkiye’de üretimini yapmak, satmak, reklamını yapmak ve hediye etmek yasaktır. Açıkçası bir Tosa sahiplenmeyi düşünüyorsanız bir kez daha düşünün. 

Patili Dostunuzun Aşıları Tam Olmalı …

Evinizde bir patili dostla yaşamak istiyorsanız sağlığını beslenmesini ve tuvalet ihtiyaçlarını göz önüne alarak sahiplenmeniz gerekir. Henüz bebekken evlat edindiğiniz köpeğiniz için veteriner hekiminizin düzenlediği aşı takvimini aşılar bitene kadar elinizden düşürmemelisiniz. Evlat edindiğiniz köpeğinizin aşı zamanları onun yaşına göre değişkenlik gösterir. Minnak patiniz yavruyken alacaksanız 6 veya 8 haftalık olduğunda köpeğinizin aşı takvimini veteriner hekiminiz tarafından uygulanmaya konur. Henüz yavru olan minnak patinize yapılması gereken, Puppy DP (Yavru köpek karma), Corona Aşısı, Bordetella ve Kuduz aşılarıdır. Yetişkin bir pati evlat edindiyseniz, köpeğinizin yaşına göre bir köpek aşı takvimi mevcut.  Bu aşılar ise yılda birer defa olmak üzere, karma aşı, bordotella aşısı, kuduz aşısı ve corona aşısı olarak sınıflandırılıyor.

>> Köpek Eğitim Ürünleri

Patinizin Yürüyüşleriniz Aksatmamanız Gerek 

Köpekler kediler gibi değildir. Her gün sabah ve akşam olmak üzere yürüyüşe hava almaya ihtiyaç duyarlar. Köpeğinizin ırkına uygun bir şekilde yürüyüş planı oluşturmalısınız. Sabahın erken saatlernde yürüyüşe çıkardığınız minnak patiniz tuvaletini dışarıya yapmaya alışabilir. Tuvaletini dışarıya yapmaya alışan patili dostunuzu  sabah ve akşam yürüyüşe çıkardığınızda evde tuvalet ihtiyacı olmayacaktır. Patili dostunuz her ne kadar küçük ırk bir köpek olsa da önceliği her zaman tasmaya vererek onu tasmalı bir şekilde gezdirmeniz gerekir. Tasmasız dolaştırdığınızda bir arabanın önüne fırlayabilir, onu yakalama şansınız olmaz. Kötü sonuçlara yol açabilir. Ayrıca, 2 kg’lık bir olsa köpeklerden korkan bireyleri de düşünmek gerekiyor. Yürüyüşe çıkarken yanınıza küçük bir naylon torba alarak patili dostunuzn dışkısını da toplayarak çöpe atmanız temiz bir çevreye duyarlılığınızı gösterir. 

O’nun İçin Hiçbir Masraftan Kaçınmamalısınız

Bir köpek beslemeye karar verdiyseniz veya besliyorsanız hiçbir masraftan kaçınmamalısınız. Sağlığı ile ilgili bazı fiyatlar yüksek olabilir. Buna minnak köpeğinizin aşı fiyatları, mama fiyatları ve kullandığı aksesuar fiyatları   dahil. Küçük ırk olduğundan kış aylarında üşüyebilir. Kıyafet almanız gerekebilir. Minnak patinizin aksesuarları içinde kıyafetleri, tasmaları vb yer alıyor. Köpeğinizi sahiplendiğiniz andan itibaren hatırı sayılır bir bütçe ayırmanızda fayda olduğunu söylememiz gerek. Yeni evlat edindiğiniz yaşam arkadaşınızla sağlıklı, neşeli ve bol oyunlu günler.. 

 

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/kopek-tuvalet-egitimi link üzerinden ulaşabilirsiniz.