Kapat
x

Köpekler Rüya Görür Mü, İşte Tüm Merak Edilenler

Hayvanseverler tarafından oldukça merak edilen konulardan biri olan “köpekler rüya görür mü” sorusunu siz değerli okurlarımız için yanıtladık. Birçok evcil hayvan sahibi, köpeklerinin uyku esnasında havladığını hatta hareket ettiklerini söylemektedirler. Bu yaygın durum köpeklerin tıpkı insanlar gibi uyku esnasında bazı rüyalar gördüklerini işaret etmektedir. Minik dostlarımız köpekler, kimi zaman normal rüyalar görürken kimi zaman da kabuslarla uyanabilirler. Şahit olunan kabuslar sırasında köpeğinizi uyandırmalı mısınız, köpekler rüyalarında neler görürler, neden hareket ederler ve her uyuduklarında rüya görürler mi? gibi soruların tamamını yazımızın devamında detaylıca inceledik. Gelin köpeklerin rüyaları hakkındaki detaylara birlikte göz atalım.

 

Köpekler Rüyalarında Ne Görürler?

Köpeklerin rüya gördükleri bilimsel olarak da kabul edilmektedir. Köpeklerin rüyalarında ne gördüğü hakkında birçok ayrı fikir olsa da, en yaygın görüş günlük hayatta yaşanan olayların bilinçaltlarında bıraktığı izlerle birtakım rüyalar gördükleridir. Örnek verecek olursak; minik dostunuz bazen en sevdiği mamasını yiyor, en sevdiği oyuncağıyla oynuyor ya da en sevdiği aktivitelerden birini gerçekleştiriyor olabilir. Tatlı rüyaların yanı sıra, kabus gördüklerinde ise titreme, inleme ve havlama gibi tepkiler verebilirler.

Köpekler Rüyalarında Neden Hareket Ederler?

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de uyku iki farklı türe ayrılır; derin uyku ve yavaş dalga uykusu. REM(yavaş dalga uykusu), en gerçekçi rüyaların görüldüğü uykudur. Bu sebeple yaşanan olayları gerçekmişçesine algılayan köpekler, titreme, inleme, ön ve arka patilerini koşarcasına hareket ettirme ve mide spazmı geçirme gibi gözle görülebilen davranışlar sergileyebilirler. Köpeklerin derin uykuya dalma süreleri de ırklara göre değişmektedir. Küçük ırklarda derin uykuya dalma süresi 10 dakika iken orta ırklarda 20, büyük ırklarda ise 30 dakikayı bulabilmektedir.

Köpekler Rüya Görürken Uyandırılır Mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi köpeklerin derin uykuya dalabilmeleri için belli bir süreye ihtiyaçları vardır. Köpekler eğer yeterli uykuyu alamazlarsa enerjileri ve ruh halleri kötü etkilenebilmekte ve hayat kaliteleri düşmektedir. Duyuları oldukça gelişmiş olan bu canlılar, atalarından onlara geçen genler sayesinde düşük frekanslı sesleri duyabilir ve güçlü kokuları sıklıkla algılayabilirler. Bu sebeple minik dostunuzun deliksiz ve huzurlu bir uyku çekebilmesi için evinizin en sessiz alanına bir köpek yatağı alarak onları mutlu edebilirsiniz.

Köpekler Her Uyuduklarında Rüya Görürler Mi?

Köpeklerin ataları olan kurtlardan miras kalan bazı içgüdüsel özellikleri bulunmaktadır. Bunların en başında ise uyanık kalma içgüdüsü bulunur. Köpeklerinizle gün içinde vakit geçirirken etraftan gelen bir tehdit olmadığında bile tetikte olduklarını ve koruma içgüdülerinden kaynaklanan davranışlar sergilediklerini fark edebilirsiniz. Bu davranışların hepsi hayatta kalmak için uyanık olmanın gerektiği içgüdüsünden kaynaklanır. Bazen 5 bazen 10 bazen de 20 dakika aralıklarla uyuyup uyanan köpekler her uykuya daldıklarında rüya görmezler. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi köpeklerin deliksiz ve rahat bir uykuya yaşam kalitelerinin artması için ihtiyaçları vardır. Bu nedenle köpekleriniz ne tür rüya görürlerse görsünler onları uyandırmamanız daha doğru olacaktır.

Köpeklerinizin ve tüm evcil hayvanlarınızın sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmesi için ihtiyaç duydukları tüm köpek yatağı, mama ve ek vitaminlere Petcanlar üzerinden ulaşabilirsiniz. Her bütçeye uygun evcil hayvan aksesuarı, sağlık/bakım ürünleri, eğitim ve temizlik malzemelerinin tamamına Petcanlar  adresinden 7/24 ulaşabilirsiniz.

Lepus Luxe Daisy Yatak Kahve Medium

Lepus Luxe Daisy Yatak Kahve Medium

799.00 ₺
719.10 ₺
Zampa Shiny Basic Mont Siyah 2XSmall

Zampa Shiny Basic Mont Siyah 2XSmall

495.00 ₺
445.50 ₺