Kapat
x

Köpek Oyuncakları Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Köpeğiniz için oyuncak seçmek, özellikle piyasadaki birçok köpek oyuncaklarında zor olabilir. Çoğu köpek yeni bir oyuncak görür görmez heyecanlanır. Onlarla ve oyuncakla oynayarak onları ilgi çekici tutabilirsiniz. Köpeğinizle oynamak için zamanınız olmadığı, ancak zamanını işgal etmesi için ona bir şeyler vermek istediğiniz günler için köpeğinizi rahatlatmak ve rahatlamak için yapılan çiğneme oyuncakları ve aksesuarları arasından da bir satın alma tercihi yapabilirsiniz.

>> Köpek Oyuncakları

Adım Adım Köpek Oyuncağı Seçimi

İkramlarla doldurabileceğiniz sert kauçuk oyuncakları arayın. Sert ikramlar veya yumuşak ikramlar (fıstık ezmesi gibi) ile doldurabileceğiniz küçük yuvarlak tüpler olan Kong tipi oyuncaklar, oyun için mükemmeldir. Köpeğinizin ağzında taşıması ve çiğnemesi kolaydır. Ayrıca, onları ikramlarla doldurmak köpeğinizi oyuncakla meşgul edecektir.

Ayrıca kauçuk oyuncak ile getirme oynayabilirsiniz. Köpeğiniz sık sık oynarsa, lastik oyuncağı her hafta taze, sağlıklı ikramlarla değiştirdiğinizden emin olun.

Köpeğinize bir römorkör oyuncak alın. Römorkör oyuncakları da köpeğinizle aktif olmak için mükemmeldir. Çoğu köpek, sahipleriyle ve diğer köpeklerle bir halat çekme oyununun tadını çıkarır. Römorkör oyuncakları, genellikle düğümlü uçlu kısa bir parça veya bir ucunda küçük bir sap olan deri, ince hortum veya ipten yapılabilir.

Ham deriden yapılmış köpek kemiklerinizi satın almadan önce veterinerinizle konuşun. Ham deri kemikleri, plakları çıkarmaya ve temiz tutmaya yardımcı oldukları için köpeğinizin dişleri için iyidir. Birçok köpek ayrıca ham deri kemiklerinde çiğnemenin tadını çıkarır. Ancak, köpeğiniz için hangi markaların veya ham deri türlerinin güvenli olduğunu doğrulamak için veterinerinizle konuşmalısınız. Bazı ham deri kemikleri boğulma tehlikesi oluşturabilir ve hayvanlara zalim olabilen uluslararası kürk ticaretinin yan ürünlerinden yapılır.

Ham deri kemiklerine alternatif olarak, daha sert oldukları ve muhtemelen ham deri kemiklerinden daha uzun süreceği için sert kauçuk oyuncakları bir kemik şeklinde düşünün.

Oyuncağın toksik olmayan malzemelerden yapılmış olduğunu kontrol edin. Köpeğiniz oyuncakla kapsamlı bir şekilde oynayacağından, çok fazla yalama, çiğneme ve kemirmeyle, oyuncağın toksik madde içermediğini kontrol etmelisiniz. Oyuncağın etiketi köpekler için toksik olmayan ve güvenli olmalıdır.

Oyuncağın köpeğinizin boyutu için tasarlandığını teyit edin. Birçok köpek oyuncak, belirli bir köpek boyutu göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Önerilen boyut aralığı için oyuncağın üzerindeki etikete bakın. Küçük bir köpek için çok büyük bir oyuncak onu hayal kırıklığına uğratabilir veya onunla oynamaktan vazgeçebilir. Ayrıca, daha küçük bir cins için tasarlanmış bir oyuncak daha büyük bir köpek cinsi için tehlikeli olabilir ve boğulma tehlikesi oluşturabilir.

Köpeğinizin çene büyüklüğüne dikkat edin, çünkü çenesi için çok küçük bir oyuncak boğulma tehlikesi oluşturabilir. Köpeğinizin çenesine rahatça oturan, ancak çok büyük veya çok küçük görünmeyen oyuncakları arayın.

Bir köpek yavrusu varsa, büyüdükçe oyuncaklarını değiştirmelisiniz, böylece yaşına ve büyüklüğüne uygun olurlar.

Köpek Oyuncağı İle Oyunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeğiniz ve römorkör oyuncağınızla oynarken köpeğinize karşı saldırgan olmamaya çalışın. Oyuncağı köpeğinizin ağzından sökmeyin. Bunun yerine onu “düşür” veya “serbest bırak” komutuna cevap vermesi için eğitin, böylece römorkör oyuncağı kendi başına bırakacaktır. Oyuncağı dikey olarak çekmemeye çalışın, köpeğinizin ayaklarının yerden düşmesine neden olun, çünkü bu çene, boyun ve omurga sorunlarına neden olabilir.

Römorkör oyuncağının parçalandığını veya hasar gördüğünü fark ederseniz, köpeğinizin herhangi bir malzemeyi yutma riski olmayacak şekilde değiştirin.

Oyun için bir top alın. Köpekler, kauçuk toplardan peluş toplara, tenis toplarına, köpük toplarına kadar toplarla oynamayı sever. Getirme ve yakalama oyunu için harikalar. Köpeğinizin çenesi için çok büyük veya çok küçük olmayan bir top arayın.

Topun dayanıklı malzemeden yapılmış olduğunu kontrol edin, böylece küçük parçalar halinde çiğnemeyin. İçi boş bir top, aktif çiğneme yapan köpekler için iyi bir seçenek olabilir, çünkü top genellikle çok fazla çiğneme ve ezmeye dayanabilir.

İçinde bir gıcırtı olan oyuncaklar oynamak köpeğinizi oyuncakla meşgul kalmak için motive edebilir. Ancak sürekli gıcırdama seslerine de yol açabilirler, bu nedenle gürültüye karşı hassassanız, squeakersli oyuncaklardan kaçınmak isteyebilirsiniz. Bazı köpekler, harap bir oyuncak ve büyük bir karmaşaya yol açabilecek içteki squeaker'a ulaşmak için oyuncağı parçalamaya çalışabilir.

Bir "meşgul kutusu" oyuncağı düşünün. “Meşgul kutu” oyuncağı genellikle ikramlar için saklanma yerleri içeren büyük kauçuk küplerden oluşur. Köpeğiniz daha sonra ikramları almak için küpü burnu, ağzı ve pençeleriyle hareket ettirmelidir. Köpeğiniz “meşgul kutusu” ile kendi başına oynayabileceğinden, bu bağımsız oyun için iyi bir oyuncaktır.

Satın almadan önce oyuncağın yorumlarını internet üzerinde okuyun. Bir oyuncak hakkında şüpheleriniz varsa, diğer evcil hayvan sahiplerinin çevrimiçi yorumlarını okumak için zaman ayırın. Oyuncak çevrimiçi olarak yüksek puan alıyorsa, paranızın değerinin iyi bir işaret olabileceğine dikkat edin. Ayrıca, oyuncakla ilgili fikirleri için veterinerinizle, köpekli diğer arkadaşlarınızla ve hatta köpek eğitmenleriyle konuşabilirsiniz. Bu, köpeğiniz için oyuncak almaya gittiğinizde daha bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacaktır.

Peluş Oyuncaklar

Köpeğinize yumuşak doldurulmuş bir oyuncak alın. Peluş oyuncaklar genellikle birçok köpek arasında popülerdir ve konfor ve rahatlama sunar. Ancak tüm peluş oyuncaklar köpekler için güvenli değildir. Köpeğinizi yumuşak doldurulmuş bir oyuncak satın almadan önce, köpeğinizin ağzında tutup taşıyabilecek kadar küçük yumuşak bir oyuncak aramalısınız. Köpeğinizin yutmayacağı ve dayanıklı göründüğü bir peluş oyuncak aramalısınız, çünkü köpeğinizin oyuncağın herhangi bir parçasını yutmasını istemezsiniz. Birçok köpek peluş oyuncaklarla çiğneme ve taşıma yoluyla sallayarak veya “öldürerek” etkileşime girecektir.

Köpeğiniz büyüdükçe, peluş oyuncaklarını değiştirmeli, böylece yaşına ve büyüklüğüne uygun olmalıdır. Peluş oyuncaklarından herhangi birinin parçalandığını fark ederseniz, onları değiştirmeyi deneyin veya oyuncağın parçalarını yutmaması için onları yamalayın.

Köpeğinize eski tişörtlerinizi, yastık kılıflarınızı veya havlularınızı sunun. Bazı köpekler, sahiplerinin kokusuna sahip olan ve onları rahatlatıcı bulan eski tişörtlerin, yastık kılıflarının veya havluların keyfini çıkarır. Ancak zamanla köpeğiniz tarafından imha edilecek eşyalara hazırlıklı olun.

>> Köpek Ödülleri

Köpek Oyuncaklarının Aşırı Kullanımı

Köpeğiniz için hangi öğelerin sınırların içinde yani izin verilmiş ve hangi öğelerin sınırların dışında yani yasaklanmış olduğu da güçlendirilmelidir. Bunu, iyi bir davranış için ödül olarak eski bir tişört kullanarak yapın ve köpeğinizin sadece onun için amaçlanmış eski öğelerle etkileşime girmesine izin verin. Bu ona hangi eşyalarla oynayabileceğini ve hangi eşyaları yalnız bırakması gerektiğini hatırlatacaktır.

Köpeğinizin oyuncaklarını, onlardan sıkılmayacak şekilde değiştirin. Köpeğinize oynayabileceği çeşitli farklı oyuncaklar vermeye odaklanın, çünkü bu herhangi bir oyuncaktan sıkılmamasını sağlayacaktır. Bir seferde onun için her bir oyuncak türünden birini sağlamaya çalışın: biri oyun için, biri çiğneme için ve diğeri konfor veya rahatlama için. Köpeğinizin en sevdiği yumuşak bir oyuncak varsa, onu düzenli olarak dışarıda bırakabilirsiniz.

Aşırı kullanım nedeniyle yırtılmaya veya parçalanmaya başlayan oyuncakları değiştirin. Köpeğinizin parça halinde olan veya gevşek uçları veya parçaları olan oyuncaklarla oynamasına izin vermeyin, çünkü bunlar güvenlik tehlikesi oluşturabilir.

Çoğu köpek ilk on dakika boyunca bir oyuncakla oynamakta heyecanlanır ve sonra ayrılmaya başlar. Bunu atlayarak ve onunla ve oyuncakla oynayarak bunu önleyebilirsiniz. Ayrıca oyuncaklarını değiştirmeyi veya düzenli olarak yeni bir oyuncağı tanıtmayı unutmayın, böylece ilgisini kaybetmez.

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/kedi-kumunun-ince-ya-da-kalin-olmasi-arasinda-nasil-bir-fark-var linkinden ulaşabilirsiniz.