Kapat
x

Köpek Irklarının En Güzeli: Irish Setter Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Irish Setter, son derece hızlı, zarif, acı kahve rengi tüylere sahip gösterişli ve asil ruhlu bir köpektir.  Acı kahve rengi tüyleri ile tanınan bu ırk, iyi bir aile köpeğidir. İnsanlar için, iyi huylu arkadaşlardır. Çocuklar için ise neşeli ve enerjik bir top toplayıcısıdır.

Irish Setter, köpek ırklarının en güzeli olarak tanımlanmıştır.

Irish Setter Özellikleri

  • Sağlam, kuvvetli bir yapıya sahip olmasına rağmen, son derece estetik ve zarif görünür.
  • Parlak kestane rengi uzun tüylere sahiptir.
  • İrlandalıları tüm spor köpekleri arasında en hızlısı arasına yerleştirir.
  • Sevimli kişilikleri, 200 yılı aşkın bir süredir sporculara ve evcil hayvan sahiplerine ırkı sevdirmiştir.
  • Bu heyecanlı kızıllar, özünde büyük çocuklardır.
  • Sahiplerini her zaman memnun etmeye isteklidirler.
  • Olumlu eğitime cevap verirler.
  • Cesur ve çetin av köpekleridir.

Irish Setter Köpek Irkı Kökeni

1800'lerin İrlandalı avcıları, Zümrüt Ada'nın geniş, düz kırsalında araziyi daha iyi kaplamak ve özgürce hareket etmeleri için "Kırmızı Setterlerı" yetiştirdiler. Buna karşılık, Irish Setter’in İskoçya'dan akrabası Gordon Setter, kayalık arazide avlanmak için yetiştirilmiştir. Bu nedenle daha kısıtlı bir hızda hareket eden daha ağır gövdeli bir köpektir.

Irish Setter, kuş tarlalarında enerjik ve verimli bir işçi olarak ün kazanmıştır. Göz alıcı güzel görünümü ve zarif yürüyüşü sayesinde, sporun 1870'lerdeki başlangıcından bu yana gösteri ringinde büyük bir kazanan olmuştur. On bir İrlandalı, yıllar içinde Westminster Kennel Club gösterisinde Sporting Group yarışmasını kazanmıştır. Ancak tüm zamanların en ünlü Irish Setter’ı, Jim Kjelgaard'ın 1945 tarihli romanı “Big Red”in baş karakteri olan kurgusaldı.

Irish Setter Köpek Irkı Sağlık Sorunları

Irish Setter, genellikle sağlıklı köpeklerdir ve bilinçli yetiştiriciler, düzenli aralıklarla köpeklerinin kalça displazisi ve göz bozuklukları gibi sağlık durumları için onları taramalıdır. Diğer büyük, derin göğüslü ırklar gibi, Irish Setter’da şişkinlik, ani ve yaşamı tehdit eden karın şişmesi yaşayabilir; sahipleri, semptomları ve şişkinlik oluşması durumunda ne yapmaları gerektiği konusunda kendilerini eğitmelidir. İrlandalı bir Setter'ın kulakları enfeksiyon belirtileri açısından düzenli olarak kontrol edilmeli ve köpekler için formüle edilmiş bir diş macunu kullanılarak dişler sık sık fırçalanmalıdır.

Irish Setter Köpek Irkı Bakımı

Irish Setter’ın zengin kırmızı tüylerinin, en iyi şekilde görünmesi için orta derecede bakım gerekmektedir. Kızıllar, iğneli bir fırça veya yumuşak kıllı bir köpek fırçası ile haftada en az iki kez fırçalanmalıdır; Uzun dişli metal bir köpek tarağı, oluşmaya başlayan herhangi bir karışıklık veya düğümün çözülmesine yardımcı olmak için de kullanılabilir. Tırnaklar ayda bir köpek tırnak makası ile kesilmelidir. Ara sıra, köpeklere yönelik hafif bir şampuanla yapılan banyo, tüylerin ve cildin temiz ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. Bakım seansları, köpeğin her yerinde yeni topaklar veya cilt sorunları olup olmadığını kontrol etmek ve gözlerin, kulakların sağlıklı ve sorunsuz olduğunu kontrol etmek için iyi bir zamandır. Ayrıca köpeğinizin ömrünü sağlıklı geçirebilmesi için ona en iyi köpek mamalarını yedirmelisiniz. İhtiyaç duyulduğu anlarda da köpek ek vitamin ve minerallerinden faydalanmanız, onun hastalıklara yakalanma riskini en aza indirecektir.

Irish Setter Köpek Irkı Egzersiz İhtiyacı

Irish Setter’ın bol miktarda günlük egzersize ihtiyacı vardır. Bu, uzun günlük yürüyüşler şeklinde ve sahipleri ile oyun seansları şeklinde olabilir. İrlandalı Setter’lar insanlarıyla birlikte olmayı sever. Cins ayrıca itaat, takip, çeviklik, ralli gibi köpek sporlarına ve sahibi tarafından zevk alınabilecek diğer aktivitelere katılarak zihin ve beden egzersizleri yapar.

Irish Setter Köpek Irkı Eğitilebilir mi?

Irish Setter, mutlu, sevecen ve memnun etmeye hevesli bir köpektir. Antrenman yöntemlerini tutarlı tutun, ancak sıkılmayacağından emin olmak için seansları eğlenceli ve ilginç tutun. Olumlu, ödüle dayalı eğitim yöntemlerine en iyi şekilde yanıt verir ve sert eğitime iyi yanıt vermez. Erken sosyalleşme ve yavruluktan itibaren eğitim dersleri önerilir. İrlandalı Setterlar, avcılık, çeviklik, rıhtım dalışı, ralli, takip ve flyball gibi köpek sporlarında mükemmeldirler ve hassas yapıları onları terapi ve yardım köpekleri olarak tanımlar.

Irish Setter Köpek Irkı Nasıl Beslenmelidir?

Irish Setter, köpeğin yaşına (yavru, yetişkin veya yaşlı) ve aktivite düzeyine uygun yüksek kaliteli bir köpek maması ile beslenmelidir. Hangi insan gıdalarının köpekler için güvenli olduğunu ve hangilerinin güvenli olmadığını öğrenmelisiniz. Cins, karında ani ve yaşamı tehdit eden bir şişme olan şişkinlik yaşayabilir ve köpek sahipleri, semptomları ve şişkinlik oluşması durumunda ne yapmaları gerektiği konusunda kendilerini eğitmelidir.

Dayang Hamster Çarkı 14x12 Cm

Dayang Hamster Çarkı 14x12 Cm

159.00 ₺
143.10 ₺
Zampa Shiny Basic Mont Siyah XSmall

Zampa Shiny Basic Mont Siyah XSmall

470.00 ₺
423.00 ₺