Kapat
x

Çocukların Oyun Arkadaşı: Fino Köpek Cinsi

Fino köpek cinsi kucakta kolayca taşınabilecek kadar küçük boyutta olan yumuşak ve şirin görünümlü küçük ırk köpek cinsidir. Bakıldığı zaman evlerde en çok beslenen küçük ırk köpeklerdendir. Fino köpek cinsinin en büyük özelliği oyuncu kişilikte olmalarıdır. Küçük çocuğu olan aileler özellikle bu küçük oyuncuyu çocuklarıyla arkadaşlık etmeleri için sahiplenmektedirler. Bu özelliğinin yanı sıra fino, gezmeye düşkün bir cinstir. Sahiplerinin götürdüğü mekanlarda sorun çıkartmadan uyum sağlayabilirler.

Fino Köpek Cinsi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Fino köpekler diğer cinslere göre bakımı biraz daha zor bir köpek cinsidir. Önemli olan nokta köpeklerin bakımında belirli periodların belirlenmesi ve çeşitli hastalıklara yakalanmamaları için bu dönemlerde bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Fino Köpek Cinsinin Özellikleri

  • Sahiplerine karşı itaat seviyeleri yüksektir.
  • Yabancılara karşı ılımlı ve bulundukları ortamlara uyumlulardır.
  • Kendi türleriyle çok iyi geçinir.
  • Çok oyuncu bir türdür. Bu nedenle doğru şekilde eğitmeli ve oyun kurallarını belirlemelisiniz.
  • Zekilerdir ve dikkat seviyeleri oldukça yüksektir.
  • Çabuk hastalanabilirler bu nedenle bakımlarının düzenli periyodlarda yapılması gerekiyor.
  • Dönemsel olarak normalden fazla tüy dökebilirler.
  • Çok temizlerdir, koku problemleriyle karşılaşılmaz.

Fino Köpek Cinsi Türleri Nelerdir?

 

1- Pomeranian Fino Köpeği

Yumuşacık ve kabarık tüylere sahip olan pomeranian fino cinsi son derece tatlı görünümlü bir cinstir. Çocuklarla geçirdikleri vakit sürecinde yüksek enerjileri ve neşelerinden dolayı fazla ses çıkarabilirler.

2- Malta Fino Köpeği

Yumuşacık ve bembeyaz tüylere sahiptir. Vücut yapısı olarak uzun tüylü bir fino köpek cinsi Bu nedenle düzenli şekilde tüylerini kestirmeli ve gerekli bakımlarını yaptırmalısınız. Diğer fino köpek türlerine göre daha fazla ilgiye ve bakıma ihtiyaçları vardır. Malta fino köpek cinsini sahiplenmeden önce onlara normalden fazla ilgi göstermeniz gerektiğini bilmelisiniz.

3- Shih Tzu Fino Köpeği

Finoların tüm cinsleri gibi Shih Tzu fino köpeklerinin de çocuklarla arası çok iyidir. Tatlı ve nazik bir görünüme sahiptir. Diğer türlerine göre fazla tüy dökmezler. Finoların bakımlarının düzenli olarak özel olarak yapılması gerektiğini söylemiştik. Shih Tzu cinsinin  de tüylerinde matlık olmaması için düzenli aralıklarla taramalısınız.

4- Papillon Fino Köpeği

Papillon fino köpeği uzun tüylere ve kuyruğa sahiptir. Zeki ve oyuncu oldukları için gerekli eğitim verildiğinde hızlı şekilde kavrayarak öğrenirler. Küçük çocuklarla çok iyi anlaşırlar.

 

Köpeklerinizin bakımı için ihtiyaç duyduğunuz tüm bakım, temizlik ürünü, mama, vitamin, oyuncak ve yatak gibi birbirinden çeşitli ürünlerimize Petcanlar üzerinden ulaşabilirsiniz. Küçük dostlarımızın sağlığı ve bakımı için en kaliteli ürünleri sizlere sitemiz üzerinden sunuyoruz.