Kapat
x

Komondor Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Komondor köpek ırkı, başından kuyruğuna kadar uzun beyaz tüylerle kaplı büyük bir Macar sürü koruyucusudur. Komondor köpek ırkı, dünyanın en tanınmış ırkları arasındadır. Bağımsız ve koruyucu olan Komondor ırkı, eğitimde sağlam ve deneyimli bir el gerektirir. Bolca beyaz tüye sahip olan bu muhafız son derece büyük ve güçlüdür.

Komondor Köpek Irkı Kökeni

Yüzyıllar boyunca Komondor, Macar sürü köpeklerinin kralı olmuştur. Koms, merada koyunları korumaktadır. Kurtlardan ve diğer yırtıcı hayvanlardan kaçacak kadar kendinden emin ve sağlamdır. Kafa etrafındaki uzun tüyler köpeğe havalı bir görünüm katar. Ancak bunlar gösteriş için değildir. Aşırı hava koşullarından ve keskin dişli yırtıcılardan koruma sağlarlar.

Komondor Köpek Irkı Özellikleri

  • Başından kuyruğuna kadar uzun ve beyaz tüylerle kaplıdır.
  • İri yapılı ve güçlü bir köpektir.
  • Son derece başarılı bir sürü koruyucusudur.
  • Kendinden emin ve özgüvenlidir.
  • Ağır kaslarına rağmen Komondorok çevik ve hafiftir ve uzun adımlarla hareket eder.
  • Eşsiz görünümlerinden dolayı Koms'u başka bir şeyle karıştırmak imkansız.
  • Paspas köpeği olarak da tanınan bu ırk, gerçekten de paspas gibi uzun ve kordon şeklinde tüylere sahiptir.
  • Son derece estetik ve farklı bir görünüme sahiptir.

Komondor Köpek Irkı Sağlık Sorunları

Komondors'a özgü bilinen bir sağlık sorunu yoktur. Birçok büyük köpekte olduğu gibi, Komondor'da da şişkinlik gelişebilir, midenin ani, hayatı tehdit eden bir şekilde büyümesi bazen bükülme ile birlikte olabilir. Sahiplerin şişkinlik belirtilerinin farkında olmaları ve bu belirtiler ortaya çıkarsa hızlı hareket etmeleri gerekir.

Komondor Köpek Irkı Bakımı

Güzel ve uzun kordon tüylere sahip bir deri özel bir bakım gerektirir. Bu ırkın kordonlu tüyleri sürekli olarak taranmasa da temiz tutulmalıdır. Köpek fırçası ile ara sıra tüylerinin üzerinden hafifçe geçerek düzgün görünmesini sağlayabilirsiniz. Ancak tüyleri çok ve uzun olduğundan, köpeğin kötü kokma ihtimali yüksektir. Bu nedenle özel bir köpek şampuanı ile düzenli olarak yıkamanızı tavsiye ederiz. Kordon şeklindeki yoğun tüyleri tam anlamıyla taramak neredeyse imkansızdır. Bu tüyler tıpkı rastalı bir saç gibi kendi şeklini korumaktadır. Dolayısıyla tel tel ayırmakla uğraşmamalısınız. Düzenli olarak yıkamak ve elinizle kordonları düzeltmek yeterli olacaktır.

Komondor Köpek Irkı Egzersiz İhtiyacı

Komondor köpek ırkı boyutlarına göre son derece çevik ve atletiklerdir. Bu nedenle enerjilerini atmaları için onlara gerekli egzersiz ortamını sağlamalısınız. Örneğin; büyük ve güvenlikli bir bahçede serbest zaman geçirmesi uygun olacaktır. Düzenli yürüyüşe çıkmak ve ev arkadaşları komondorların formda kalmasına yardımcı olacaktır. Yürüyüş esnasında köpek tasması kullanmanız, bu büyük köpeği zapt edebilmeniz için iyi olacaktır.

Komondor Köpek Irkı İnsanlar ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Komondorlar için köpek parkları genellikle kötü bir fikirdir. Bir çiftlik hayvanı koruyucusu olarak geliştirilen koruma içgüdüleri, yabancı köpeklere veya bir grup köpeğin tehdit edici bir sürü olabileceği algısı, kötü tepki vermelerine neden olabilir. İnsanlarla ilişkisi ise; eğer yavruluktan itibaren sosyalleştirildiyse iyidir. Sahiplerine bağlı köpeklerdir. Aileyi son derece iyi korurlar. Aile ile ve sosyalleştirildiği diğer insanlarla iyi anlaşırlar. Köpek oyuncakları ile parklarda onunla oyunlar oynayabilirsiniz. Yine de küçük çocuklar ve bebekler ile oyun oynarken onlara dikkat etmek gerekebilir. Bebeklerin ani hareketlerine ve ısırıklarına karşı kendilerini korurken onlara istemeden zarar verebilirler.

Komondor Köpek Irkı Eğitilebilir mi?

Komondor için erken sosyalleşme ve köpek yavrusu eğitimi dersleri, itaat eğitimi ve "kişinin" sorumlu olduğu olumlu eğitim önerilir. Bu köpek ırkı bağımsız düşünür ve eğitilmezlerse aşırı koruyucu olabilirler. Köpek bir yaşına gelene kadar sürekli olarak komutları takip etmeyi öğrenmiş olmalıdır. Eğitim esnasında köpek ödülleri ve köpek kemikleri mutlaka kullanılmalıdır. Bunun dışında köpek eğitim ürünlerinden faydalanarak öğrenme süresini hızlandırabilirsiniz.

Komondor Köpek Irkı Nasıl Beslenmelidir?

Komondorlar boyutlarına göre çok fazla yemezler ve köpeğin yaşına uygun (köpek yavrusu, yetişkin veya yaşlı) yüksek kaliteli bir köpek maması ile beslenmesi son derece faydalıdır. Bazı sahipler, çok yüksek bir protein içeriğinin zararlı olacağına ve cilt reaksiyonlarına yol açabileceğini not eder. Eğer ev yiyecekleri de veriyorsanız, idareli bir şekilde vermenizi öneririz. Özellikle, pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeriğine sahip gıdalardan kaçınmalısınız. Onlar için en uygunu temiz içerikli köpek mamalarıdır. Hangi insan gıdalarının köpekler için güvenli olduğunu ve hangilerinin güvenli olmadığını öğrenmenizde fayda var.