Kapat
x

Kısır Kedilerin Beslenme Sistemi

Kısır kedilerin beslenme sistemi için, onların diğer kedilerden nasıl farklı olduklarını bilmelisiniz. Testisleri kediden alındıktan sonra hormonal arka plan değişir, karşı cinse ilgi göstermezler. Sonuç olarak, kedilerin bölgeleri için miyavlaması ve işaretlemeyi bırakmasının yanı sıra, daha sakinleşiyorlar ve kedilere olan ilgisi de yiyeceklere olan ilginin artmasıyla yer değiştiriyor. 

Bu davranış özellikleri kısırlaştırılmış kedilerde şişmanlığa eğilimin arttığını gösterir. Bu nedenle, kısırlaştırılmış hayvanları beslerken ilk kural aşırı beslemeyin. Hayvanınızın kilo aldığını görürseniz ya mama miktarını azaltmalı ya da düşük kalorili mamalara geçmelisiniz. 

Kısır Kedilerin Beslenme Sistemi

Kısırlaştırılan kedilerin ürolitiazise eğilimli olduğuna inanılmaktadır. Bu konuda çok az sayıda güvenilir bilimsel çalışma olmasına rağmen sonuçları çelişkili olsa da yağlı hayvanlarda ürolitiyazis insidansının normal kilolu hayvanlara göre daha yüksek olduğu bilinmektedir. 

Üriner sistemde taş birikiminin de kısırlaştırılmış hayvanların daha az idrara çıkmalarına katkıda bulunduğuna inanılmaktadır. Ek olarak, erken kastrasyonda, kedilerdeki üretranın az gelişmiş olduğu, yani daha dar olduğu yönünde bir görüş vardır. Sonuç olarak, üriner sistemdeki herhangi bir problem, ister taş isterse sadece castrati'deki inflamatuar süreç, sıklıkla üretral tıkanmaya neden olur. 

 Beslenmelerinin İki Kuralı

Kısırlaştırılmış kedilerin ürolitiyazise eğilimidir: - YEMEĞİNDE MİNERAL MADDELERİN İÇERİĞİNİ İZLEYİN (yüksek magnezyum ve fosfor içeriği, tripofosfatların oluşumuna yol açar - en yaygın taşlar) 

- SU YAŞAMAKTIR. Bu kural en kuru mamalar ile beslerken geçerlidir- bu durumda, kedi kuru mamalardan 3 kat daha fazla su içmelidir. Hayvan yeterince içmiyorsa, kuru mamaları ıslatmak veya bu tür beslemeleri reddetmek gerekir.

Ve şimdi doğrudan beslenme hakkında. Öncelikle, gıda türüne karar vermelisiniz: ya endüstriyel (kuru ve konserve) yem ya da ev yapımı yiyecek (konserve yiyeceklerle birleştirilebilir). Bu iki tür beslenmenin karıştırılması önerilmez. 

Evde beslenmede sisteminde ana bileşenleri şöyle olmalıdır: et (sığır eti, kümes hayvanları) ve sakatat (kalp, akciğer, tavuk ventrikülleri, karaciğer, vb.), Tahıllar, sebzeler (havuç, lahana vb.), Süt ürünleri (kefir, süzme peynir). Beslenmede balıktan vazgeçilmelidir (fosfor ve magnezyum içeriği yüksek olduğu için). 

Kedinin ağırlığını dikkatlice izleyin. Eğer kuru mama kullanmaya karar verirseniz, aynı markanın kedileri için uygun mamayı seçmeli ve sadece onunla beslemelisiniz. Ambalajlanmasında kısırlaştırılmış hayvanlar için uygun oldukları yazılı çok sayıda mama vardır. Ancak kısırlaştırılmış ve kısır olmayanlar için mama açıklamalarında hiçbir temel farklılık olmadığı unutulmamalıdır, bu nedenle, bir mama seçerken, genel açıklamaya değil, içeriğine dikkat etmeniz gerekir. Doğal olarak, diyetten uzak bir kedi için, beslemenin içeriği bu konuda çok şey ifade etmektedir, bu yüzden mama seçiminde en basit kural şudur: premium veya süper premium sınıf olanları seçin ve "ciddi şirketlere", yani özel araştırma merkezlerinde geliştirilen ürünlere güvenin. Bu tür firmalar arasında Purina, Royal Canin, Iams, Hill's bulunmaktadır. 

Mama sınıfı hakkında ürün satıcılarına danışabilirsiniz (elbette özel kliniklere ve bir evcil hayvan ürünleri satan yerlere). Kaliteli mamalar, doğal olarak daha pahalıdır, ancak beslenmeden tasarruf edilen paranın tedaviye harcanması gerektiği unutulmamalıdır. Kedinin konserve mamalarla beslenmesini desteklemek istiyorsanız, konserve mamaların ve kuru mamaların aynı şirket olması arzu edilir. Ev tipi yiyeceklerde konserve markasının önemi yoktur.

 

 

JW Cataction Kafesli Kedi Oyun Topu

JW Cataction Kafesli Kedi Oyun Topu

274.86 ₺
247.37 ₺