Kapat
x

Kedimin Ağzından Neden Salya Akıyor?

Kedinizin ağzından az ya da çok miktarda salya mı akıyor? Kedilerde salya neden olur sorusunun tüm cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Öncelikle kedinizin ağzından biraz salya akması endişelenecek bir şey olmasa da, salya bir şelale gibi akmaya başladıysa bu, kedinizin hasta olduğunun bir işareti olabilir. Yazımızın devamında kedilerin salya akıtmasının tüm nedenlerine ve tedavi yöntemlerine ulaşabilirsiniz.

1- Ağız Hastalığı ve Diş Çürümesi

Kedinizin dişinde tartar birikmesi, kedinizin dudağının iç kısmına sürtünerek salya salmasına neden olabilir. Kontrol etmek için dudaklarını kulağına doğru geri çekin. Dişleri betona benziyor mu? Kahverengi mi? Ya da diş etleri kırmızı, şiş ve hatta kanıyor mu? Bu belirtiler varsa, önce profesyonel bir temizliği deneyin ve ardından dişlerini her gün fırçalayın. Veterinerinize kedinizin, diş eti iltihabı, ağız ülseri ve tümör kontrolünü yaptırın.

2- Yutma Sorunu

Kediniz oynarken, kedinizin ağzına bir ip veya oyuncak takılabilir veya diline dolanabilir. Çıkarması kolaysa yabancı nesneyi çıkarın; Başaramazsanız, yardım için veterinerinizi arayın. Örneğin, kısmen yutulmuş bir ipi çıkarmaya çalışmak, kedinin yemek borusuna veya midesine zarar verebilir. Daha sonra kediniz ağzında kötü bir tada sahip olduğu için yutmaya direnmek isteyebilir. Belki ilaçlarını tam olarak yutamamış ya da kertenkele, kurbağa, böcek gibi farklı bir hayvanı yemiş olabilme ihtimali de var.

3- Sıcak Çarpması

İran kedileri gibi basık yüzlü evcil hayvanların sıcak çarpması geçirme olasılığı diğer kedilere göre daha yüksektir. Yine de sıcak çarpması kedilerde diğer hayvanlarda olduğu kadar yaygın değildir. Bu nedenle kediniz çok fazla güneşe maruz kaldıysa veya yeterince su almadıysa, bu durum kediniz için tehlikeli bir hal alabilir.

Kabında daima taze, temiz su bulundurun. Kedinizin de serinlemek için gölgeli yerleri olduğundan emin olun. Çok sıcak günlerde kedinizi içeride tutun, egzersizlerini sınırlayın ve asla park edilmiş bir arabada onu yalnız bırakmayın. Sıcak çarpmasından şüpheleniyorsanız veterinerinizi arayın.

4- Stres

Kedinin ağzı açık nefes alması stres belirtisi olabilir. Stresli olmak kedinizin salya akıtmasına neden olabilir. Streslerinin birden fazla nedeni olabilir. Veterinere götürmek için arabaya koyduğunuzda bu olursa, arabayı hiçbir yere götürmeden arka koltukta taşıyıcı kısmına onu koyabilirsiniz. Ardından, arabanızı dikkatlice sürmelisiniz. Streslerini azaltmak için rutini kademeli olarak tekrarlayın. Paniğe kapılmamaları için dışarı çıkmadan önce taşıyıcının üzerine nefes alabilen bir bez de örtebilirsiniz.

5 -Organ Hastalıkları

Evcil hayvanlar yaşlandıkça hastalanma olasılıkları daha da yükselir. Karaciğer ve böbrek hastalıkları da salya akmasına neden olabilir. Veterinerler, bu tür hastalıkları erken teşhis etmek ve tedavi etmek için yıllık kontroller önermektedir.

Lepus Dolce Premium Yatak Pembe Large

Lepus Dolce Premium Yatak Pembe Large

1,442.00 ₺
1,297.80 ₺
​Doggy Dolly Sweatshirt XXL

​Doggy Dolly Sweatshirt XXL

550.00 ₺
495.00 ₺
Dophin Aktif Carbon 300 Gr

Dophin Aktif Carbon 300 Gr

179.00 ₺
161.10 ₺