Kapat
x

Kedim Çok Tüy Döküyor, Ne Yapabilirim? Kedilerin Tüy Dökme Sebepleri !

Kedi sahiplenmiş olan pek çok insan zaman geçtikçe "kedim çok tüy döküyor" diye şikayet ederek, çözüm yolları aramaktadır. Şunu söylemeliyiz ki bu sorunu yaşayan sadece siz değilsiniz, kedi sahiplerinin çoğu bu durumdan şikayetçi. Yazımızın devamını okuyarak kedinizin neden fazla tüy döktüğünü öğrenirken, evinizde uçuşan tüyleri engellemek için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kediler Neden Çok Tüy Döker?

Kedilerin tüy dökmelerinin pek çok sebebi vardır. Bu sebeplerin başında kedinizin cinsi gelmektedir. Fazla ve uzun tüylü kedi cinleri diğer kedilere göre daha fazla tüy dökmektedir yada dökülen tüyler uzun oldukları için daha fazla dikkat çekmektedir. Kedinizin yaşı, psikolojisi ve mevsim koşulları da tüy dökümünde etkili noktalardır.

Mevsim Geçişleri

Doğada yaşayan kediler mevsim geçişlerinde fazla tüy dökmektedir. Bunun sebebi yazdan kışa geçişlerde yazın sahip oldukları ince ve seyrek postun dökülerek kışlık, kalın postlarının çıkmasıdır. Aynı şey kıştan yaza geçişlerde de geçerlidir. Doğal olarak gerçekleşen bu tüy değişimi ev kedilerinde daha farklı bir şekilde gerçekleşmektedir. Ev kedileri doğal bir ortamda yaşamadıkları için dönemsel tüy dökümlerini uzun sürelere yayarak daha yavaş bir şekilde yaşamaktadır. Bu durum gayet normal olsa da kedinizin normalden fazla tüy döktüğünü düşünüyorsanız onu bir veterinere götürmenizi tavsiye ederiz.

Beslenme Çeşitleri

İnsanlar dengesiz ve sağlıksız bir şekilde beslendiklerinde nasıl sağlıkları ve cilt yapıları bozuluyorsa kedilerde de aynı şey geçerlidir. Kediniz dengesiz bir şekilde beslendiğinde tüy dökümü artmaktadır. Çok proteinli gıdalar, vitamin ve mineral yönünden eksik mamalar, dengesiz yağ asitleri içeren mamaların tümü kediniz üzerinde negatif etki yaratmaktadır. Kedilerin mide yapıları insanlar gibi değildir. İnsanlar et, sebze ve tatlı gibi pek çok besini karışık bir şekilde tüketebilirken kedilerin tek tip beslenmesi gerekmektedir. Yani kedinizi ilk günden itibaren mama ile besliyorsanız mama ile beslemeli, sofra yemeğine alıştırdıysanız ona devam etmelisiniz. Bir öğün mama verip bir öğün yemek vermeniz kedinizin sindirim sisteminde problemler yaratmaktadır.

Stres Etkileri

Kedi cinsleri de bizler gibi stres yaşayabilmektedir. Stresli ve kendini rahat hissetmeyen kedilerde tüy dökümü artmaktadır. Genellikle çevresel faktörler yüzünden stres yaşayan kediler eve farklı bir canlının girmesiyle, taşınmasıyla, onlara karşı davranış şekillerinizin değişmesiyle baskı altında hissedebilmektedir.

Hastalık

Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerin kedinizde olmadığını, buna rağmen fazla tüy döktüğünü düşünüyorsanız kedinizde bir hastalık olabilmektedir. İç parazit ve mantar hastalıkları gibi rahatsızlıklar kedilerin fazla tüy dökmesine sebep olabilmektedir. Ayrıca pire ve alerjik durumlar da kedilerin tüy dökme sebepleri arasındadır. Kedinizin böyle bir durumda olduğunu düşünüyorsanız onu veterinere götürmenizi öneririz.

Kedimin Tüy Dökme Sorununu Nasıl Çözebilirim?

Kedinizin tüy dökme problemini çözmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey mamasına özen göstermenizdir. Güvenilir, protein oranları dengeli, kaliteli kedi mamaları tercih etmelisiniz. Onun dengeli beslenmesi için mama saatlerini düzenlemelisiniz. Mama seçimi yaparken kedinizin cinsine veya yaşına uygun mamaları araştırarak onları tercih edebilirsiniz. Sağlıklarını artırmak için ayrıca kedi vitamin ve ek besinleri kullanabilirsiniz. Onlara verdiğiniz ek besin takviyeleri daha sağlıklı olmalarını sağlamaktadır.

Farklı bir yere tatile gittiğinizde kedinizi başka mekanlara bırakıyor veya taşınıyor olabilirsiniz. Bu durun onları strese sokmaktadır. Ev kedileri kendi konfor alanlarından çıkmayı pek sevmemektedir. Zaten fark edeceğiniz üzere köpekler günde bir kaç kere dolaştırmaya çıkarılırken kedilerin öyle bir ihtiyaçları yoktur. Faklı bir mekana gitmek onları stresli hissettireceği için  tüyleri daha fazla dökülebilmektedir. Böyle zamanlarda onları daha rahat ve mutlu hissettirmek istiyorsanız kedi ödül mamalarını tercih edebilirsiniz. Ödül mamaları ile dikkatlerini dağıtabilirsiniz.

Kedilerin tüylerini düzenli olarak taramak da tüy dökümünü azaltmaktadır. Kedi tarak ve fırçaları ile her gün veya gün aşırı kedinizi tarayarak tüylerin evinizin her köşesine saçılmasını engelleyebilirsiniz. Kedinizin teninden kopan tüyler ortalığa saçılmadan tarandığında, tarak ve fırçada kalmaktadır. 

Kedinizin tüm mama, tarak ve fırça, vitamin gibi ihtiyaçlarına Petcanlar ile ulaşabilirsiniz. 

Dajana FD TubifexX 100 Ml 10 Gr

Dajana FD TubifexX 100 Ml 10 Gr

86.89 ₺
78.20 ₺
Lepus Luxe Daisy Yatak Pembe Large

Lepus Luxe Daisy Yatak Pembe Large

900.00 ₺
810.00 ₺