Kapat
x

Kedilerin Vücut Yapısı: Omurga

Her canlının vücut yapısı farklıdır ancak kedilerin vücut yapısı genel olarak hayvan dostlarımızın vücut yapıları farklılıkları ile dikkat çekmektedir.

Kedilerin Vücut Yapısı: Omurga

Kedilerin vücut yapısında omurga, kuyruk da dahil olarak omurga uzunluğu boyunca simetrik ve eşit olarak hizalanmalıdır. Kuyruk, uca doğru incelir. Omurga esnektir ve bu sayede kediler kemerli pozisyonu alabilirler. Sabit omurga eğrisi normal kabul edilmez

Kuruğun sabit sapması (Kink)-Sapmış ya da bozuk şekilli omurga kuyruğun ucu ile tabanı arasındaki her yerden hissedilebilir. Kuyruktaki ‘kink (gariplik)’in kediyi etkilememesine rağmen, omurilikteki tespit edilemeyen, yukarı kısımlarda oluşan benzer anormalliklerin, spinal kolondaki sinirlere baskı yapması ve rahatsızlığa yol açmaları mümkündür.

Stiff Tail – Esneklikten yoksun olan kuyruk; anormal kalın omurga yüzünden olabilir

Foreshortened Tail – Aniden biten, anormal kısa kuyruk.

Kedilerin Vücut Yapısı: Göğüs Kafesi

Göğüs kafesi enine kesitte yuvarlak veya oval olmalıdır. Karnın yumuşak konturuna doğru neredeyse farkedilmeyen strenumun (Kaburga Kemikleri) arka kenarı ile hiçbir çıkıntısı olmayan dışarı doğru çok nazik bir eğri olmalıdır. 

Göğüs kafesinin anormal açılı olması – Üçgen eğim(kesit alanından bakılıyorsa),yüzücü göğsü yada düz göğüs anlamına gelir.Kaburga kemiklerinin dışa doğru genişlemesi de anormal kabul edilir

Fixed Deviation of the Sternum or Xiphoid Process – Bu durum, strenumun ( Kaburga Kemikleri ) arka ucunda ayrık bir kanca veya içeri doğru bükülmedir, yada tüm ( Kaburga Kemiği ) asimetrik olarak hizalanmasıdır.

Kedilerin Vücut Yapısı: Uzuvlar

Patella(diz kapağı) Çıkığı – Diz kapağı eklemin önünden ayrı olarak serbest hareket eder.Yetişkin bir kedide  çok ufak bir hareket mümkündür.Tekrarlayan çıkık topallığa neden olabilir 

Kalça displazisi -  Kalça ekleminin anormal gelişmesi femurun pelvise yakın uyumunu etkiler.Büyük türlerde görülür, genetik olan ve  röntgen ile teşhis edilen bir bozukluktur. Ağrılıdır,yürüyüşü ve arka bacak hareketliliğini etkiler.

Eğri bacaklar: Diz içleri ayaklardan ayrık olduğunda ortaya çıkar.

Cow-hocked legs –Arka diz içeri doğru döner, ayağın düz ileri yerine dışa doğru dönük olmasına sebep olur.

Yayvan ayak parmakları – parmaklar normalden çok ayrıktır. Polydactyly – Anormal sayıdaki parmaktır. Gerçek Polydactyly safkan kedilerde olmayan bir baskın genden dolayı oluşur: ancak bağlantısız da olsa arka bacakta ön bacaktaki gibi “çiy-pençelerin” olması durumu bazen  görülebilir.

Parmakların eksik olması ve diğer parmak anormallikleri – Kedilerin ayrı dizilimde önde beş parmak arkada dört tane parmakları vardır.

İki yada daha fazla parmağın anormal kaynaması dengeyi ve hareket etmeyi bozar.

Karın 

Göbek Fıtığı – Karnının içeriye göbeğe doğru ilerlemesi sonucu oluşan göbekte bir çıkıntı ya da yumuşak şişliktir. 

Kasık Fıtığı – Karınının içerinde inguinal kanala doğru ilerlemesi sonucu kasıkta oluşan çıkıntı ya da yumuşak şişliktir.(Bu durum göbek fıtığına göre daha nadirdir ve tespit edilmesi zordur.

Üreme Organları

Kedilerin vücut yapısında yetişkin 8 haftadan büyük tüm kedilerin testisleri testis torbasının içine tamamen inmiş olmalıdır. Skrotal gelişme bazı ırklarda gecikebilir

Tek taraflı saklı testis – İki testisli bir erkekte, tek testisin testis torbası içinde olup diğerinin olmaması

Cryptorchid – Testislerin erkekte testi torbasının içinde olmaması

Monorchid – Tek testisli erkek

 

 

Lepus Luxe Daisy Yatak Kahve Large

Lepus Luxe Daisy Yatak Kahve Large

900.00 ₺
810.00 ₺