Kapat
x

Kedilerin Suyu Sevmemesinin Nedeni Postlarının Yapısıyla İlgilidir

Kedilerin suyu sevmemesi pek çok kişi tarafından bilinen bir gerçektir. Bunun pek çok nedeni olsa da en büyük sebebi postlarındaki yalıtımın iyi olmamasıdır. Özellikle tüyleri ıslandığı zaman hemen kuruyamayan kediler vücut ısılarında düşüş yaşamaktadır. Bu durumda bazıları hasta bile olabilmektedir. Ayrıca tüylerinin üzerlerinde bulunan hiçbir şeyden hoşlanmazlar. Şampuan ve sabun gibi kokulu ürünlerden de pek hoşlanmadıkları bilinmektedir. Yazımızın devamında kedilerin suyu sevmemelerinin diğer nedenlerini de inceleyebilirsiniz.

İklim Şartları

Kedilerin suyu sevmemesinin bir diğer nedenini de Kanadalı Veteriner Tıp Birliği bir teoriyle açıklamaya çalışıyor. Teoriye göre kedilerin kurak çöl iklimlerinde gelişmesi onları sudan uzaklaştırmış. Kurak iklimlerde yetişen kedilerin suya pek aşina olmadığı belirtiliyor.

Islaklık Hissi

Kediler titiz canlılar oldukları için zaten kendilerini devamlı olarak temizlemektedirler. Yağmur altında ıslanan bir insanı düşündüğümüzde nasıl ki kıyafetlerle ıslanmak can sıkıcı bir durumsa kedilerde de aynı durum söz konusudur. Onların da kıyafetleri tüyleridir. Yıkandıklarında kendilerini kıyafetleriyle yağmurda kalmış gibi hissetmektedirler. Tüylerinin kuruması da sizin kıyafet değiştirmeniz kadar kolay olmadığı için rahatsız olmaktadırlar.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra her kedi aynı olacak diye bir kaide yoktur. Bazı kedi ırkları yüzmeyi sevebilmektedir. Yine de kediniz çok kirli ve pis değilse yıkamanıza pek gerek olduğunu söyleyebiliriz.

Kediler Banyodaki Güzel Kokulardan Hoşlanmazlar

Kediler kokulara karşı hassas canlılardır. Musluk sularından gelen kimyasal kokulardan bile rahatsız olabildikleri düşünülürse şampuan ve sabun kokuları onlara eziyet gibi gelmektedir. Bunun yanı sıra bazı zamanlarda o kadar çok kirlenirler ki yıkamak mecbur hale gelebilir. Bu gibi durumlarda onları rahatsız etmeyecek şekilde üretilmiş kedi şampuanlarını tercih edebilirsiniz. Duş sonrası çeşitli kedi ödülleriyle onların keyfini yerine getirebilir ve kedi tarak ve fırçaları ile rahatlamalarını sağlayabilirsiniz.

Su İle Oynamayı Seven Kediler

Pek çok kedi sahibi kedilerinin su ile oynamayı sevdiğini fark etmektedir. Özellikle banyo musluklarından damlayan suları yakalamayı ve su içmeye çalışmayı keyifli bulmaktadırlar. Damlayan sularla oynamayı seven kediler için yine bir teori ortaya atılıyor. İçgüdüsel olarak avcı olan kediler durağan bir suya göre hareketli suların daha güvenli alanlar olduğunu hissediyor olabilirler. Ayrıca damlayan su durağan suya oranla onlara daha taze ve içmek için uygun gelmektedir. ​​Kedilerden bazılarının suyu sevebildiğinden bahsetmiştik bu türler arasında Van kedisi de vardır ve banyo yapmaktan hoşlanmaktadırlar. Aynı zamanda aslanlar ve kaplanlar da serinlemek için zaman zaman yüzmeyi sevmektedirler.