Kapat
x

Kedilerin Standartları: Yapısal Özellikleri Kafa

Kedilerin standartları: yapısal özellikleri birbirinden farklıdır. Kedilerin güzelliğin, zerafetin ve çevikliğin estetik tanımını özetlemek amacıyla, ''ideal gösteri kedisi'' mükemmel beden sağlığı ve Yüz yapısı demektir. Yapısındaki farklılıklar şecereli kedi cinslerini ayırt etmeye yardımcı olur. Her ne kadar bireysel üreme standartları bazen sıra dışı fiziksel özellikler tanımlasa da, ideal gösteri kedisinde sağlığını, bedensel bütünlüğünü riske atacak her hangi bir aşırı özellik, karakteristik bulunmaz.

Kedilerin Standartları: Yapısal Özellikleri Kafa

Yetişkin kafatası kafa şekli ne olursa olsun - uzun, orta veya kısa - her hangi bir çıkıntı olmaksızın son derece pürüzsüzdür. Gözler net ve parlak, göz hareketleri koordinelidir. Nefes alma zahmetsiz, ağız son derece uygun şekilde kapanmalıdır. Yüz ve çene, simetrik ve hizalıdır..

Kedilerin Standartları: Yapısal Özellikleri İskelete Yapısı

İskelet yapısı, büyüklükten bağımsız olarak (küçük, orta, büyük) simetrik ve dengeli fonksiyonlara sahiptir. Omur sabit veya yamuk olmayacak şekilde hizalıdır.

Omurga elastik  ve eklemler esnektir. Bacaklar paralel ve ağırlığı ve hareket etmeyi tamamen destekler şekildedir. 

Vücut Sağlamlılığı

Vücut şekli, stilden bağımsız olarak (kısa veya uzun, yuvarlak veya silindirik) göğsünden yumuşak ve kesintisiz bir şekilde kibar bir dış kıvrım ile karnına doğru devam eder. Omuzlardaki, gövdenin ortasındaki ve baldırlardaki kas gelişimi, gücü ve vucut stiliyle uyumu yansıtır.

Netice

Kedinin nefes alan, hareket eden bir canlı varlık olduğu asla unutulmamalıdır. Yüz yapısı ve fonksiyonu estetiği tamamlayıcı bir etkendir.

Normal ve Anormali Tanımlamak

Aşağıdaki tarifler ve çizimler “normal” ve “anormal” i ayırt etmek üzere kedi severlerin , kedilerinde istenmeyen ve zararlı durumlarda teşhis yapma konusunda eğitici bir rehber olarak nitelendirilebilir.

Bazı anormallikler ideal bir gösteri kedisinin görünüşünü tümüyle etkileyebilir. Kedinin rahatını etkileyen, hatta vücut sağlığını ve varlığını ciddi şekilde etkileyen kalıtımsal anormallikler de olabilir.

  • Kafa Yapısı; Kafatası, çene, gözler ve burundan müteşekkil.
  • Vücut yapısı; omurga, göğüs kafesi, azalar, karın ve genital bölgeden müteşekkildir.

KALITIMSAL KUSURLAR

Kedilerin standartları: yapısal özellikleri,  anormalliklerin sebebi kesin olarak belirlenememektedir. Kalıtım, anormal embriyo gelişimi ve eksik beslenme kedinin sakat olmasına sebep olabilir. Bazı sakatlıklar otozomal dominant veya çekinik olarak bilinir. Yakın akraba ailelerde daha yüksek sıklıkta görüldüğünden bu sakatlıkların kalıtımsal olduğuna inanılır, fakat kalıtımın şekli henüz bilinmemektedir. Bazıları birkaç genin yanlış diziliminden kaynaklanır.(Polijenik) Nadir de olsa bir sakatlık genetik olabilir. Örneğin; yarık damak sakatlığı sıklıkla genetik olsa da rahim içinin belli ilaçlara maruz kalması bu sonuca sebep olabilir.

KUSURLARIN GİDERİLMESİ

Bazı durumlarda anormallik kediye rahatsızlık vermez, bazı durumlarda (az görülse de) kediyi, daha küçük bir sakatlık gösteren kedi ile çiftleştirmek uygundur ve hatta gereklidir. Bu durum kedinin gösteride ödül beklentisiyle sergilenmesi manasına gelmez. Gösteri esnasında Jüri sakatlıkları elimine etme başarısını onurlandırır, ödüllendirir. Umuyoruz, bu yazımız  kediler de istenmeyen, zararlı, potansiyel tehditlere karşı kedi üreticilerinin bilinçlenmelerini, doğru teşhisleri koymalarını geliştirir.