Kapat
x

Kedilerin Kan Grupları ve Öneriler

Yakın zamana kadar, farklı kan gruplarına sahip kedilerin çiftleşmesinin etkileri göz ardı edildi ve kedilerin kan grupları ve öneriler konusuna değinilmedi. Sadece Fading Kitten Sendromu- yavru kedide ani ölüm sendromu olarak adlandırıldı. Sorunsuz bir şekilde doğan ve sağlıklı görünen yavru kediler, yaşamlarının ilk üç günü aniden ölürler. Bunun en yaygın nedenlerinden biri, kedi yavrularının ve annelerinin kan gruplarının uyumsuzluğudur. Bu nedenle, kedi sahiplerinin kan gruplarının kalıtımının temel prensipleri, uyumsuzlukları ve kritik bir durumda yapılması gereken müdahaleler hakkında fikir sahibi olmaları gerekir. Kan gruplarının uyumsuzluğunun araştırılması yeni bir konsepte yol açmıştır: Feline Neonatal İzoiltroliz – yeni doğan yavruların hemolizi. Bu nedir Yeni hastalık? Evet, ama haplarla, ilaçlarla, enjeksiyonlarla vs. tedavi edemezsiniz. 

Feline Neonatal İzeritroliz- bu aslında ne anlama geliyor? Bu, kırmızı kan hücrelerinin (kırmızı kan hücreleri), hemoglobinin kan plazmasına salınması ve bu da yavruların ölümüyle sona ermesidir. İnsanın birkaç farklı kan grubuna sahip olması, genel olarak kabul edilmiş bir gerçektir. Çeşitli insan kanı türleri hakkında hemen hemen her şeyi biliyoruz. 

İnsan kan grupları: % A0- 42, % B0 - 14, AB -% 7,% 00 - 37. 

Kan gruplarına ek olarak, başka, çok önemli bir yönü daha var- buna "Rh faktörü" (Rh) denir. (Rh-) olan kadınların hamilelik sırasında ve doğumdan sonra bebekleri üzerinde çok önemli sonuçları olabilir. 

Örneğin: (Rh-) ile anne ve (Rh +) ile anne 

Eğer böyle bir anne (Rh +) kanı olan bir çocuğa hamile kalırsa ve hamilelik sırasında veya doğum sırasında bebeğin pozitif kanının bir kısmı (Rh +) hamile annenin kanına (Rh-) girerse, o zaman annenin vücudu yabancı (Rh +) olarak tanınır ve oluşur buna karşı antikorlar. Bebeğin, sonraki hamileliği sırasında (Rh +), annenin vücudu bebeği reddeder ve düşük olur. Tabii ki, istisnalar var ve bu tür gebelikler iyi bitiyor, ancak bunlar sadece kuralları onaylayan istisnalar. Bununla birlikte, annenin (Rh +) ve babasının (Rh-) varsa, sorun ortaya çıkmaz. 

Kedilerin Kan Grupları ve Öneriler

1953 yılında İngiliz bilim adamları, kedilerin kan gruplarını ve kalıtım kalıplarını belirledi ve çalıştılar. O zaman, otuz yıl boyunca hiç kimse bu konuyla ilgilenmedi çünkü zoologlar kedi yetiştiriciliği için önemli olmadığını düşünüyorlardı. Sadece 1981'de Auer ve Bell tarafından yapılan deneyler, bu problemin hasta kedilerin kan transfüzyonunda ve yeni doğan yavruların ölümünü önlemede önemini kanıtladı. Kan türlerinin kedilerde geçmesi Mendel (GENETİK) kurallarına uyar.

Bugüne kadar, kedilerin üç kan grubu vardır: 

1- Aşağıdaki gen çifti aracılığıyla oluşan kan grubu A: A / A veya A / B, burada A dominant gendir ve B'nin özelliklerini baskılar.  2- Kan grubu AB çok nadir görülür ve henüz tam olarak çalışılmamıştır. Lütfen AB'nin A / B'den tamamen farklı bir kan grubu olduğunu unutmayın.  3- Kan grubu B- I / O genlerinden oluşmuş.

Kedilerin Kan Grupları ve Öneriler: Kedi Irkları ve Karakteristik Kan Grupları

Amerikalı ve İngiliz bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar, bazı kan gruplarının kedilerin cinsi ve habitatı ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Yabancı kedilerin büyük çoğunluğu A grubu kanına sahiptir. Siyam ve ilgili cinsler (Birmanya, ocicat, oryantal) şu ana kadar sadece A grubu vardır: Maine Coons ve Norveç orman kedilerinin %1 ila 5'i kan grubu B'ye sahiptir. Abyssianlılar, Somali, scottis foldlar, Birman, Kurilian Bobtail ve Persler% 5-25, Britanyalılar, kısa tüylü ekzotikler ve Rex -% 30-60. AB grubu çok nadirdir.

Kan Gruplarının Uyumsuzluğu ve Sonuçları

Kan gruplarının uyumsuzluğu iki durumda trajik sonuçlara neden olabilir. İlk olarak, anne kedi ve yavru kedi kanının uyumsuzluğu, yeni doğanın kırmızı kan hücrelerinin tahrip olmasına ve ölümüne neden olur. İkincisi, kan uyuşmazlığı transfüzyon sırasında gerçekleşir (kan transfüzyonu). Bu durumda, hayvanda bazen ölüme yol açmaktadır. Bazı kedi ırklarının yetiştiricileri için daha yaygın ve önemli olduğu için, ilk durumu daha ayrıntılı olarak ele alalım. 

Kedilerin kan grupları ve önerilerde, bir kedinin ve yavru kedi kan grubundaki fark, A veya AB grubu kan, anne kedi- B grubu, kedi-baba- A grubu kanı olduğunda bebeğin yaşamı için tehlikelidir. (Tabloya bakınız). Kalıtım kurallarına göre, yavru kedi kan grubu babanın kan grubu ile aynıdır. Kedi uterusundaki fetüslerde anneden farklı bir kan grubu tehlikeli değildir. Gerçekten, fetal kırmızı kan hücrelerini yok eden maternal kan antikorları pratik olarak plasentaya nüfuz etmez. Yavru kediler tamamen sağlıklı doğar, doğum komplikasyonsuz gerçekleşir, ancak kısa bir süre için aşağıdaki problemler ortaya çıkar. Kedi yavruları ilk gün aniden herhangi bir hastalık belirtisi olmadan ölür.

İlk üç gün boyunca yavru kediler annelerinin sütünü ret ederlerse kuvvetlice zayıflarlar, idrarları kırmızı-kahverengi olur (tahrip olmuş kırmızı kan hücrelerinin yutulması nedeniyle), sonra yakında ölürler Yavrular normal olarak gelişir annenin sütüyle beslenir, rahatsızlığı olmaz, ancak bir ila iki haftalıkken kuyruklarının ucu ölür.

Tüm Hastalıkların Nedeni

Tüm bu hastalıkların nedeni, yavru kediler için tehlikeli olan maternal antikorların kan dolaşımına girmesidir. Antikorlar, bir kedinin annesinin sütünde bulunur ve kedi ve yavruların kan tipleri uyumlu olduğunda, bebeklerin bağışıklık sisteminin normal çalışması için son derece önemlidir. Antikorların büyük moleküller olmasına rağmen, yeni doğan yavruların bağırsak duvarlarından emilir ve kan dolaşımına girerler. Uyumsuzluk durumunda annenin, A grubu kan grubundaki kırmızı kan hücrelerini (yavru kedide bulunan) bağlayan antikorları, bebeğin kanına girer ve kırmızı kan hücrelerinin yapışmasına (yok olmasına) neden olur. 

Bir yavru kedideki kırmızı kan hücrelerinin sayısı azalır, anemi oluşur. Protein idrarın içine girerek böbreklere zarar verir. Sonuç olarak, metabolizma tamamen bozulmuştur. Bütün bunlar yavru kedilerin çabucak ölmesine yol açar. Daha az sıklıkta olur yavru kedi kritik bir dönemden geçiyor. Vücudun bu kısmı kalpten en uzağa yerleştirilmiş ve orada en ince kılcal damarlardan kan akıyor. Bu nedenle, en uygun durumda kan gruplarının uyumsuzluğu ile kan dolaşımını sadece orada rahatsız eder ve kan almadan kuyruğunun ucu ölür. Bazen doğumlarda batınlarda tüm yavrular hastalanmaz, bazıları da uyumsuz bir anne kan grubuna sahip olmalarına rağmen hayatta kalır. Bu, tehlikeli maternal antikorların kan dolaşımına geçmesine izin vermeyen bağırsak duvarının bireysel yapısal özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Tüm yavru kedilerin sağlıklı kalması oldukça nadirdir, bu da bir annenin sütünde çok düşük bir antikor içeriği olduğunda olur.

Kedilerin Kan Grupları ve Öneriler: Tehlike Durumunda Ne Yapmalı? 

Elbette, yetiştiricilerin evcil hayvanlarının kan gruplarını önceden bilmeleri ve sadece aynı gruplara sahip hayvanları seçmeleri önerilir. Bir kan grubu B, bir cins ırkta daha yaygınsa ve bu çift ilk kez çaprazlanırsa, sorunlardan kaçınmak için doğumdan hemen sonra yavru kedilerin kan türlerini hemen belirlemeye değer. Bunun için özel bir test var. Test için, göbek kordonundan bir veya iki damla yavru kedi kanı yeterli. 

Yetişkin kediler için kan grubu testi daha ucuz ve daha yaygındır. Bunu yapmak için, bir kedinin patisinden 1-2 mililitre kan alın. Kan grubu A saptanan yavru kediler hemen B grubu olan bir anneden ayrılmalı ve geçici bir süt bulunmalıdır. Kan grubu A olan bir kedi safkan bir evcil kedi mükemmeldir. Doğumdan 2-3 gün sonra yavru annesinin sütünü içebilir. Bu zamana kadar, bebeğin bağırsak duvarının açıklığı o kadar azalır ki, annenin sütünden gelen antikorlar kana nüfuz edemez ve hiçbir şey yavru kedinin yaşamını tehdit edemez.

Yeni doğanların kan grubunu belirlemek mümkün değilse, aşağıdaki seçenekler mevcuttur. İlk önce, bütün yavru kedilerin ilk beslenmesinden sonra 2-3 gün annenizden ayrılabilir ve yukarıdakilere uygun davranabilirsiniz. İkincisi, idrar renk testi yapılabilir. Bunun için, ilk beslenmeden sonra (yeterince kısa), yavru kediler, cinsel bölgelerine masaj yapmalı ve böylece idrar atılımını teşvik etmelidir. İdrar, pamuklu bir bezle lekelenmelidir. Normal olarak, idrar neredeyse renksiz olmalıdır. İdrar kahverengimsi ise, yavru kedi ve annesi uyumsuz kan gruplarına sahiptir. İdrar, kırmızı kan hücrelerinin tahrip olması nedeniyle lekelenir. Bu yavru kedi anneden ayrılmalıdır.

Kan Grubu B Olan Kedilerin Üremesi İçin Kullanılabilir Mi? 

Kan grubu B safkan bir kedinin dezavantajı değildir. Bu, örneğin göz rengi veya kürk rengi ile aynı özelliktedir gibi. Bu tür kediler sadece daha fazla dikkat gerektirir. Sonuçta, onlar için dikkatlice eşlerini seçmek gerekir. Kedinin kan grubu B olduğu tespit edilirse, çiftleşmek için aynı grupta bir kedi bulmaya değer. Bu mümkün değilse, yeni doğan yavru kedilerin annelerinden birkaç gün ayrılması için hazırlık yapılması gerekir. 

Kan grubu B olan safkan bir kedi, tıpkı kan grubu A'daki bir kedi gibi, herhangi bir kedi için ideal bir partnerdir. Bazen, belirli bir hedefe ulaşmak için, yetiştiricilerin kan grubu A'ya sahip bir kedi ile B grubu olan bir kediyi geçmeleri gerekir. Bu durumda, her iki hayvan da sağlıklı ve iyi gelişmiş olmasına rağmen, döllenme genellikle meydana gelmez. Doğa böyle “evliliklere” direniyor gibi görünüyor. Orta Avrupa'da, kan grubu B, Farsça ve İngiliz ırklarında daha yaygındır. Persianlar ve British ırklarını yetiştirirken, kan gruplarının belirlenmesine özel dikkat gösterilmelidir.  

Lepus Dış Mekan Köpek Yatak Mavi Large

Lepus Dış Mekan Köpek Yatak Mavi Large

1,345.00 ₺
1,210.50 ₺