Kapat
x

Kedilerin Kafa Yapısı: Kafa tası

Her canlının kafa yapısında farklılıklar olduğu gibi kedilerin kafa yapısı diğer canlılara göre farklılık göstermektedir.

Kedilerin Kafa Yapısı: Kafa tası

Kafatası pürüzsüz olmalı, erişkinlik sonunda çıkıntılar veya çukurlar olmamalı. Kısa başlı kedilerde daha sık görülen göz çukurunun kemiksi çerçevesi kafatasının önünde tespit edilebilir. Ayrıca uzun başlı kedilerde daha sık görülen kafatasının arkasında ve boyuna doğru olan bir çıkıntı vardır. Bu çıkıntılar kafatasının doğal eğriliğini azaltmamalıdır.

Kafatası çukurları - Bunlar yatay, dikey veya her iki türlüde oluşabilir. kafatası çıkıntıları - Bunlar yatay, dikey veya her iki türlüde oluşabilir.

Kedilerin Kafa Yapısı: Çene

Kedilerin kafa yapısında ağız tamamen kapanabilmeli ve dil ağzın içinde kalmalıdır.Köpek dişi neredeyse dikey olmalıdır. Altı adet olan kesici dişler ağız kapandığında köpek dişlerinin üst ve alt noktaları arasında düzgün bir sırada olmalıdır.

Düşük çene

Alt çene çıkıntısı, alttaki dişler ile birleşmek yerine üst çenenin önüne çıkındır.

Dış çene

Üst çene, alt çene ile üst diş hizasından birleşmek yerine öne doğru çıkıktır.

Dar Alt Çene

 Alt dişler  birbirlerine doğru çok fazla baskı yaptıklarından dolayı dişler çarpıklaşır yada kaybedilir.Alt ve üst köpek dişleri arasındaki boşluk görünür.

Bükülmüş alt çene diğer bir adıylada (Wry Mouth) diye tabir edilir

Alt çene bir yana bükümlü olabilir, hatta tamamen dönmüş olabilir bu yüzden bir köpek dişi öbüründen yüksektedir. Çene eğer bir tarafa doğru yamuksa, yamuk olan alt köpek dişleri arasındaki boşluk farkedilir derecede bir taraftan daha büyüktür. Bükülme, alt köpek dişlerinden birinin üst köpek dişinin üzerine binmesine  hatta bazen çıkıntı yapmasına sebep olur.

Köpek dişinin anormal açılanması 

Köpek dişinin(Alt,üst veya ikisininde) nerdeyse dik olmaktansa,  öne-yana-geriye doğru eğik olmasıdır.

Gözler 

Gözler parlak ve kızarıklık,şişme veya görünür yırtınma olmamalı,  temiz olmalıdır.

Entropion 

Göz kapağının içe  göze doğru kıvrılması(özellikle alt kapağın) tüy  veya kirpiklerin göze sürtünmesine sebep olur

Strabismus (Permanent Squint)

Bir veya her iki gözün normal hareket  aralığının eksik olduğu hastalıktır. genellikle Gözler buruna  içe doğru sapmış durumdadır.(çarpık-gözler)

Epiphora

Aşırı gözyaşı. Bu durum gözyaşı yatağında veya  burunla göz arasındaki nazolakrimal kanalda anormalliklere yol açabilir. Gözler arasındaki geniş bir boşluk çok kısa burunlu kedilerde normal gözyaşı kanalı fonksiyonuna izin verebilir.

Burun

Burunun fonksiyonu ciğere gelen havanın filtrelenmesi ve ısıtılmasıdır.Nefes alma eforsuzca olmalıdır.Aşağıdaki durumlar normal fonksiyonun kapasitesini azaltabilir.

Küçülmüş nazal boşluklar

Havanın filitrelendiği ve ısıtıldığı yüzeyin azalmasına küçülsümesine sebeb olur. Kısa veya kalkık burunda yeterli boşluğu (kavite-çukur) sağlayacak genişlikte olmalı.

Reduced Nostril Aperture

Burnun içine veya dışına normal hava akışını engelleyebilir.

Nazal köprünün aşırı çöküntülü olması (Break) 

Eğer gözler arası yetersiz mesafe ve/veya yetersiz burun genişliği ile birlikte görülürse  nefes alma zorluklarında artışa yol açabilir. Göz altındaki deri kıvrımlarında dermatit için yatkınlık sebebi olabilir.

 

 

Gardenmix Gaga Taşı

Gardenmix Gaga Taşı

27.49 ₺
24.74 ₺
EuroGold Kumlu Tünek 4 Lü

EuroGold Kumlu Tünek 4 Lü

49.50 ₺
44.55 ₺
Sunsun Dış Filtre 400 Lh 6w

Sunsun Dış Filtre 400 Lh 6w

1,990.00 ₺
1,791.00 ₺
Pawstar Dino Köpek T-Shirt Medium

Pawstar Dino Köpek T-Shirt Medium

275.00 ₺
247.50 ₺