Kapat
x

Kedilerde Kuyruk Hareketleri ve Anlamları

Evimizdeki can dostlarımızla konuşarak onların istediklerini anlamak olası bir iş değil. Fakat, onları anlamak için daha kolay yöntemler var. Evimizde birlikte yaşadığımız minik dostlarımız hareketleriyle anlatmak istediklerini bize söylüyorlar. Evinize tatlı bir kediciğiniz var. Birlikte oyunlar oynuyorsunuz, eğlenceli dakikalar geçiriyorsunuz. Minik dostunuzla sözcükler olmadan iletişim kurmak istiyorsanız onun belirli bazı hareketlerini izleyerek onunla iletişim kurabilirsiniz.Peki, minik dostunuzun  davranışlarını hiç izlediniz mi? Özellikle kuyruk hareketlerini? Kediciğiniz kuyruğu havada mı geziyor yoksa kuyruğunu birdenbire düşürüyor mu? Minik dostunuz kuyruk hareketleri ile size çok şey anlatmak istiyor olabilir.  Eğer, minik dostunuzun kuyruk hareketlerinin anlamını bilmiyorsanız, çok şey kaçırıyorsunuz. Minik dostunuzla iletişim kurmanın yolları O’nun kuyruk hareketlerinden geçiyor. Minik dostunuz kuyruğu ile yaptığı hareketlerle size mutluluğunu, hüznünü, sinirini, gerginliğini dile getiriyor.  İşte minik dostunuzun kuyruk hareketleri ve anlamları …

Minik Dostunuzun Kuyruğu Yukarıdaysa

Eğer, kedinizin kuyruğu yukarıdaysa,  düz veya ucu kıvrılan bir şekilde havada duruyorsa, bu minik kedinizin mutlu olduğunu gösterir. Sizi gördüğü için mutlu ve heyecanlı olduğunu size ifade etmektedir. Ayrıca, yukarıda duran kuyruğun başka anlamları da vardır. Yanınızda kuyruğu yukarıda dolaşan bir minik kediniz varsa size kendisini iyi ve güvende hissettiğini, oyuna açık ve arkadaş canlısı olduğunu anlatmak istiyordur. Minik kedinizin kuyruğunu devamlı yukarıda görüyorsunuz mutlu bir kediye sahipsiniz demektir.

Minik Dostunuzun Kuyruğu Aşağıdaysa

Eğer, kedinizin kuyruğu aşağıdaysa, bu hareketin anlamı  korktuğu veya tehdit edildiği anlamındadır. Minik kedinizin kuyruğu düz ama aşağı doğru eğimliyse korkmuştur ve kendini saldırmaya hazırlamıştır. Minik kedinizin tüyleri farklı yönlere doğru kabarmışsa heyecanlı olduğunun göstergesidir. Fakat bazen minik kedinizin kuyruğunun aşağıda olması bir av peşinde olduğunu veya herhangi bir cismi takip ettiğini anlatabilir.

>> Kedi Tırmalamaları

Minik Dostunuz Kuyruğunu Aşağı –Yukarı Sallıyorsa

Eğer, kediniz kuyruğunu aşağı-yukarı sallıyorsa bu mutluluktan kaynaklanmaz. Minik kedinizi uzun süre yalnız bıraktıysanız minik dostunuz size kızgındır ve kuyruğunu aşağı –yukarı sallayarak bunu size anlatmaya çalışıyordur. Minik kediniz sadece size kızgın olduğu zaman aşağı-yukarı veya sağa sola doğru sallamaz. Bu kuyruk hareketinin diğer bir anlamı minik kedinizin o an bir şey anlamaya veya bir durumu saptamaya çalışması olarak algılayabilirsiniz. Ayrıca, minik kediniz kuyruğunu oyun oynarken de sağa sola sallar. Minik kedinizin canı o sırada oyun oynamak istemese bile siz elinizde bir oyuncağı hareket ettirirken kuyruğunu sağa sola sallayarak oyuncağı izler.

Minik Dostunuz Kuyruğunu Kabarttıysa

İşte, minik kedinizin en açık mesajı kabarmış kuyrukta gizli! Eğer, kediniz kuyruğunu kabarttıysa, bir şeyden çok korkmuş olabilir, bir şeyi kendisi için tehdit olarak görmüş olabilir ya da bir şeye aşırı derecede sinirlendiği için bu etkeni sindirmek ve kendilerinden uzaklaştırmak için kuyruğunu kabartıyor olabilir. Çünkü, kediniz kuyruğunu kabarttığında daha büyük ve korkunç göründüğünü zanneder.

Minik Dostunuz Kuyruğunu Titretiyorsa

Kediniz kuyruğunu titretiyorsa sizin iyi bir haber mi bilinmez ama çiftleşmek istiyordur. Eğer, minik kedinizin kuyruğu havadaysa ve hafif titriyorsa, minik yavru kediniz büyümüş ve çiftleşmek istiyordur.  Minik kediniz kuyruğunu havada tutup bir de titretiyorsa bu karşı tarafı istediğinin belirtisidir. Tabii ki, bu hareket, her zaman çiftleşmek istediği anlamına gelmiyor. Minik dostunuz kuyruğunu size doğru gererek titreştiriyorsa, bu sizi gördüğü için sevindiği anlamına gelir. Fakat, kediniz kuyruğunu  aralıklarla titreştiriyorsa, bu heyecanlı ve endişeli olduğunun göstergesidir.

Minik Dostunuz Kuyruğunu Yerde Sallıyorsa

Kediniz kuyruğunu yere doğru uzatmış ve sallıyorsa, bu hareket minik dostunuzun sizin onu sevdiğinizi anlamış olduğunun göstergesidir. Kediniz kuyruğunu yere indirmişse, buminik dostunuzun  korku veyasuçluluk hissettiğini gösterebilir.

Minik Dostunuz Kuyruğunu Vücudunun Altına Gizlemişse

Kediniz kuyruğunu vücudunun altına gizlemişse, bu hareket minik kedinizin korku dolu ve itaatkar hissettiğini gösterir. Minik dostunuzun olduğu ortamda onu korkutan, huzursuz eden bir şey vardır.

Minik Dostunuz Kuyruğunu Size Doladıysa

Kediniz yanınızda otururken kuyruğunu size veya diğer kedinize doladıysa, bu size dostluğunu göstermenin bir ifadesidir. Minik kediniz bu hareketle size ilgi ve samimiyet gösterdiğini ifade eder.

Minik Dostunuzun Kuyruğu Dümdüz Havada ve Sallanıyorsa

Kedinizin kuyruğu dümdüz havada ve sallanıyorsa, minik dostunuzun heyecan ve beklenti içinde olduğunu gösterir. Belki avlanmıştır ve avını mutluluk içinde çevresine gösteriyordur belki de sizin O’nun mamasını hazırlamanızı izliyordur. Fakat şunu unutmamalısınız, bir süre sonra minik dostunuz avladığı fareleri, böcekleri vb avları size getirerek teşekkür edecektir. Minik dostunuzun bu teşekkürü her şey için olabilir.

>> Kedi Tırnak Makasları

Minik Dostunuz Uyurken Kuyruğunu Sallıyorsa

Kediniz uyurken kuyruğunu ağır bir şekilde sallıyorsa rahatlamıştır ve minik dostunuzun keyfi yerindedir. Minik kediniz uyuduğu sırada ağır şekildeki kuyruk sallamalarının hızı artarsa ve bulunduğu yeri döver gibi sert bir şekilde iniyorsa bu hareket hoş olmayan bir durumun varlığını gösterir. Bu durumdayken minik kedinizi seviyorsanız en güzeli minik kedinizi bu durumda sevmemektir.

Minik Dostunuz Kuyruğunu Yere Vuruyorsa

Kediniz kuyruğunu hızlı, kısa ve huysuz hareketlerle yerden kalkıp iniyorsa minik dostunuz korkmuş, gergin veya tetikte olabilir. Minik kediniz bu kuyruk hareketini daha çok gök gürlemesi, yağmur sırasında, yüksek bir ses duyduğunda veya evinize tanımadığı biri geldiğinde yapabilir.

Minik Dostunuzun Kuyruğu Seğiriyorsa

Kedinizin kuyruğu seğiriyorsa bu hareket sıklıkla minik dostunuzun sevilmekten sıkıldığı anlamına gelir. Minik dostunuz siz severken kuyruğunu seğirtiyorsa rahat bırakılmak istediği anlamına gelir. Sizi nazikçe uyaran minik dostunuzun uyarısını dikkate alarak onu rahat bırakmak onun için en güzel davranış olacaktır.

Minik Dostunuzun Kuyruğu Ünlem İşareti Halindeyse

Eğer, kedinizin kuyruğu ünlem işareti halini aldıysa, bu kuyruk hareketinden minik dostunuzun ürkmüş olduğunu anlayabilirsiniz. Fakat bazen yavru kediler oyun oynadıkları sırada kuyruklarını ünlem işareti haline getirip tüylerini kabartıyor.

Minik Dostunuz Kuyruk Etiketi Mi Yapıyor?

Kuyruk etiketi deyimini ilk olarak bizden duymuş olabilirsiniz ama kediniz kuyruk etiketi yapıyor olabilir. Eğer, evinizde iki tane minik dost varsa birinin diğerine kuyruk etiketi yaptığını rahatlıkla görebilirsiniz. Eğer, minik dostlarınızdan biri diğer minik dostunuzu etki altına almak istiyorsa yaptığı bir harekettir. Minik dostunuz kuyruğunu hafif hafif sallar ve böylelikle diğer minik dostunuzun ilgisini üzerinde tutar.

Minik Dostunuz Kuyruğunu Yere Yapıştırdıysa

Kediniz kuyruğunu yere yapıştırdıysa, minik kediniz büyük olasılıkla avlanmak için pusu kurmuştur. Minik kedinizin bu hareketi avlanmaya hazırlandığının işaretidir. Minik dostunuz avlanmaya hazırlanırken tüm bedenleri ile birlikte kuyruğunu da yere yapıştırır ve harekete geçmeden önce hafifçe poposunu sallar.

Minik Dostunuzun Kuyruğu Sürekli Sallanıyorsa

Kedinizin kuyruğu sürekli sallıyorsa veya hareket ettiriyorsa bu hareket minik dostunuzun huzursuz olduğunu göstergesidir. Minik dostunuz bulunduğu ortamdaki bir şeye sinirlenmiş olabilir veya bir türlü rahat edip uykuya dalamıyordur.

Artık, kedilerde kuyruk hareketleri ve anlamları hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre evinizi paylaştığınız, birlikte yaşam sürdüğünüz minik dostunuzla çok daha rahat iletişim kurabilir, ne demek istediğini anlayabilirsiniz. Minik dostunuzla neşeli ve eğlenceli günler...

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/kediler-icin-asi-takvimi-ve-takip-ipuclari link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Molly Tavuklu Yetişkin Kedi Maması 15 Kg

Molly Tavuklu Yetişkin Kedi Maması 15 Kg

1,922.00 ₺
1,729.80 ₺
Green Fields Beagle Care Set 2X250 ml

Green Fields Beagle Care Set 2X250 ml

1,280.00 ₺
1,152.00 ₺