Kapat
x

Kediler Uyumayı Sevdikleri İçin Uyurlar, Peki Ya Yavru Kediler?

Kediler dinlenebilmek için sıklıkla uyumaktadır. Günlük işlevlerini yerine getirebilmek ve enerji toplayabilmek için uyuyan kediler insanlardan 2 kat fazla uyumaktadır. Uyku uzunlukları yaşlarına ve harcadıkları enerjiye göre değişmektedir ama günde ortalama 14-18 saat arasında uyudukları bilinmektedir. İnsanların aksine kediler tek bir kesintisiz uyku çekmek yerine aralıklı olarak uyumaktadır ve uykuları daha hafiftir. Uykularının ortalama üçte birinde derin uykuya geçebilirler. Geri kalan üçte ikilik kısımda ise dıştan gelen sesleri duyabilir ve yarı uyanık bir şekilde uyurlar. Uykuyu bu kadar seven ve sokakta yaşayan kediler kış aylarında ısınabilmek için arabaların kaputlarında uyuyabilmektedir. Onlara zarar gelmesini istemeyen kişilerin arabaya binmeden önce kaput kısmında gürültü yapması pek çok canı kurtarabilmektedir.

Kediler Neden Bu kadar Fazla Uyur?

Kediler her ne kadar uykuya ihtiyaç duysalar da uykuyu sevdikleri için de uyumaktadırlar. Değişik zamanlarda sergiledikleri çeşitli hareketler ve çeviklikleri göz önüne alındığında enerji depolamaları için fazlaca uyumaları gerektiğini düşünebiliriz. Kediler yaradılışları gereği avcı hayvanlardır. Gündüzleri uyuyan bu canlılar geceleri tehlikelere karşı daha açık ve her an harekete geçecek şekilde uyumaktadırlar. Doğal ortamlarında düşündüğümüzde güneşin battığı ve doğduğu saatler kedilerin avlanma saatleridir. Bu sebeple bu saatlerde daha aktif hareket edebilirler. Özellikle yavru kediler kendi iç güdüleriyle hareket ettikleri ve ev hayatına daha alışmadıkları için erken saatlerde veya geceleri uyanarak sahiplerini rahatsız edebilmektedirler. Bu gibi durumları engellemek için gündüz saatlerinde onları çeşitli kedi oyuncakları ile oynatarak biraz olsun yorulmalarını sağlayabilirsiniz. Onlarla oynadığınız oyunlar aynı zamanda aranızdaki ilişkinin güçlenmesine de sebep olacaktır.

Yavru Kedilerde Uyku Düzeni?

Yavru kediler çok yaramaz oldukları gibi gün içinde çok fazla enerji harcamaktadırlar. Enerjilerini sonuna kadar tüketen yavru kediler bi anda ölü gibi uyuyabilmektedir. Hatta hiperaktif yavru kediler uykuya çok ani dalarlar ve nerede uyuduklarının, ne zaman uyuduklarının hiç bir önemi olmaz. Kısa sürede uykuya dalabilen yavru kediler uzunca bir süre hiç hareketsiz uyuyabilir. İlk defa kedi sahiplenen kişiler için bazen korkutucu olabilen bu durum kısa bir araştırma sonucunda yavru kedilerin uyku alışkanlığının öğrenilmesiyle düzelir. Günün neredeyse 20 saatini uyuyarak geçiren yavru kediler yetişkin kedilere göre daha fazla uyumaktadırlar ve bunun sebebi uyurken büyüme hormonu salgılamalarıdır. Bol bol uyuyan yavru kediler bedensel ve ruhsal gelişimlerini bu şekilde tamamlayabilmektedir.

Çok Uyuyan Kedilerde Obezite Problemi Olur Mu?

Şişman olan kedilerin çoğunun fazla uyuduğu bir gerçektir. Fazla uyudukları için mi obez oluyorlar yoksa obez oldukları için mi fazla hareket edemiyorlar bilinmemektedir. Şişman olan kediler çabuk yoruldukları için hareketleri de yavaş ve kısıtlıdır. Hali hazırda kilolu olan kedilerin ileriki zamanlarda daha fazla kilo alma olasılıkları da fazladır. Çok fazla kilolu oldukları için sadece yemek yemeye ve uyumaya enerjileri olan bazı kediler de olabilmektedir. Bu gibi durumlarda sağlıklı kedi maması seçenekleri araştırılmalı ve metabolizmalarını hızlandıracak mamalar tercih edilmelidir.

Tufy Veteriner Eldiveni 40 Cm

Tufy Veteriner Eldiveni 40 Cm

1,590.00 ₺
1,431.00 ₺