Kapat
x

Kediler Neden Sürekli Miyavlar, Miyavlamalarının Anlamları Nelerdir?

Kediler neden sürekli miyavlar sorusunun pek çok sebebi vardır. Yavru kedilerin miyavlamaları ile yetişkin kediler arasında da farklılıklar olmaktadır. Şöyle ki yavru kediler daha çok acıktıklarında, üşüdüklerinde veya korktuklarında annelerinin yanına giderek miyavlamaktadır. Yetişkin kediler ise kendi aralarında iletişim kurmak için tıslama ve homurdanma gibi sesler çıkararak anlaştıkları gibi insanlarla iletişimlerinde genellikle miyavlamayı tercih etmektedir.

Kedilerin miyavlamaları ve ses tonları aynı insanlarda olduğu gibi birbirinden farklı ve eşsizdir. Ayrıca cinslerine göre de miyavlama türleri farklıdır. Bazı kedi türleri konuşmayı ve miyavlayarak iletişim kurmayı çok severler. Sizler de mutlaka karşılaşmışsınızdır, birlikte yaşadıkları aileleriyle konuşan kedilerle. Sahipleri konuştukça miyavlayarak onlara cevap verirler. Bazı kedilerin ise kendi sesini duymaktan keyif aldıkları için miyavladıkları bile düşünülmektedir. Tüm bunların yanı sıra kedilerin miyavlamalarının bir çok sebebi vardır. Yazımızın devamını okuyarak kedinizin neden miyavladığını öğrenebilirsiniz.

Kediler Neden Sürekli Miyavlar?

Sizinle ve çevresindeki canlılarla iletişim kurmanın yanı sıra kedinizin sürekli miyavlaması stresten, yaşlılıktan veya kızgınlık döneminde olmasından dolayı olabilir. Evinize bir bebek veya yeni bir evcil hayvan geldiyse kediniz bundan dolayı stres olmuş olabilir. Evde bağ kurdukları kişinin yokluğu veya sürekli yaşadığı yerden başka bir yere götürülmek de kedinizi strese sokabilecek durumlardandır. Şöyle diyebiliriz ki kediniz devamlı miyavlıyorsa, onun günlük rutinini düşünerek rutini bozan şeylerin neler olduğunu tespit etmelisiniz. Böylede onu strese sokan şeyi bularak bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

Aynı insanlarda olduğu gibi kedilerde de yaşlandıkça çeşitli problemler ortaya çıkabilmektedir. Özellikle yaşlı kedilerde geceleri bir anda miyavlayarak uyanma söz konusu olmaktadır. Siz de kedinizin uyuduğu odada gece lambası kullanarak, geceleri uyandığında ortama daha çabuk adapte olmasını sağlayabilirsiniz. Kedi vitaminleri ve ek besinleri ile kedinizin daha sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kediler neden sürekli miyavlar sorusunun en sık karşılaşılan sebebi kızgınlık dönemidir. Ev kedilerinde sıklıkla görülen bu sebep onların kısırlaştırılmaması ile ilgilidir. Bazı kedi sahipleri kedilerini kısırlaştırmak istemiyorlarsa özellikle bahar dönemlerinde onların miyavlamalarına alışmalıdır. Şöyle diyebiliriz ya en kısa zamanda kedinizi kısırlaştırın ya da onları çiftleştirerek bu miyavlama probleminden kurtulun. 

Kedilerin Miyavlama Anlamları Nelerdir?

Hasta Olabilirler

Bazen kedinizin yukarıda bahsettiğimiz sorunlardan hiç birini yaşadığını düşünmüyor olabilirsiniz ve mama kaplarının da dolu olmasına rağmen yemek yemediğini fark edebilirsiniz. Bu durumda kedinizde bir rahatsızlık söz konusu olabilir. Vücutlarındaki ağrıları miyavlayarak anlatmaya çalışıyor olabilirler. Böyle olduğunu düşünüyorsanız hemen bir veterinere giderek kedinizde ne sorun olduğunu öğrenmenizi tavsiye ederiz.

İlgi İstiyorlardır

Kediler her ne kadar yalnız vakit geçirmeyi çok sevseler de bazı zamanlar ilgiye de ihtiyaç duyarlar. Sizden ilgi istiyor, oyun oynamak istiyor veya sevilmek istiyor olabilirler. Yine bu gibi durumlarda da etrafınızda dolaşarak sürekli miyavlayabilirler. Kedinizdeki bu huyu değiştirmek istiyorsanız yani ilgi istediğinde çok fazla miyavlamasını değiştirmek istiyorsanız, çok fazla miyavladığında tepki göstermemelisiniz. Kediniz daha sakinken onunla ilgilenirseniz bu özelliği değişebilir. 

Karınları Acıkmış Olabilir

Kediler karınları acıktığında bunu belirtmek için de miyavlamaktadır. Bu durumda daha çok mutfakta veya mama kabının bulunduğu alanda miyavlamayı tercih ederler. Petcanlar kedileriniz için en kaliteli ve sağlıklı mamaları siz kullanıcılarına sunmaktadır. Kedi mamaları çeşitleri içinden kedinizin yemekten en fazla hoşlandığı mamayı seçerek kapınıza kadar getirtebilirsiniz.

Karşılama Yapıyor Olabilirler

Pek çok kedi sahibi evlerine geldiklerinde kedilerin miyavlayarak etraflarında dolaştıklarını fark ederler. Bunun sebebi siz dışardan geldiğiniz için karşılama yapmaktır. Bu durumda sevinebilirsiniz çünkü kediniz sizi sevdiği için böyle davranıyordur.