Kapat
x

Kediler Karanlıkta İnsanlardan 6 Kat Daha İyi Görür

Kediler gözlerindeki "tapetum lucidum" adı verilen zar sayesinde ışığı geri yansıtarak geceleri insanlardan daha iyi görmektedirler. Retinalarından iki kere geçen ışık gece görüşlerinde insanlardan neredeyse 6 kat daha iyi görmelerini sağlamaktadır. Geceleri kedilerin gözlerinin sarı veya yeşil şekilde parlamasının sebebi de gözlerinin ışığı yansıtmasından kaynaklanmaktadır.

İnsanlara göre kedilerin çok daha farklı göz özellikleri vardır. Sadece geceleri değil gündüzleri de insanlara göre çok daha iyi görmektedirler. Kedilerde avlanma özellikleri olduğu için gözleri de yapılarına göre tasarlanmıştır. Yine de zifiri karanlık bir odada bulunduklarında aynı insanlar gibi görememektedirler. İnsanların aksine odaya tek bir ışık girdiği an ışık az bile olsa görebilmektedirler. Gözlerindeki tapetum kedilerin gördüğü ışık seviyesini artırmaktadır. Aynı zamanda gözün %50 daha fazla ışık almasını sağlamaktadır. Yalnız gündüzleri retinaları hafif boğulduğu için görme keskinlikleri azalmaktadır.

Kedi Gözlerinin İnsan Gözünden Farkları

Kediler karalarının etrafında yaklaşık olarak 300 derece görüş açısına sahiptirler. İnsanlarda ise görüş açısı 180 derece olduğu düşünülürse kedilerin açısı daha fazladır.

Kedilerin göz hızları da insanların göz hızından daha fazladır. Kedilerin gözleri saniyede 4 milimetre hızla hareket edebilmektedir. Avcı olan kediler gözlerindeki bu hız sayesinde avlarını daha hızlı fark ederek harekete geçebilmektedirler.

Kedilerin uzak görüş açısı da insanlarınkinden fazladır. Her ne kadar görüş açıları insanlardan fazla olsa da kedilerin %45'i burunlarının bir köşesini görememektedir.

İnsanlardan farklı olarak kediler ultraviyole ışıkları görebilmektedir. İnsan gözü ultraviyole ışıkları engellerken kedilerin gözlerinde ultraviyole ışığın geçmesine izin veren lensleri vardır.  Bu özellik sadece kedilerde değil köpeklerde, maymunlarda ve çoğu memeli hayvanda bulunmaktadır. Ayrıca ultraviyole ışıkları görebilmeleri sebebiyle idrar yollarını izleyebilir ve kamufle olmuş hayvanları da bulabilmektedirler.

Kediler Renkleri Görür Mü?

Kediler insanlara kıyasla daha fazla ışık daha az renk görmektedir. Retinalarında bulunan çubuklar onları ışığa duyarlı hale getirmektedir. Işığı daha fazla alan göz için koniye daha az yer kalmaktadır. Koniler gözün renk alıcılarıdır. Kedi gözleri insanlar gibi üç tür koniye sahip olsalar da renk hassasiyetleri insanlarınkinden fazladır.  İnsanlar için kırmızı, yeşil ve mavi renkler daha baskınken kediler için mavi, mor ve gri tonlarını daha doygun olarak görmektedirler. 6 metreden uzağı da bulanık görmektedirler. Kedilerin yedikleri yiyecekler ve yaşadıkları ortam da göz sağlıklarını etkilemektedir. Özellikle tatlı yiyecekler tükettiklerinde göz bozuklukları ve görme kayıpları yaşayabilmektedirler. Bu sebeple kedinizi beslerken kullandığınız kedi mamasının sağlıklı olması önemlidir. Ayrıca daha uzun ömürlü ve sağlıklı yaşamasını istiyorsanız kedi sağlık ve bakım ürünlerinden de yararlanmanızda fayda vardır. Özellikle kedi göz ve kulak bakımı ürünleri kedinizin sağlık sorunlarının çözülmesine de yardımcı olmaktadır.

Kedilerin Göz Yapıları

  • Korneaları yuvarlak şekilde olduğu için ışığı daha iyi yakalayarak odaklayabilmektedir.
  • Gözlerini sulandırmak için göz kırpmalarına gerek yoktur.
  • Tapetum lucidum gözlerinin parlamasını sağlamaktadır.
  • Retina reseptörleri çubuklardan ve konilerden oluşmaktadır.
  • Çubuklar ışık seviyelerini algılarken koniler renkleri algılamaktadır ve retinalarının %96'sı çubuklardan oluşur.

Petcanlar.com kedinizin ihtiyacı olan tüm sağlık ve bakım ürünlerini müşterilerine sunmaktadır. Aldığınız sağlık ve bakım ürünleri en kısa sürede hazırlanarak kapınıza kadar teslimatı yapılmaktadır.