Kapat
x

Kediler İçin Kedi Çimi Neden Kullanılmalı?

Muhtemelen kedinizin beslenme sisteminde sadece balık ve et için değil, kediler için kedi çimi sevdiklerini de bilirsiniz. Kedilerin doğası gereği avcı olmalarına rağmen, onlar için bitki besinleri de gereklidir. Kediler için çim, beslenmelerinde gerekli bir ek üründür, çünkü çok faydası vardır!

Kediler İçin Kedi Çimi Neden Kullanılmalı?

Çimlerin kediler üzerinde faydalı bir etkisi vardır: Sindirim sürecini normalleştirir ve tüylerinin midesinden çıkarmasına yardımcı olur. Lif bakımından zengindir ve çok sayıda vitamin ve mineral içerir. Kedi temiz bir hayvandır. Yıkama esnasında ve sonrasında, kedi vücudunda biriken bir miktar tüyü kendini yalamak sureti ile yutar. Bu, bağırsak tıkanmasına yol açabilir. Ot yiyen kedide, kusma tetiklenir ve böylece içinde toplanan tüy yumağını temizler. Evinizde baktığınız bir kedi için (kış dönemi) evcil hayvan dükkanında çimlenmiş formda özel çimlerden de satın alabilirsiniz veya tohum satın alabilir ve kendi otunuzu (bu kesinlikle tavsiye edilen yöntemdir yetiştirebilirsiniz. Kediye özel çim verilmezse, iç mekan bitkilerini kırmaya başlar ve bazıları buna zehirlidir. Kedilerin en sevdiği otlar: kekik, catnip (kedi nanesi), kekik, melisa, çuha çiçeği, tarla nanesi, kediotu vulgaris, su nanesi, yulaf, buğday, arpa.

Kediler İçin Kedi Çimi: 1 Numaralı Yöntem 

İlk önce vermikülit (internet üzerinde satışı mevcuttur. Ayrıca fidanlıklarda da buluna bilen bir maddedir) almanız gerekir. Herhangi bir çiçekçide satılmaktadır. Vermikülit nem ağırlığının %500'ünü kendi içine çekebilir. Bu, toprağın asitleşmesi ve sürekli sulama problemini ortadan kaldıracaktır. Bu toprakta, çimler iyi büyür. Toprak elde edildiğinde, tahılların ıslatılması gerekir. Örneğin buğday veya yulaf ister tek tek ya da ikisini birden eşit oranlarda kullanarak da deneye bilirsiniz. Bir saat boyunca vermikülit ile soğuk suda bekletin. Sonra suyu boşaltın ve geniş bir kabın içine dökün. Toprağın dökülmemesi için kabın yarısına kadar doldurulması gerekir. 

Sıradaki diğer bir yöntem. Bunu yapmak için, kabı streç film ile sarın ve birkaç gün ılık bir yere koyun. Yakında ilk filizler ortaya çıkacaktır. Bu tip ekim yöntemi iyidir çünkü topraktaki tahıllar farklı derinliklerdedir, bu nedenle aynı anda çimlenmezler. Genellikle bu şekilde yetiştirilen çimlerin “oluşması” uzun zaman alır. 

Ekme işleminden sonraki 6-10. Günde, kedinize uzamaya başlayan otlardan verebilirsiniz. Çimlere bakım yapmak için, kabı her 5-6 günde bir suyla doldurmanız gerekir ve 10 dakika sonra fazlalık olanları boşaltın. Bunları doğru bir biçimde yapmaz iseniz kediler için bu çim yetiştirme yönteminin bir dezavantajı vardır- evcil hayvanınız kesinlikle toprağı kazmaya, saçmaya ve çimlere zarar vermeye başlayacaktır.

 2 Numaralı Yöntem 

Bu yöntemin özü, plastik derin bir tabak, genişçe ve dikdörtgen çiçek saksıları da kediler için çim yetiştirmede idealdir. Başlamak için uygun bir kap alın ve içine bir çivi ya da bir tornavida ile delik açın. Tahıl ilk yöntemde olduğu gibi ıslatılmalıdır. Sonra bir tabağa dökün ve gazlı bez ile örtün. Sonra, içerik için bir sera gibi düzenleyin. İlk kökler birkaç gün içinde ortaya çıkacaktır. 

Sonra, gazlı bez alın, birkaç kat halinde katlayın ve çimin yetiştirileceği kapların içine her şeyi dökmeniz gerekir. Çimin ekildiği, kabı sıcak bir yere yerleştirmelisiniz. 3-4 gün sonra ilk filizler görünecektir ekildikten sonraki ilk haftada oluşan çimleri kedinize vere bilirsiniz. Bu sürenin Sonrasında İki hafta daha bekledikten sonra çimi kaldırabilirsiniz. Bunun sonrasındaki bir hafta içinde var olan çimler solmaya başlayacaktır bu nedenle bu yöntem tek kullanımlık olarak adlandırılabilir- daha az pratik. 

Kediler İçin Kedi Çimi: 3 Numaralı Metot 

Orta boy bir tencereye alın veya plastik bir şişeden kendiniz yapın (şişenin üstünü kesin, “bardak şeklinde” 9 cm yüksekliğinde bırakın), kabı toprağın yaklaşık 2 / 3'ü ile doldurun, hazırlanan tohumları yere serpin ve üstüne 1 cm toprak ekleyin, üzerine dökün suyu. Kedilerin otlarının daha hızlı büyümesi için nemin toprakta tutulması gerekir. Bunu yapmak için, çimen kabını bir kavanoz veya bir polietilen parçasıyla örtün (plastik bir poşet alabilirsiniz). Birkaç gün sonra, toprağı hafifçe bastırmanız gerekecektir, çünkü kedi ot yerken sürgünlerle birlikte yiyebilir.

Kediler için kedi çimi büyüdükçe (yaklaşık 5-6 gün), kavanozdan (plastik torba yardımıyla) çıkarabilirsiniz. Uygun bakım ile bu tür çim yaklaşık 3 hafta kadar "yaşayabilir", ancak kediler genellikle onu daha erken yerler. Çimlerin her 3-4 günde bir 1 kez sulanması gerekir. İlk kez küçük bir miktar çim ekin. Otları yiyor mu yoksa bu tür bir bitki örtüsünü "sevmiyorsa" deneyin (bu durumda başka bir tane ekmeye çalışabilirsiniz). Kediler taze ve genç otları sever, bu yüzden haftalık olarak kedinize en sevdiğiniz otun bir sonraki kısmını ekmeye çalışın. Bir evcil hayvan ürünleri mağazasında bir kedi için ot satın alarak veya kendiniz yetiştirerek, sadece iç mekan bitkilerinizi bozulmadan koruyamaz, aynı zamanda evcil hayvanınıza sağlık ve iyi görünüm sağlarsınız. 

Sokaktan ot getirmenin veya bir çiçek saksısında öylesine toprakla birlikte yetiştirmenin tehlikeli olduğunu belirtmekte fayda var. Bir kedi solucanlar varsa eğer, veba ve diğer tehlikeli hastalıklarla birlikte enfeksiyon kapma ihtimali olabilir.