Kapat
x

Kediler Dünyayı Nasıl Görür | Kedi ve İnsan Görüşü Hakkında Her Şey

Kediler dünyayı nasıl görür, insanlara kıyasla kediler nasıl görmektedir uzman yardımıyla sizler için açıklıyoruz. İnsan görüşü ile kedi görüşü arasındaki en büyük fark, gözün arkasında fotoreseptör adı verilen hücreleri içeren bir doku tabakası olan retinadadır. Fotoreseptörler, ışık ışınlarını sinir hücreleri tarafından işlenen, beyne gönderilen ve gördüğümüz görüntülere çevrilen elektrik sinyallerine dönüştürür. İki tip fotoreseptör hücre, çubuklar ve koniler olarak bilinir. Çubuklar çevresel ve gece görüşünden sorumludur. Parlaklığı ve grinin tonlarını algılarlar. Koniler, gündüz görüşünden ve renk algısından sorumludur. Kediler (ve köpekler) yüksek konsantrasyonda çubuk reseptörlerine ve düşük konsantrasyonda koni reseptörlerine sahiptir. İnsanlarda tam tersi vardır, bu yüzden geceleri iyi göremiyoruz ama renkleri daha iyi algılayabiliyoruz.

İnsan Görüşü ve Kedi Görüşü Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • İnsan görüşü ile kedi görüşü arasındaki en büyük fark retinadadır.
  • Kediler renkleri insanlar kadar iyi algılayamazlar.
  • Kediler uzak nesneleri insanlar kadar iyi göremezler.
  • Kedilerin karanlıkta insanlara göre daha üstün bir görme yeteneği vardır.

1- Görme alanı

Bu, gözlerin tek bir noktaya odaklandığı zaman olabilecek alanı ifade eder. Düz ileride, yukarıda, aşağıda ve yanda görülebilenleri içerir. Kediler, 180 derecelik ortalama insan görme alanına kıyasla 200 derecelik daha hafif daha geniş bir görme alanına sahiptir.

2- Görme keskinliği

Bu, görüş netliğini ifade eder. Ortalama bir insanın görme keskinliği 20/20'dir. Bir kedinin görme keskinliği 20/100 ila 20/200 arasındadır, yani ortalama bir insanın 100 veya 200 fitte görebileceğini görmek için bir kedinin 20 fitte olması gerekir.

3- Renk Görüşü

Kedilerin herhangi bir rengi göremediği, yalnızca grinin tonlarını gördüğü yaygın bir yanılgıdır. İnsanlar trikromatlar olarak bilinirler, yani kırmızı, yeşil ve maviyi görmelerini sağlayan üç çeşit koni vardır. Kedilerin de trikromat oldukları düşünülür, ancak insanlar gibi değil. Bir kedinin vizyonu, renk körü olan bir insana benzer. Mavi ve yeşilin tonlarını görebilirler, ancak kırmızılar ve pembeler kafa karıştırıcı olabilir. Bunlar daha yeşil görünebilir, mor ise mavinin başka bir tonu gibi görünebilir.

Kediler ayrıca bizim görebildiğimiz aynı renk ton zenginliğini ve doygunluğu görmezler.

4- Mesafe ve Görüş Netliği

Kediler miyop gibi görür, bu da uzak nesneleri de göremedikleri anlamına geliyor. Yakın nesneleri görme yeteneği, avlanmak ve av yakalamak için çok uygundur.

Aşağıdaki görsellerde; yukarıdaki görsel insan görüşünü, aşağıdaki görsel ise kedi görüşünü temsil etmektedir.

5- Gece Görüşü

Kediler ince ayrıntıları veya zengin renkleri göremezler, ancak retinalarında loş ışığa duyarlı çok sayıda çubuk nedeniyle karanlıkta üstün görme yetenekleri vardır. Sonuç olarak kediler, insanların ihtiyaç duyduğu ışığın yaklaşık altıda birini kullanarak görebilirler. Kedilerin ayrıca retinanın arkasında, gece görüşünü iyileştirdiği düşünülen tapetum adı verilen bir yapı vardır. Tapetumdaki hücreler, çubuklar ve koniler arasından geçen ışığı fotoreseptörlere geri yansıtan ve onlara geceleri mevcut olan az miktarda ışığı almaları için bir şans daha veren bir ayna gibi davranır. Bu, tam olarak kedilerin gözlerini karanlıkta parlatan şeydir.

Kedilerle ilgili merak edilen güncel konular hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz Petcanlar Blog'u takip etmeyi unutmayın. Ayrıca Türkiye'nin en iyi Online pet shop sitemiz üzerinden dilediğiniz kedi oyuncakları, kaliteli kedi mamaları, kedi bakım ürünlerine en uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Güvenilir pet alışveriş sitemizden 7/24 online pet alışveriş ürünlerine sahip olabilirsiniz. 

Gb Pet Parfüm Amar 50 Ml

Gb Pet Parfüm Amar 50 Ml

450.00 ₺
405.00 ₺
Gb Pet Parfüm Poly 50 Ml

Gb Pet Parfüm Poly 50 Ml

450.00 ₺
405.00 ₺