Kapat
x

Kedi ve Köpeklerin Yaşları İnsan Yaşına Göre Nasıl Hesaplanır?

Kedi ve köpek yaşı hesaplama, evcil hayvan sahiplerinin en çok merak ettiği konulardandır. Kedi ve köpek yaşı kolayca hesaplanabilmektedir. Evcil hayvanların yaşını öğrenen insanlar, onların davranışlarını çok daha kolay anlayabilir ve hayvanlarına karşı nasıl davranmaları gerektiğini daha kolay çözümleyebilir. Örneğin çocuk yaşlarda olan bir köpeğin heyecanlı davranışları, daha az itaat gösteriyor olması gibi çocuksu davranışlar, köpeğinize fazla kızmadan onun bu davranışları neden sergilediğini size gösterebilir. Ayrıca egzersiz ve beslenme düzenlerini de daha doğru şekillerde planlamanıza yardımcı olabilir. 

Kedi ve köpeklerin yaşını hesaplama konusunda internette pek yok yanlış bilgi bulunmaktadır. Bu yanlış bilgilerin başında, bir yılın yedi köpek yılı olduğu bilgisidir. Kedi ve köpeklerin yaşları farklı farklı şekillerde hesaplanır. Yazımızın devamını okuyarak evcil hayvanlarınızın yaşını kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. 

Kedimin Yaşını Nasıl Hesaplarım?

Kediler doğduktan sonra ilk iki yıl çok hızlı gelişim göstermektedir. Hatta inanması zor gelebilir ama kediniz iki yıl yaşadıktan sonra ortalama 25 yaşında bir insana denk gelmektedir. Tabii bu durum bu şekilde devam etmez. İki yıldan sonra gelişimleri oldukça yavaşlar. Şöyle ki iki yıl yaşadıktan sonra kediler yılda 4 yaş almaktadır. Yani üç yıl yaşayan bir kedi 29, dört yıl yaşayan bir kedi 33 yaşında insana denk gelmektedir. Ortalama 12-18 yıl yaşam ömrüne sahip olan kediler, insan yaşına göre hesaplandığında çok yaşlanmış bir şekilde hayatına devam edebilmektedir. Özellikle düzgün beslenen, kaliteli mamalar kullanan ve sağlık bakım açısından dikkatli bir şekilde büyütülen kediler daha sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürebilmektedir. 

Kedi Sahiplendim Ama Yaşını Bilmiyorum

Yeni bir kedi sahiplendiyseniz ve bu kedinin yaşını bilmiyorsanız, onun yaşını öğrenebilmeniz için farklı yöntemler mevcuttur. Kedinizi veterinere götürerek yapılan kontroller sonucu kedinizin ortalama yaşını öğrenebilirsiniz. Yok veterinere götürmeden ortalama yaşını tahmin etmek istiyorum diyorsanız işte işinizi kolaylaştıracak bazı bilgiler: 

 1. Kediler kaç yaşında olduklarını dişlerinden ele verebilir. İlk doğduklarında insanlara kıyasla kediler dişleri ile birlikte doğmaktadır. 3-4 ay sonra dökülmeye başlayan bu süt dişler daha sonrasında yetişkin dişlerin çıkması ile tamamlanmaya başlar. 
 2. Ortalama 6 ay sonrasında yetişkin dişleri çıkmaya başlar.
 3. Yavru kedilerin 26, yetişkin kedilerin 30 dişi bulunmaktadır. 
 4. Gençlik dönemlerinde kedilerin dişleri tamamen beyaz olmakla birlikte bazı diş sorunları yaşayan kedilerin diş renkleri değişiklik gösterebilir.
 5. 5 yaşından sonra kedilerin dişlerinde lekelenmeler başlamaktadır. Kedinizin diş lekelerine bakarak da kaç yaşında olduğunu anlayabilirsiniz. 
 6. Dişlerinde eksik sayı bulunan kediler ise genellikle 10 yaşın üzerinde yaşlı kedilerde görülmektedir. 
 7. Kas ve tüy durumları da kedilerin yaşını anlayabileceğiniz durumlardandır. Özellikle yaşlı kedilerin ciltleri sarkmaya başlamaktadır. Kaslarında zayıflamalar görülen 10 yaş üstü kedilerin vücutları da oldukça irileşir. 

Köpeğimin Yaşını Nasıl Hesaplarım?

Köpeklerin yaş hesaplamaları ile ilgili yapılan araştırmalar yeni yeni sonuç vermeye başlamıştır. Köpeklerin DNA yapıları zaman içinde değişen özelliklere sahiptir. Küçük ırklar ile büyük ırkların yaşlanma zamanları birbirlerine göre farklılık göstermektedir. Genellikle küçük ırkların yaşama süreleri büyük ırklara göre daha uzundur. Bunların yanı sıra iyi bir bakım gören köpekler çok daha uzun süreler yaşamaktadır. Yedikleri mamalardan yaşadıkları ortama göre yaşam süreleri değişebilen köpekler, sağlıklı mamalar tükettiğinde ve sağlık bakımları kaliteli ürünlerle yapıldığında yaşam süreleri de pozitif olarak etkilenmektedir. 

Köpek yaşı hesaplanırken; doğduktan sonra ilk yıl insan yaşına göre ortalama 16 yaşına geldiği hesaplanan köpekler, daha sonraki yılda ortalama insan yaşına göre 9 yıl yaş almaktadır. İki yıldan sonra yaşlanmaları yavaşlayan köpekler her yıl 5 yaş civarında büyümektedir. 

Köpek Sahiplendim Ama Yaşını Bilmiyorum

Yeni sahiplendiğiniz köpeğin kaç yaşında olduğunu bilmiyorsanız çeşitli yollarla onun kaç yaşında olduğu anlayabilirsiniz veya veterinere giderek ufak bir muayene ile köpeğinizin kaç yaşında olduğunu ortalama olarak öğrenebilirsiniz. Köpeklerin yaşları da öğrenilmeye çalışıldığında kedilerde olduğu gibi dişlere bakılmaktadır.

 1. Köpekler doğarken dişleri olmadan doğmaktadır. 
 2. 8 haftalık olduktan sonra çıkmaya başlayan dişleri 7 ay içinde tamamlanır. 
 3. 5 yaşını geçtikten sonra köpeklerin dişlerinde tartar oluşumu ve aşınmalar oluşabilir. 
 4. Köpeklerde de yaşlandıkları zaman kaslarda zayıflamalar ve deride sarkma görülmeye başlar. 

Evcil Hayvanlarınız Daha Uzun Ömürlü Olsun

Pek çok evcil hayvan sahibi kedi ve köpekleri ile aile gibi oldukları için onları kaybetmekten korkmakta ve bakımlarına çok dikkat etmektedir. Hayvan dostlarının daha kaliteli bir hayat geçirmesi için kedi vitamin ve ek besinleri ve köpek vitamin ve ek besinleri gibi yardımcı ürünleri de kullanmaktadır. Petcanlar kedi ve köpekleriniz için en kaliteli ürünleri sizlere sunduğu gibi hızlı kargolama avantajları ile de tercih edilen ürünlerin kullanıcılara hemen ulaşmasını sağlamaktadır. Siz de tek tıkla alışverişinizi tamamlayarak kedi ve köpeklerinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz.