Kapat
x

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir? | Bu Görevi Kolaylaştıracak Yöntemler

Evlerinde kedi besleyen kişilerin en çok sorduğu sorulardan biri "kedi tırnağı nasıl kesilir"dir. Ev kedilerinin tırnakları uzun olduğunda ortaya çıkabilen bazı sorunlar vardır ve bu sorunları yaşamaya hiç gerek kalmadan kedinizin tırnağını kesme yöntemlerini öğrenebilirsiniz. Yaşanabilecek sorunlardan biri özellikle oyuncu kedilerde, oyun oynarken sahiplerini çizme ve tırmıklamadır. Kediniz her ne kadar sakin bir kedi olsa da oyun oynarken yanlışlıkla sizi tırmıklayabilir.

Bunların dışında zaten kedinizde fark ettiyseniz koltuk kenarlarında, halılarda veya bu gibi çeşitli yerlerde tırnaklarını kendileri kırmaya çalışırlar. Yani siz kedinizin tırnağını kesmezseniz zaten o bunu yapmanın bir yolunu bulmaktadır. İşi onlara bıraktığınızda evinizin çeşitli yerlerinden kırık kedi tırnakları toplamak zorunda kalabilirsiniz. Kısacası ev kedilerinin tırnaklarını kesmek hem sizin için hem de onlar için daha yararlı olacaktır.

Peki "ilk defa kedi tırnağı keseceğim, ne yapmalıyım?" diye mi soruyorsunuz. İşte burada, bu zorlu görev için hazır olmanızı öneririz. Tüm kediler için geçerli olmasa da çoğu kedi tırnağını kestirmekten kaçınmaktadır. Siz onların tırnağını kesmeye çalışırken kaçmaya çalışabilir veya tam keseceğiniz sırada hareket ederek, yanlışlıkla yaralanmalara sebep olabilmektedir. Böyle durumlarla karşılaşmamanız için aşağıda verdiğimiz adımları izleyebilir, kedinizin tırnaklarını en kolay şekilde nasıl keseceğinizi öğrenebilirsiniz.

En Kolay Kedi Tırnak Kesim Yöntemleri

1. ADIM

İlk olarak kedinizin tırnak yapısı ile ilgili bilgiye sahip olun. İlk defa kedisinin tırnağını kesecek olanların yaptığı yanlışlardan biri tırnağı fazla dipten keserek onların canlarını acıtmaları ve yaralanmalarına sebep olmalarıdır. Bu hatayı yapmamak için bilmeniz gerekenler; 1) Kedinizin tırnağının dip kısmında bulunan pembe dokulu bölüm kesildiğinde canlarının acımasına sebep olur. 2) Kedi tırnağını en uç kısmından nokta kadar kesmeniz yeterlidir. Tırnağın uç kısmında bulunan sivri kısmı köreltmek yeterlidir tırnak boyunu kısaltmaya gerek yoktur.

2.Adım

Kediniz daha küçükken tırnaklarını kesmeye onu alıştırın. Elbette yavruyken tırnakları çok küçük olduğu için kesmeye gerek yoktur. Yine de dönem dönem onu tırnak kesme pozisyonuna getirerek kesiyor gibi bile yapabilirsiniz. Biraz büyüdükten sonra da çok dipten olmayacak şekilde azıcık uç kısımlarını keserek kedinizi tırnak kesmeye alıştırabilirsiniz. Böylece büyüdüğünde çok daha kolay bir şekilde tırnaklarını kestireceklerdir.

3.Adım

Onların sakin olduğu anları kollayın. Kedinizin çok oyuncu ve heyecanlı bir anında onun tırnaklarını kesmeye çalışırsanız başarısızlıkla sonuçlanma ihtimaliniz artar. Uykuları olan ve sakin oldukları saatleri bekleyerek tırnaklarını kesebilirsiniz.

4.Adım

Onların da sizin de rahat edebilecekleri bir pozisyon belirleyin. Patilerini elinizden çabuk çekemeyecekleri, kucağınızdan kaçamayacakları bir pozisyonda çok daha kolay bir şekilde tırnaklarını kesebilirsiniz.

5.Adım

Tırnak makasını tanıtın ve koklamalarını sağlayın. Kediler çeşitli objelere yaklaşırken onların zararlı olup olmadıklarını koklayarak ve dokunarak anlamaktadır. Tırnak makasını, tırnaklarını kesmeden önce koklamalarını ve dokunmalarını sağlamalı, tırnak makasının zararlı bir şey olmadığını onlara göstermelisiniz.

6.Adım

Tüm bunları yaptıysanız artık kedinizin tırnaklarını kesmeye hazırsınız. Onu kucağınıza alın ve patisini tutun. Patisine biraz masaj yaparak rahatlamasını sağlayın. Bu sırada size tepki verip vermediğini kontrol edin. Eğer kaçmaya çalışıyorsa tırnaklarını kesmeniz çok zor olacaktır. Başka bir zaman kesmenizi öneririz.

Patisinin alt kısmında bulunan yumuşak yüzeye biraz bastırarak tırnaklarını dışarı çıkarmasını sağlayın. Artık tırnakları hızlıca kesebilirsiniz.

7.Adım

Tırnakları başarılı bir şekilde kestiyseniz kedinizi ödüllendirebilirsiniz. Böylece tırnak kestirdikten sonra ödül alacağını düşünerek daha sakin durmasını sağlayabilirsiniz. Kedi ödül mamaları veya yaş mamaları çok seven kediler, afiyetle bu mamaları yiyerek iyi bir şey yaptıklarını hissedebilirler.

Kedimin Tırnağını Keserken Ne Yapmamalıyım?

  • Kediniz tırnağını kestirmek istemiyorsa zorlamamalısınız.
  • Tırnak kesimi sırasında fazla acele etmemelisiniz. Aksi takdirde yanlışlıkla onlara zarar verebilirsiniz.
  • Oyuncu ve heyecanlı bir anında tırnaklarını kesmeye çalışmamalısınız.
  • Patilerinde bulunan tüm tırnakları aynı anda kesmeye çalışmayın. Zaten tırnak kestirmek istemedikleri için 4 patinin tırnaklarını da aynı anda kesmeye çalışırsanız hareketlenmeye başlayacaklardır. Bu sebeple gün içinde farklı zamanlarda bu işlemi tamamlamaya çalışın.

Kedinizin tırnağını keserken ihtiyacınız olan tüm tırnak makası çeşitlerine, ödül mamalarına, yaş mamalara Petcanlar ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.