Kapat
x

Neden Safkan Bir Kedi Sahiplenilmeli?

Neden safkan bir kedi sahiplenilmeli? Yani soyu karışık (Geçmişi bilinmeyen) bir kediyi sahiplenmenin belli riskleri vardır. En basitinden evcil dostumuzun soyunda ve mevcut sağlık durumundaki bilinmezlik ileriki gelişimi hakkında varsayımda bulunmayı oldukça zorlaştırır. Bu durumdaki yavru kedileri merdiven altı diye tabir ettiğimiz kişiler fiyatlarını uygun gösterirler.

Neden Safkan Bir Kedi Sahiplenilmeli?

 Safkan kediler pahalıdırlar, ancak sahiplenen kişi bazı avantajlara sahip olur. Ahlaki olarak, bilgili yetiştiriciler yavru kedilerini kedi şovlarında profesyonel jürilerin yaptığı şekilde ölçerler, değerlendirirler. Her bir yavruyu ideal kedi standartları ile karşılaştırırlar. Tecrübeli, dürüst yetiştiriciler hangi yavruların tüylerinin kalitesi ile, rengi ile, kemik yapısı ile standartları karşılayamadığını belirler. Ciddi bir yetiştiricinin amacı kendi kedi üretimlerini iyileştirmek, geliştirmektir, bu bakımdan standartları karşılamayanlar evcil hayvan olarak (House Pet) olarak sahiplendirilirler. Çünkü ideal kedi nadirdir.

İdeal kediler sağlık bakımından, karakter özellikleri bakımından ve fiziksel kalite bakımından ırklarının ideal örnekleridirler ve büyük talep görmektedirler. Sadece ırk standartlarını taşıma potansiyelindeki yavru kediler üretim veya şov için tercih edilir. Örnek olarak egzotik veya İran kedilerinin yavruları için belirlenmiş fiyatlar ve kıstaslar vardır bu diğer tüm ırklar içinde geçerlidir. Şunu kesin olarak bilin ki sahiplendiğiniz veya sahipleneceğiniz kedi sizin ailenizin bir bireyi olacak kadar kendinizden bir parça olarak görmeniz gerekmektedir.

Kedi Sahiplenme 

Toplu hayvan satışı yapanlar yeterince vasıflı değildir (Merdiven altı) veya yavru kedilerin bakımı için yeterli donanıma sahip değillerdir. Ahlaklı üreticiler aracılara veya petshoplara satış yapmazlar. Ne yazık ki petshoplarda üretilmiş rayicinin üzerinde fiyata satılan anne sütü almamış gelişimini daha tamamlamamış hayvanlar bulunuyor. Cins bir kedi almak istenildiğinde itibarlı yetiştiriciler tercih edilmelidir. 

Kedi yetiştirmek ve sergilemek hobidir, iş değil. Yavru kedi büyütmek ciddi maliyet gerektirir. Her bir yavru yıllar süren emek, bakım, araştırma ve finansal yatırım demektir. Yavru kedinin ilk birkaç ayındaki kaliteli beslenme ve medikal bakımı ona uzun yıllar sağlıklı bir yaşam sunar.

Kelepir fiyatlı olarak görülen kedilerin fiyatı, orijinal sahibinin düşük maliyetli bakımından dolayı düşüktür fakat uzun vadede masraflı olabilir. Hastalıkları iyileştirmek moral bozucu bir süreç yaşatabilir.

Neden safkan bir kedi sahiplenilmeli? dendiğinde bir kedinin büyüdüğü ortam da dikkate alınmalıdır. Yavru kedinin fiziksel kondisyonu ile ilişkilidir. Hayatlarının ilk birkaç haftasındaki muamele ve şefkat evinizdeki sevgi gösteren, sevecen bir kedi olmaları için çok önem arz eder. Kafes veya benzeri şeylerde büyüyen kediler sıklıkla hayat boyu belli başlı rahatsızlıklara sahip olurlar. 

Bir yavru kediyi çok küçük kabul etmeyin, (sahiplenmeyin) daha küçük olsun dite ısrar etmeyin. Sütten kesildiklerinde, (en az 3 aylık olması gerekiyor) anne kedi ve yavruları birbirlerine daha az ihtiyaç duyduklarında yavrular aile üyeleri ile bağ kurmaya başlarlar.

Neden Safkan Bir Kedi Sahiplenilmeli? Dikkat!

Bulaşıcı hastalıklara karşı aşıları yapılmamış bir yavruyu asla sahiplenmeyin. Alacağınız evcil hayvanda, parazitler, halka kurtları ve bir takım sağlık sorunlarının olmadığından emin olmalısınız. Bilinçli yetiştiriciler yavru kedilerini bunlardan korurlar, onların bu profesyonel yaklaşımı kedi sahiplenmek isteyen kişileri de korur. Bakım, aşı takvimi, beslenme ve kısırlaştırma konusunda gerekli donanıma sahip olmayan kişilerden yavru bir kedi almayın… Anlık bir heves ile yavru kedi almayın. Buna karar verdiğinizde hayat boyu onun bakımını, ihtiyaçlarını karşılamaya hazırlıklı olun. 

 

 

Lepus Aria Basic Minder Kahverengi Large

Lepus Aria Basic Minder Kahverengi Large

1,375.00 ₺
1,237.50 ₺