Kapat
x

Kedi Otu Kedilerde Ne Gibi Etkiler Yaratır?

Kedi otu doğada yetişen bitkilerden biridir ve kedileri farklı yönlerde etkileyen özelliklere sahiptir. Kedi çimi ile karıştırılmamalıdır. Pek çok kişi kedi otu ile kedi çimini birbirine karıştırmaktadır. Kedi çimi kedilerin midelerinde bir rahatsızlık olduğunda yiyerek midelerinin rahatlamasını sağlarken kedi otu, kedilerin beynine farklı sinyaller göndererek onların değişik davranışlar sergilemesine sebep olmaktadır.

Kedi Otu Nedir?

Kedi otu naneye çok benzeyen bir bitkidir. Bu bitkinin içinde bulunan nepetalactone yağı kedilerde farklı etkiler uyandırmaktadır ve kedi uyuşturucusu olarak da adlandırılmaktadır. Kedilerin %50'si kedi otundan etkilenmemektedir. Bunun sebebi kedilerin genetiğiyle alakalıdır. Tüm kediler kedi otundan etkilenecek diye bir kanun yoktur. Ayrıca kediler 6 aylık olana kadar kedi otundan etkilenmemektedir. Sadece kediler değil tüm kedi ailesi (aslan, kaplan, panter, çita) kedi otundan etkilenebilmektedir. Yani bir aslan saldırısına uğradığınızda kedi otu ile onun dikkatini dağıtabilirsiniz :)

Kedi Otu Kedileri Nasıl Etkiler?

Kedi otunda bulunan yağdan bahsetmiştik. Kediler ota dokunduklarında bu yağ ortaya çıkar ve beyinlerinde bulunan koku merkezine ulaşır. Beyinlerinde bulunan amigdalanın bu koku ile uyarılması sonucunda kediler duygusal tepki vermektedir. Kediler bu ota dokunabilir, yiyebilir veya üzerinde yuvarlanabilir. Hatta en çok yaptıkları davranış bu otun üzerinde yuvarlanarak sürtünmektir. Genellikle otun etkisi 10 veya 15 dakika sürer. Kedi otunun etkisi kediden kediye değişebilmektedir. Bu davranışlar maruz kaldıkları yağ miktarına göre de değişebilir. Ottan etkilendikleri yağa göre hiperaktif davranmaya başlayabilir, zıplayıp yuvarlanabilirler. Hatta bazı kedilerin ağzından su aktığı da görülmektedir. Her ne kadar otun etkisi 15 dakika kadar sürüyor desek de birkaç saat bekledikten sonra tekrar kullanarak kedinizin etkilenmesini sağlayabilirsiniz. 

Kedi Otunun Faydaları Nelerdir?

  • Kedi otundan etkilenen kediler için kedi otunun birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle hareket etmeyi pek sevmeyen kedilerin hareket etmesini sağlarken onların egzersizlerini yaptırmanızı daha kolay bir hale getirmektedir. Bu sayede kedilerinizin fazla kilolardan kurtulmasını sağlayabilirsiniz.
  • Seyahatlerde kediler normalden daha tedirgin olabilir, daha fazla miyavlayabilir veya agresif davranabilirler. Yola çıkmadan önce kedinize verdiğiniz kedi otu ile onun daha sakin olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece yolculuk hem size hem de kedinize eziyet olmaktan çıkar.
  • Kedinizi eğitmeye çalışıyorsanız kedi otu ile onu ödüllendirebilirsiniz. Kedi otunu çok sevdikleri için verdiğiniz eğitimlere çok daha kolay adapte olabilirler.
  • Kedinize bir oyuncağı veya eşyayı alıştırmak istiyorsanız da kedi otlarını kullanabilirsiniz. Kedinizi alıştırmak istediğiniz eşyalara kedi otu sürerek onların bu eşyalara sürtünmesini sağlayabilirsiniz. Birkaç denemeden sonra kedinizin bu eşyalara daha alışmış olduğunu görebilirsiniz.

Kedi Otunun Zararı Var Mı?

Kedi otu doğada yetişen bir bitkidir ve hiçbir zararı yoktur. Kedileriniz %50'lik kısımdaysa ve kedi otundan etkileniyorsa gönül rahatlığı ile kedi otunun faydalarından yararlanabilirsiniz. Kedi otunu fazla mı koydum, kedim bir zarar görür mü diye düşünmenize gerek yoktur çünkü kediler kısa bir süre kedi otuyla ilgilendikten sonra dikkatleri dağılmaktadır ve ilgilerini çeken başka şeylere yönlenmektedir. Kedi otunu aldıktan sonra hava almayacak bir şekilde kavanozda veya buzlukta saklayabilirsiniz.

Kedi Otunu Nerden Alabilirim?

Petcanlar en iyi kedi otu çeşitlerini sizlere sunmaktadır. Kedi, köpek, kuş ve sürüngen gibi pek çok evcil hayvan için mama, sağlık bakım, temizlik ve aksesuar gibi ürünlerin bulunduğu sitemizden tek tık ile kolayca alışveriş yapabilirsiniz. Uygun fiyatlarla en kaliteli ürünlere ulaşabileceğiniz sitemizde yüzlerce farklı markayı inceleyerek seçiminizi yapabilirsiniz. Petcanlar blog sayfasını inceleyerek evcil hayvanlarınızla ilgili merak ettiğiniz pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ally Paws Kum Küreği

Ally Paws Kum Küreği

48.00 ₺
43.20 ₺