Kapat
x

Kedi Kepeklenmesi

Kedi kepeklenmesi kuru ve kaşıntılı cilt ile birlikte anılan bir durumdur ve gerekli önlemler alınmadığında istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Kedi kepeklenmesi pek bilinen bir rahatsızlık olmamakla birlikte çoğu kedi için yaygındır. Kepek ciltte beyaz lekeler gibi görünür ve cildin kurumasına ve kaşınmasına neden olur. Bir kediyi besleyen Omega 3 yağ asidi eksikliği cildin bu kötü durumuna neden olabilir. Kedilerde kepeklenmenin bir başka nedeni cilt neminin ve doğal yağların aşırı kaybıdır. Bu gibi durumlar, köpeklere benzer biçimde kedilerde de kepek problemine yol açar.

Kedi kepekleri insan kepeklerine çok benzer; cildin kuruması nedeniyle zamanla farklı nedenlerin de katılmasıyla birlikte kedinizin cildi kurulaşır. Kedi kepeklenmesi elbette kedi sahibi için can sıkıcı bir hastalıktır, ancak çoğu zaman ciddi değildir. Aynı zamanda kediyle ilgili başka bir sorun olduğunu da gösterebilir. Kepek kullanan kedi sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken şey şudur: Eğer kedi cildini çok fazla kaşıyorsa, bu davranış cilde daha fazla zarar verebilir ve enfekte olabilecek açık yaralara neden olabilir. Bu, özellikle çevrenin çok daha az temiz olduğu dış mekan kedileri için geçerlidir.

>> Kedi Sağlık ve Bakım Ürünleri

Kedi Kepeklenmesinin Üç Temel Faktörü

Kediler cildin pul pulluğuna yol açan parazitlerle enfekte olabilir. Sıcak yaz aylarında, sıcağa aşırı maruz kalma, kedinin cildinin aşırı derecede kurumasına neden olabilir.

Obezite ayrıca kedilerde kepeklenmeye neden olan başka bir faktördür. Kuru, lapa lapa cilt, kuyruğun tabanında veya alt sırtında belirgindir, çünkü aşırı kilolu kediler, tüylerini temizlerken bu alanlara ulaşmakta zorlanırlar.

Bu sağlık durumuna katkıda bulunan üçüncü faktör, kedi kepek şampuanı kullanımıdır. Kediler derilerinde, çok sık yıkandıklarında cildinin kurumasına neden olan doğal yağlar üretirler. Kedinin kürkü ve derisi iyi durulanmazsa, derisinde kalan az miktarda şampuan beyaz kepek lekelerine dönüşür.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çoğu tedavi ve ilaç kepek nedenini ele alırken, onun neden olduğu kaşıntı ve rahatsızlık, kepek sebebi tamamen ortadan kalkana kadar ortadan kalkmaz ve bu biraz zaman alabilir. Ayrıca, not almanız gereken birkaç şey var çünkü bunlar kepekleri daha da kötüleştirecek: Evdeki nemi arttırın. Kuru hava kedinin kepeklerini şiddetlendirir ve aynı zamanda kedinizde kırılgan ve kuru tüylere neden olur. Kedinizin kepek yaptığı ve bakım gerektirdiği bu dönemde, fön makinesi kullanmayın, çünkü eklenen ısı cildi daha fazla tahriş eder. Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı kedinin sıcaktan çıkmasına izin vermeyin. Güneşin ısısı zaten dağılmışken, öğleden sonralarını bekleyin. Kaşıntıdan kurtulacak topikal uygulamalarla kediyi rahat tutun. Bu önlem kedinizin rahatsızlığını giderecektir.

Bunlar kepek çekerken kedinize dikkat ederken akılda tutulması gereken birkaç şeydir. Veteriner kepek nedeninden kurtulmak için ilaç verdiyse, kedinize hızlı bir iyileşme için en iyi şansı vermek adına talimatlarını tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Ayrıca veterinerinizden, kedinin daha rahat bir hale geçmesine yardımcı olacak bir şey isteyebilirsiniz.

Kediler Nasıl Kepeklenir?

Kedi kepeklenmesi ciddi bir hastalık olmayabilir, ancak bu ele alınması gerektiği anlamına gelmez. Sorumlu her evcil hayvan sahibi, evcil hayvanınızın zarar görmesine ve rahatsızlığına neden olabilecek herhangi bir şeyin, doğru şekilde önlem alınmadığı takdirde durumu daha kötüye götürebileceğini bilir. Tıpkı insanlar gibi kediler de cilt sorunu yaşayabilir. Evet, kediler de kepeklenir. Bu aslında özellikle evcil kediler arasında yaygın bir problemdir. İnsan kepekleri gibi kedi kepekleri de ölü deri hücrelerinden oluşur. Ancak insanların kepeklerinden farklı olarak, kedilerin dökülen pulları, hassas veya alerjiniz varsa gerçekten tahriş edici olabilen bir protein içerir.

Kediler neden kepeklenir? Mevsimsel değişiklikler veya kuru bir ortam, kedinizin cildinin altına girebilir. Bir kedinin hareket kabiliyetini ve tımarını sınırlayan obezite veya diğer problemler de soruna katkıda bulunabilir.

Başka bir neden gerçek bir cilt hastalığı olabilir. Kedinizin kepek saç dökülmesi ve cilt kızarıklığı eşlik ederse, bu "yürüme kepek" olarak adlandırılan daha ciddi bir durum olabilir. Bu aslında kepek değil, Cheyletiella akarının neden olduğu bir yıpranma biçimidir. Ne yazık ki, tıbbi müdahale olmadan, bu durum daha da kötüleşebilir. Herhangi bir işaret görürseniz derhal veterinerinize başvurun.

>> Kedi Vitaminleri

Kedi Kepeklenmesine Karşı Cilt Bakımı

Yukarıdaki sorunlara ve sebeplerine baktıysanız, kedinizin sağlıklı cildini restore etmeye odaklanmanın zamanı geldi. Pulları uzak tutmak ve aşırı çizik ve dökülmeyi sınırlamak için bu ipuçlarını deneyin.

Kedinizin Tüylerini Fırçalayın

Bu muhtemelen bir kedi sahibi olarak atabileceğiniz ilk, en basit ve en iyi adımdır. Fırçalama, kedinizle harika bir bağlanma süresi sağlar ve tüm vücudunu temizleyemediğinde ona yardım eder. Düzenli fırçalama, cildinin doğal yağlarını tüm katına dağıtmaya yardımcı olur ve gevrek ve gevşek tüylerden arındırılmasına yardımcı olabilir. Uzun tüylü kedileri günlük ve kısa tüylü kedileri haftada en az 3 kez fırçalayın.

Kaliteli Bir Banyo

Banyo gerçekten kedinizin evin etrafında bıraktığı kepek miktarını azaltabilir. Hipoalerjenik bir şampuan seçin ve cildini nemlendirmek için saç kremi ekleyin. Her iki ürünün de kediler için özel olarak üretildiğinden emin olun. Ve iyice duruladığınızdan emin olun. Bu arada dikkat etmeniz gereken başka bir nokta da var: Fazla şampuan daha fazla kepeğe neden olabilir. Eğer bir banyo kediniz için çok korkutucu ise (ve bu nedenle sizin için çok tehlikeli ise), cildini nemli bir bezle silmeyi deneyin.

Cildini Besleyin

Kediniz sağlıklı beslendiğinde bunu cildinde gösterir. Veterinerinize, cildin sağlıklı kalmasına ve cildin esansiyel yağları ile zenginleştirilmesine yardımcı olan Omega 3 yağ asitleri gibi takviyeleri sorun. Veteriner hekiminiz ayrıca diyetinize ıslak yiyecek eklemenizi önerebilir. Eğer kediniz gün içinde susuz kalmışsa, derisi de doğal olarak kurulaşacaktır. Cildin bu şekilde kuruması kedinizin cildinde bir takım problemlere neden olur. Bunu önlemek için kedinizin suya erişiminde eğer bir engel varsa öncelikle bunu kaldırmaya odaklanın.

Havayı Nemlendirin

Popüler yanlış kanının aksine, havayı kontrol edebilirsiniz, en azından evinizde… Bir nemlendirici edinin ve herkes için hava kalitesini iyileştirin. Özellikle de kediniz için. Bu yeni durum, cildi kuruyan kedinize mutlaka iyi gelecektir.

Kedinizi Nemlendirin

İster inanın ister inanmayın, aslında kediler için yapılmış cilt nemlendiricileri var. Kediniz bir masajla başa çıkabilirse, cildin kuruması için bu yöntem tahmin ettiğinizden çok daha etkili bir çözüm olabilir.

Kedinizin kepekleri kolayca kaybolmazsa veya derisini neden döktüğü hakkında daha fazla sorunuz varsa veterinerinize sorun. Bununla birlikte, yukarıdaki ipuçları kedinizin cildinin dökülmemesine yardımcı olabilir. Kedinizin beslenmesi ve bakımı, titizlikle takip etmeniz gereken süreçlerdir. Bunlara özen gösterdiğiniz durumda sevimli dostunuzun sağlığını da garantiye almış olursunuz. Kedi kepeklenmesi kendi başına pek ciddi bir rahatsızlık değildir ancak belirtilerini fark ettiğiniz takdirde mutlaka önlem almalısınız. Yukarıda görüldüğü üzere bu önlemler çok da uğraştırıcı değildir. Eğer bahsedilen önlemleri alamazsanız deneyimli bir kedi sahibinden yardım alabilirsiniz. Son çare olarak alanında uzman ve deneyimli bir veteriner hekime başvurabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/kopek-kepeklenmesi linkinden ulaşabilirsiniz.

Pets Famıly Tavşan Yemi 800 Gr

Pets Famıly Tavşan Yemi 800 Gr

97.75 ₺
87.98 ₺