Kapat
x

Kedi Göz Rengi

Kedilerin renginin belirlenmesi için göz renkleri, dumanlı gözler ve tüylerde belirgin olarak farklılıkları görülmektedir.

Göz rengi 

Kedinin göz rengi, bir kedinin doğru tüy rengini seçmede yararlı olsa da, bu tek belirleyici faktör olarak kullanılmamalıdır. Bir kedi, Show kuralları ya da renk belirleme sayfalarında belirlenen ve kullanılan renklerden farklı bir göz rengine sahip olabilir. Kedi yavruları mavi göz ile doğarlar. Erişkin göz renginin gelişmesi biraz zaman alabilir. Göz rengi (beyaz kedilerin durumu hariç) bazı oluşumların tescil kayıtlarında kayıtlı değildir. Eğer beyaz kedinin göz renginden emin değilseniz, renkten emin olana kadar bireysel kaydı bekletin.

Yavru bir kedi yetişkin göz rengi bilinmese de kaydedilebilir.

Şampiyona dışı renk tipleri 

Show kurallarında yada kedilerin renginin belirlenmesi sayfalarında olmayan genetik olarak mümkün olan renkler vardır.Bu renklere cream smoke, bluecream lynx point, tortie lynx point  (bazı türlerde ancak hepsinde değil)gibi renkler dahildir.Bu renkler bazı federasyonlarda  kayıt için kabul edilmemesine rağmen ve AOV( türü ve ırkı ayrıca üretim izni olmayan pet ) dışı sınıflarda  gösterilsede tüy rengi olarak düşünülmesi mümkündür.

Kedilerin Renginin Belirlenmesi: Düz Renk

BEYAZ- Bazı yavrular kafalarını üstünde siyah yada mavi tüy lekeleri ile doğarlar. 9 ay civarında yetişkinliğe adım attığında tüyler büyümeye başlayınca bu noktalar kaybolur.

SİYAH – Yavrular siyah olarak doğar,fakat sıklıkla beyaz yada gümüş kıllarla, paslı yada bakır gibi kürkleri olur,,12-18 ay içinde yetişkin kürkü belirince bu kıllar kaybolur.

MAVİ – Yavruyken tekir desenleri olabilir ancak sıklıkla yetişkin olduklaklarında bu tüyleri büyüyünce kaybolur.

KIRMIZI – Yavrular genelde yetişkin olduğunda tüylerinde kaybolan yada kaybolmayan  tekir desenleri ile doğar. Aslında saf kırmızı kedi diye bir şey yoktur.Tüm kırmızı kediler açık yada çok soluk kırmızı tekir desenlerine sahiptir

KREM – Yavrular genelde 9. ayda yetişkin olduğunda tüylerinde kaybolan soluk tekir desenleri ile doğarlar

DÜZ RENK VEYA DUMAN? – Duman rengi olmayan ve yavru tüylerine sahip genç bir kedi, genellikle kedinin ana renginden daha açıktır. Duman rengi gibi gözükebilir, fakat kedinin ebeveynlerinin tüylerinin altında beyaz olmazsa, yavru kedi duman rengi olamaz.Büyüdükçe yavrunun kürkü koyulaşır.

Kedilerin Renginin Belirlenmesi: Gölgeli ve Duman Renkler 

Shaded Cameo/Shell Cameo – Yavrular yavaş yavaş ortaya çıkan beyaz noktalar ile doğarlar.

Shaded Silver/Chinchilla Silver –Yavrular genellikle kuyrukta 4-6. hafta arası kaybolan koyu yada tekir desenlerle doğarlar. Chincilla Silver o kadar açık olabilir ki beyaz kedi gibi gözükebilir. Ebeveynleri beyaz olmadığı için kedi beyaz olamaz.

Gümüş soydan gelen bir yavrunun yeşil gözlü  olması kedinin beyaz değil chinchilla silver olduğuna dair iyi bir işarettir.

Shaded Tortie/Shell Tortie –Kedi gölgeli silver yada chinchilla silver gibi gözükebilir,ancak çok ufak yada bir iki kıl kadar krem yada kırımızı veyahut  siyah yada krem patilere sahip olabilir.Bu ufak farklar kedinin shaded tortie yada Shell tortie olduğunun göstergesidir.

Smoke – Sıklıkla düz renk yavrulardan duman olanları ayırt etmek zordur (gözlerinin çevresinde beyaz olanlar ve karnı soluk olanlar hariç).Hangi yavrunun duman olacağını söylemek aylar alabilir,çünkü yetişkin kürkü iki yılda ortaya çıkar.Alt kürk 3. haftada gözükmeye başlar ve 6-8 hafta arasında benekli görünüme erişir.

Renkler  1 yıla kadar tam olarak gelişmeyebilir.

DUMAN YADA GÖLGELİ RENK?

  • 1/8  ucunda renkli saç uzunluğu - chinchilla and shell
  • 1/4 ucunda renkli saç uzunluğu - all shaded
  • 1/2 ucunda renkli saç uzunluğu - all smoke

TEKİR RENKLERİ

Tabby(tekir) – Deseneler doğumda bile görünür. Doğuşta çizgiler ne kadar koyuysa yetişkin deseni o kadar belirgin olur.

Tabby yada Patched Tabby? – Eğer kedinin burnunda yada patilerinde  kırmızı yada krem yada iki farklı renk benekleri varsa kedi muhtemelen patched tabby dir.

PARÇALI RENKLER

Blue-Cream yada Blue? – En soluk tüylere sahip olan yavrular en iyi blue-cream yetişkinler olurlar. Sıklıkla yavrular ilk haftalarda soluk mavi gibi gözükürler. En ufak bir krem  bölge yada krem tüyler varsa yada pati altları mavi ve krem benekli ise kedi blue-cream dir (blue değildir).

Tortoiseshell yada siyah? –Kedide  en ufak kırmızı/yada krem bölge varsa , yada pati altları siyah ve krem benekli ise kedi tortoise shelldir (siyah değildir).

Kedilerin Renginin Belirlenmesi: Point Renkler

Yavrular kremsi beyaz renk ve pembe pati altları ile doğarlar.

Point renkler yavaşça ilk haftalardan sonra gelişir. Mühürlü renk noktası (SealPoint ) ve blue point  ilk olarak on gün içinde burunda gelişir,fakat çikolata ve lilak pointlerin oluşması 3 ay sürebilir.

Blue Point yada Lilac Point? – Burun derisini ve pati altlarını kontrol edin .Blue Point da kuyruk (barut rengi) bir gri vardır. Lilac Point’te lavanta pembesidir.

Seal Point yada Chocolate Point? - Burun derisini ve pati altlarını kontrol edin.Cikolata Point tarçın pembesi, Mühür ( Seal) noktasında ise Seal kahverengisi vardır.

Seal Point yada Tortie Point? Burun derisini ve pati altlarını kontrol edin. Eğer benekli mühür kahverengisi ve pembe ise kedi tortie pointdir. (seal point değildir).

Blue Point yada Bluecream Point? - Burun derisini ve pati altlarını kontrol edin. Eğer benekli seal point mavi ve pembe ise kedi bluecream pointdir. (blue point değildir).

Flame Point yada Cream Point? – Bu renkler oldukça benzerdir.Sıcak cream ler ve light redler vardır.Eğer ebeveyn kediler kesinlikle açıksa( mavi,krem,yada bluecream) soyları  flame point olamaz.