Kapat
x

Kedi Eğitirken İşinize Yarayacak Püf Noktalar | Kedi Nasıl Eğitilir?

Kediler eğitilir mi, kedi nasıl eğitilir gibi sorularınızın tüm cevaplarına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Hepimiz yavru bir kedi sahiplendiğimizde ona yalnızca kum alarak tuvalet eğitimini verebileceğimizi düşünürüz. Çoğu kişi, kedilere tuvalet eğitimi dışında bir eğitim verilmediğini düşünür. Ancak kediler, tıpkı köpekler gibi komut dinleyebilir, ve hatta uygulayabilirler. Peki kedi nasıl eğitilir, yavru kedi nasıl eğitilir, kedi eğitim önerileri ve kedi eğitiminin püf noktaları neler? Sizler için derledik. Yazımızı hemen okuyarak merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

“Çağırdığımda Gel” Komutu

Kedinin bu komutu yerine getirebilmesi için, ona adıyla seslenirken bir elinize ise en sevdiği ikramlardan birini alın. Bu şekilde yanınıza gelen kediye mamayı vererek ödüllendirin. Bunu her gün, sürekli olarak tekrarladığınızda kediniz lezzetli ödüller ve kendi ismiyle bir bağlantı kuracaktır. Kediniz bu konuda ilerleme gösterdikten sonra ikramları övgülerle değiştirmeye başlayabilirsiniz.

“OTUR” Komutu

Kedilere otur komutunu öğretirken, sözlü komutu verdiğiniz esnada bir el işareti de ekleyebilirsiniz. Kedinizin önünde durun. Ödül maması ve yere doğru elinizle yaptığınız tıkırtılarla sakin ve sabit bir ses tonuyla “otur” deyin. Bu sırada elinizle dikey olarak dur işareti yapın. Bu hareketi her tekrar ettiğinizde ve kediniz oturmaya başladığında onu ödüllendirin ve “aferin” diyin.

“Çak Bi Beşlik” Komutu

Kedinize çak bir beşlik komutunu öğretmek göründüğünden çok daha basittir.  Bu komut için, pençe hareketlerini teşvik etmeye başlamalısınız. Kedinizin önüne oturun, elinizle ödül mamasını sıkıca sarın ve görmesini sağlayın. Pençeleri her hareket ettiğinde ona “salla, çak, pati salla” gibi seçtiğiniz sözlü komutu kullanın. Ve havalanan her pençe için onu ödüllendirin. Yavaş yavaş elinizi daha yükseğe kaldırmaya başlayın. Elinize her seferinde patisiyle dokunduğunda onu ödüllendirin ve sözlü komut kullanmayı unutmayın.

Öğretebileceğiniz Diğer Numaralar

Tüylü arkadaşınızın öğrenebileceği harika numaraların listesi sonsuzdur. Onlara zil çalmayı, uzanmayı, yuvarlanmayı, yüzmeyi, dans etmeyi veya zıplamayı öğretebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir kedi, bir fikir, bolca sabır, tutarlılık ve sevgi! Size ilham olacak, YouTube platformunun en sevilen eğitimli kedilerini izlemeniz için aşağıya video linklerini bırakacağız.

1- Kedi Kitty, 20’den fazla numarayı yapabilen bir kedi. YouTuber Jacob Hollingsworth, Kitty'nin numaralarını sergilediği muhteşem bir video yayınladı. İşte Linki https://www.youtube.com/watch?v=puYANVYxPys

2- America's Got Talent yarışmasında yarışan bir kedi grubu, izleyenleri hayrete düşüren şovlarıyla jüriyi şaşırtmıştı. İşte kedi grubunun muhteşem şovu: https://www.youtube.com/watch?v=8e0z3-iZ_TY

3- NanaBorderCollie’nin Youtube kanalında yayınlanan eğitimli ve muhteşem bir Bengal kedisinin numaralarını görüyoruz. İşte Video Linki: https://www.youtube.com/watch?v=l4LoXG6Ld20

Evcil hayvanlarımızı eğitmek önemlidir. Uygunsuz davranışları düzeltmek, evlerimizde uyumu korumamıza ve kedilerimizi olası zararlı eylemlerden korumamıza yardımcı olacaktır. Onlara sosyal, arkadaş canlısı olmayı, bakım ve bakımı kabul etmeyi öğretmek de onlara daha kaliteli bir yaşam sağlayacaktır. Ek olarak, kedinizle eğlenceli numaralar üzerinde çalışmaya kararlıysanız, kaliteli ödül maması seçeneklerimize ve kedi oyuncakları çeşitlerimize göz atabilirsiniz. Siz ve kediniz muazzam bir şekilde eğleneceksiniz ve tamamen farklı bir seviyede bağ kuracaksınız!