Kapat
x

En Popüler Kedi: İran Kedisi

Bilinen en eski ırk ve en popüler kedi olan İran Kedisi, ailelerine çok düşkün ve sakin olmalarından dolayı aileler tarafından sık sık tercih edilmektedir. Persian, Fars ve İran Kedisi olarak anılan bu cins, 17. Yüzyılın başlarında keşfedilmiştir. Geleneksel İran Kedisi, İran coğrafyası üzerinde bulunmuştur ve Avrupa’da ve dünyada 1600’lü yıllarda yaygınlaşmıştır. Hiçbir zaman popülaritesini kaybetmemiştir ve şu an bile en çok talep gören kedi ırkıdır. Basık burnu ve yüzü ile kendisini belli eden İran Kedisi, pek çok renkte görülebilmektedir. Beyaz İran Kedisi en çok rağbet gören türdür, fakat dumanlı gri İran Kedisi de yoğun talep görmektedir. Bunların yanı sıra sarı İran Kedisi de sık rastlanan türler arasındadır. İran Kedisi genel olarak sessiz ve sakin bir kedidir. Evde olmaktan büyük keyif alır ve tüm gününü sahibine ayırmayı sever. Yavru İran Kedisi sahiplenirseniz, size alışması daha kolay olacaktır. Yetişkin İran Kedilerinin yeni ortamlarına adapte olması biraz zaman alabilir.

İran Kedisi Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: İran
  • Karakteri: Sessiz, Sakin, Sevgi Dolu
  • Tüy Rengi: Beyaz, Sarı, Gri
  • Gövde: İri
  • Kürk Yapısı: Uzun
  • Kuyruk: Normal

İran Kedisi Karakteri ve Özellikleri


Bakımı uzun saatler gerektirse de en çok talep gören ev kedilerinden olan İran Kedisi, bu kadar popüler olmasını bazı özelliklere borçludur. Sakin ve sessiz tavrı ile ev ortamında asla sorun çıkarmaz ve sahibine aynı bir köpek gibi sadık kalır. Tam bir kucak kedisi olan İran Kedisi, sahibinin kucağında olmaktan keyif alır ve okşanırken uyuklamaya bayılır. İnsanlar ile iletişimi güçlüdür, bu sebeple henüz yeni tanıştığı kişilerle bile doğrudan kaynaşabilir. Tatlılığının yanı sıra asil bir görünüme sahiptir bu sebeple görenleri kendisine hayran bırakır. Zeki ve çabuk öğrenen yapısı gereği kolayca eğitilebilir. Sürekli olarak sahibini izlemekten keyif alan İran Kedisi, duyarlı bir ırktır ve sahibinin üzüldüğünü hemen hisseder. Normalde sakin ve hareketsiz olsa da sahibini neşelendirmek için yapmayacağı şebeklik kalmaz. İran Kedisi çocuklar ile de mükemmel anlaşır ve eğer çocuklu bir aileyseniz kesinlikle İran Kedisi edinmelisiniz. Ailesine çok bağlı olduğu için yalnız kalmaktan hoşlanmayan İran Kedisi, eğer tempolu bir yaşamınız varsa ne yazık ki size göre değildir. Fakat sevecen bir kedi türü olduğu için yanına başka bir evcil hayvan sahiplenebilirsiniz.

İran Kedisi Bakımı


Upuzun tüyleri ile sürekli olarak bakım ihtiyacı duyan İran Kedisi, her gün birkaç defa taranmalıdır. Aksi halde tüyleri topak topak bir hal alarak kırılır ve asil görünümü zarar görebilir. Bunun yanı sıra tüylerin topak olması ile derisi nefes alamaz ve kısa süre içerisinde derin yaralar oluşabilir. Bunların önüne geçerek İran Kedisinin taranmasını asla aksatmamalısınız. Fırça ile yumuşak hareketler ile tarayarak ölü tüylerin gitmesi de İran Kedisinin yararına olacaktır. İran Kedisinin bir diğer bakım ihtiyacı gözlerinin sürekli olarak akmasından dolayı gözlerinin silinmesidir. Bunlar haricinde rutin kontrolleri yapıldığı takdirde başka bakım ihtiyacı duymaz.

İran Kedisi Vücut Yapısı


İran Kedisi geniş kedi ırkları arasında yer almaktadır. Yuvarlak ve geniş bir kafa yapısına sahiptir. Burnu ve yüzü basıktır. Gözleri iridir. Kulakları küçük ve öne eğiktir. Vücutları alçaktır. Bütün bacakları kısa ve kalın olmasına rağmen kas yapısı gelişmiştir. Yuvarlak ve iri patileri bulunur. Kuyruk uzunluğu vücudu ile orantılıdır. Tüyleri kabarık ve uzundur.

İran Kedisi Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi


İran Kedisinin diğer hayvanlar ile ilişkisi oldukça iyidir. Sakin ve sorun çıkarmayan bir ırk olduğu için genellikle diğer hayvanlarla uyumludur. Bunun dışında İran Kedisi çocuklar ile ayrılmaz bir ikilidir. Çocuklar ile oynamaktan keyif alan İran Kedisi, empati yeteneği bulunduğu için çocuklara karşı asla saldırganlık huyu göstermez. Aileler için bu kedi türü en uygun ırktır.

İran Kedisi Sağlık Durumu


İran Kedisi diğer pek çok kedi ırkı gibi bazı genetik hastalıklara yatkınlık göstermektedir. Trikobezoar, polikistik böbrek hastalığı, solunum problemleri, kalp sorunları ve göz sorunları İran Kedisinin sık sık yakalandığı rahatsızlıklardandır. Gereken özen ve bakım ile İran Kedisi 15 yıla kadar yaşayabilir. Ek olarak vitamin ve besin takviyesi ile destekleyebilirsiniz.

İran Kedisi Eğitilebilir mi?


Oldukça zeki bir tür olan İran Kedisi kesinlikle eğitilebilir. Akıllı olması ve sahibine neredeyse tapması onun eğitilebilir oluşunu bir hayli arttırmaktadır. Her gün belirli aralıklarla eğitim düzenlerseniz, kısa süre içerisinde İran Kedisi dediğiniz her şeyi yapmaya başlar.

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/japon-bobtail linkinden ulaşabilirsiniz.

EuroGold Wild Apple Feast 70 Gr

EuroGold Wild Apple Feast 70 Gr

60.50 ₺
54.45 ₺
Flamingo Kedi Gökkuşağı Topu

Flamingo Kedi Gökkuşağı Topu

97.91 ₺
88.12 ₺