Kapat
x

Cam Gözlü Kedi: Himalayan

Kocaman mavi gözleri ile hemen her yerde kendisini belli eden Himalayan, Persian ve Siyam kedisinin çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. İsmini renk benzerliğinden dolayı Himalaya Tavşanından alan Himalayan cinsi, Siyam kedilerinin göz rengini birebir taşımaktadır. 1920’li yıllardan beridir üretilen Himalayan, 1957 yılında ayrı bir ırk olarak kabul edilmiştir. Sahibi ile birebir ilgilenmeye bayılan Himalayan cinsi, ona oldukça sadıktır. Diğer insanlara da ilgi göstermeyi sevse de sahibinin yeri her zaman onun için daha farklıdır. Kendinden eminliği ve sakin yapısı ile her türlü ortama uyum sağlayan Himalayan, sevgi dolu bir kedidir. Oldukça naziktir ve anlayışlıdır. Himalayan cinsinin en çok bilinen özelliği eşsiz güzelliğe sahip dış görünüşüdür. Bol tüylü kürkü ve masmavi gözleri ile görenleri büyüleyen Himalayan cinsinin sayısı diğer ırklara göre daha az olmasına rağmen talebi daha fazladır. Eğer bu eşsiz türe evinizi açmak istiyorsanız, sahiplenmekte biraz zorlanabilirsiniz.

Himalayan Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Amerika
  • Karakteri: Nazik, Sevecen, Sakin, Sadık
  • Tüy Rengi: Çikolata, Leylak, Mavi, Siyah, Krem, Kırmızı, Gümüş, Tarçın,
  • Kahverengi
  • Gövde: Orta
  • Kürk Yapısı: Tüylü, Uzun
  • Kuyruk: Uzun

Himalayan Karakteri ve Özellikleri


Himalayan cinsi kedi genellikle pelüş oyuncak görünümü ile biliniyor. Sakin ve sevecen tavırları ile sürekli olarak sahibinin peşinden dolaşan Himalayan, tüm dünyada bu sıcak tavırları ile popüler olmuştur. Yeni insanlar ile tanışmayı çok seven Himalayan, aynı zamanda diğer evcil hayvanlarla da güzel ilişkiler kurar. Himalayan cinsi sakin olmasına rağmen oyun oynamaktan büyük keyif alır. Özellikle insanlar ile oyun oynamayı çok sever. Himalayan cinsi oldukça düşüncelidir ve çevresine göre hareket eder. Bir şeyi yapmadan önce epey düşündüğü için yaramazlık yapmaz ve kolayca eğitilebilir. Oldukça hassas bir yapısı bulunan Himalayan, ev içerisindeki kişiler ile güçlü bağlar kurar. Sessiz ve sakin olmasına rağmen sahibinin kucağına çıkınca mırlamadan duramayan Himalayan, aynı zamanda son derece zekidir. Sahibinin sözünü dinlemekten keyif alan bu kedi türü, gereken eğitimin ardından evde temel şeyleri yapabilir.

Himalayan Bakımı


Tüy yapısı yoğun olduğu için diğer kedi türlerine nazaran daha fazla bakım isteyen Himalayan, ölü tüylerden kurtulmak için haftada 2-3 kere taranmalıdır. Bunun yanında sıcak yaz günlerinde terlememesi için ara sıra ılık duş alması onu rahatlatacaktır. Tüylerinin parlaklığı ve yumuşaklığı kaybolmasın diye bir kedi kuaförü ile iletişime geçmeniz Himalayan için daha iyi olacaktır. Son olarak hijyenik bir ortamda yaşaması gereken Himalayan’ın mama ve su kapları haricinde çevresi de oldukça temiz olmalıdır. Bu temizlik Himalayan’ın olası bakteri ve mikroplardan uzak kalmasını sağlar. Aynı zamanda yavru kedi halinden itibaren tüm bakımları ve aşıları düzenli olarak yapılmalıdır.

Himalayan Vücut Yapısı


Orta-büyük boy kedi sınıfına giren Himalayan, yuvarlak kafa yapısı ve dolgun yanakları ile en sevimli kedi türleri arasında yer almaktadır. Oldukça tatlı bir görünüme sahip olan bu tür, yuvarlak mavi gözleri ve küçük kulakları ile her ortamda kendisini belli eder. Uzun ve hacimli tüyleri oldukça kabarıktır ve bakım gerektirir. Tüy rengi genel olarak gümüş, leylak ve çikolata renklerindedir. Tıknaz bir bedene sahiptir ve bacakları kalındır. Patileri iri ve yuvarlaktır. Kuyrukları uzundur ve bol tüylü olduğu için adeta fırçayı anımsatır. Tüyleri ön bacaklarına kadar iner ve boyun kısmında adeta yeleyi andırır.

Himalayan Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi


Oldukça sakin ve sosyal bir kedi olan Himalayan, neredeyse tüm hayvan türleri ile iyi anlaşmaktadır. Arkadaş canlısı yapısına yumuşak huyu eklenince son derece sakin bir kedi olarak karşımıza çıkar. Evde yalnız kalmaktan hoşlanmadığı için evcil bir arkadaş ile yaşayabilir. Bunun yanında çocuklar ile de uyum içerisinde yaşar ve onlara adeta bakıcılık yapar. Son derece düşünceli ve hassas olduğu için çocuklar ile iyi geçinir ve empati kurabilir.

Himalayan Sağlık Durumu


Diğer pek çok kedi türü gibi Himalayan’da bazı kalıtsal hastalıklara yatkınlık göstermektedir. Bu kalıtsal hastalıklar polistik böbrek hastalığı, solunum yolu problemleri ve hassas cilt sorunları olarak sıralanabilir. Aynı zamanda kaliteli mama tüketimine Himalayan cinsinde son derece önem verilmelidir. Yaşam süresini uzatmak için kaliteli mama tüketimi oldukça mühimdir. Sağlıklı bir Himalayan kedisi 15 yıla kadar yaşayabilir.

Himalayan Eğitilebilir mi?


Himalayan cinsi zeki bir kedidir ve sakin huylu olduğu için çok sorun çıkarmaz. Bir şeyi yapmadan önce uzun uzun düşünür ve çevrenin tepkisine göre hareket eder. Sahibini asla üzmek istemediği için yaramazlık yapmaz ve sahibinin sözünü dinler. Düzenli eğitim ile Himalayan’ı ev kurallarına göre eğitebilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/honey-bear linkinden ulaşabilirsiniz.

Tufy Veteriner Eldiveni 40 Cm

Tufy Veteriner Eldiveni 40 Cm

1,669.50 ₺
1,502.55 ₺