Kapat
x

Havanese Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Küba'ya özgü tek köpek cinsi olan Havanese köpek ırkı, adımlarında bir yay gibi ve iri gözlerinde büyük bir parıltı olan neşeli küçük köpeklerdir. Bu hayat dolu neşeli şirin, özellikle Amerikalı şehir sakinleri tarafından tercih edilmektedir.

Havanese Köpek Irkı Vücut Yapısı

Irk Boyutu :

Küçük Boy

Yükseklik :

Erkek 15 – 17,5 cm Dişi 15 – 17,5 cm

Ağırlık :

Erkek 3 – 6 Kg Dişi 3 – 5 Kg

Ortalama Yaşam :

12-15 yıl

Havanese Köpek Irkı Kökeni

Çok neşeli ve sevimli bir görünüme sahip olan Havanese köpek ırkı, Küba kökenlidir. 19. Yüzyılda Güney Amerikalı soylular tarafından beslenen bu ırk, o dönemlerde soyluluk simgesi olarak görülürdü. En eski kökenleri ise nesli tükenen yerel Küba köpeklerine dayanmaktadır. 1980’li yıllarda önce Amerika Birleşik Devletleri’nde sonra da Avrupa’da tanınmaya başlanan bir ırktır. Amerika’da geliştirilmeye başlanan bu ırk, orijinalinde uzun tüylüdür. Ancak yapılan çalışmalar sonucunda kısa tüylü olan Havanese Cuban Bichon türü de elde edilmiştir.

Havanese Köpek Irkı Özellikleri

  • Havanese'nin ayırt edici özellikleri arasında kıvrılmış bir kuyruk ve çeşitli renklerde olan muhteşem ipeksi tüyler bulunur.
  • Orijinal olan ırk, uzun ipeksi tüylüdür. Ancak sonradan elde edilen ırk Havanese Cuban Bichon, kısa tüylüdür.
  • Bu ırka hangi saç şeklini verirseniz verin, hepsinde sevimli görünecektir.
  • Küçük ama sağlam vücutları, uyarlanabilir doğası ve sosyal becerileri Havanese'yi ideal bir şehir köpeği yapar.
  • Genç ve yaşlı hayranlarının dikkatini çekebilecekleri her yerde olmaktan memnundurlar.
  • Son derece komik köpeklerdir. Onlar için tam bir mizahşör denilebilir.
  • Bu mizahşör köpek ırkı oyunu çok sever. Ona çeşitli köpek oyuncakları satın alarak keyifli vakit geçirebilir ve onunla özel bir bağ kurabilirsiniz.
  • Havanese köpek ırkı, akıllı ve eğitilebilir dışa dönük köpeklerdir.
  • Aynı zamanda Havanese köpek ırkı, mükemmel bekçilerdir ve işi ciddiye alırlar.
  • Çok fazla havlamayan bir köpek ırkıdır.

Havanese Köpek Irkı Sağlık Durumu

Havanese köpek ırkı, genellikle sağlıklı ve oldukça uzun ömürlüdür. Göz bozuklukları, kondrodisplazi, sağırlık, kalp üfürümleri, Legg-Calve-Perthes hastalığı (kalça eklemini etkiler) ve patellar luksasyon dahil olmak üzere, cinsin eğilimli olabileceği çeşitli durumlar vardır. Dolayısıyla sahibinin düzenli olarak sağlık testlerini yaptırması gerekmektedir.

Havanese Köpek Irkı Bakımı Nasıldır?

Havanese'nin uzun, yumuşak ve ipeksi tüylerinin birbirine karışmaması için günlük olarak köpek tarağı ile taranması gerekmektedir. Sık olmamak şartıyla 2 haftada bir iyi köpek şampuanı ile yıkanmalıdır. Kafadaki daha açık renkli saçların gözyaşı lekesini önlemek için gözlerin köşeleri her gün nazikçe temizlenmelidir. Fazla kulak kiri veya biriken kalıntıları gidermek için kulaklarını sık sık kontrol edin. Kulak kapağının içini hafif nemli bir gazlı bez veya kağıt havluyla silin.

Havanese Köpek Irkı Egzersiz İhtiyacı

Havanese'nin kolay egzersiz ihtiyaçları vardır. Yanlarında birileri olduğunda son derece mutlu oldukları için, onunla kısa yürüyüşler yapabilir, oyunlar oynayabilirsiniz. Bazen evin içinde dolaşmak bile yeterli aktiviteyi sağlar. Aşırı egzersiz yaptırmaktan kaçının. Eğer dışarıdayken ve oyundayken nefes nefese kalıyorsa artık durma zamanı gelmiş demektir. Bu ırk, hem evde hem de apartman dairelerinde bakılabilir. Ancak lütfen onu saatlerce yalnız bırakmayın.

Havanese Köpek Irkı Eğitim

Havanese köpek ırkı son derece zeki ve sahibini memnun etmeye istekli bir ırktır. Ancak hassas köpekler oldukları için yavruluk döneminden itibaren olumlu eğitim verdiğinizde onları mutlu edebilirsiniz. Kesinlikle sert bir şekilde azarlanmamalıdır. Erken yaşlardan itibaren düzenli sosyalleştirmek bu ırk ve tüm ırklar için önemlidir. Sosyalleştirildikten sonra insanlarla ve saldırgan olmayan köpeklerle iyi anlaşırlar.

Havanese Köpek Irkı Beslenme

Havanese köpek ırkı, yaşına uygun; yavru köpek maması, yetişkin köpek maması ya da yaşlı köpek maması seçeneklerinden en yüksek kaliteli köpek maması ile beslenmelidir. Bazı Havaneseler aşırı kilolu olmaya eğilimli olabilir, bu nedenle köpeğinizin kalori tüketimini ve kilo seviyesini izleyin. Köpek ödüllerinden faydalanmak eğitim aşamasında son derece başarılı olabilir. Ancak ödül konusunda abartıya kaçmayın. Özellikle pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeriğine sahip yiyeceklerden kaçınarak, bilinçli ve özel hazırlanmış ev yemekleri verebilirsiniz. Hangi insan gıdalarının köpekler için güvenli olduğunu ve hangilerinin güvenli olmadığını öğrenin. Köpeğinizin kilosu veya diyetiyle ilgili herhangi bir endişeniz varsa veterinerinize danışın.