Kapat
x

Gordon Setter Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Gordon Setters, bir İskoç aristokratının adını taşıyan cesur ve önemli bir kuş avcısıdır. Atletik ve açık havacı olan Gordon'lar, sahada cesur, kendinden emin ve kararlıdır.

Gordon Setter Köpek Irkı Kökeni

Gordon Setters ilk olarak yaklaşık 200 yıl önce av kuşlarını avlamaya başladı. Köpek, sessizce uzanmak ve kuşları bulduğunda "saklamak" için geliştirildi. O zamanlar bu avlanma tarzı, avcının bölgeye bir ağ atmasını, bazen köpeği de örtmesini ve orada kapana kısılmış kuşları yakalayıp toplamasını gerektiriyordu. 19. yüzyılda, Setterların farklı türlere ayrıldığına, bulundukları yere ve avlandıkları araziye göre evrimleştiğine tanık olundu. Gordon Setter'ın dayanıklı kemikleri, İskoçya'nın zorlu, sarp arazisinde yaşamaya uygundur. Bu cinsin gelişiminde önemli bir figür, Gordon Kalesi'nde bir “Black and Tan Setters” kulübesi kuran Gordon'un Dördüncü Dükü ve av köpeği meraklısı (ö. 1827) Alexander Gordon'du. İlk köpekleri daha çok İngiliz Setter'a benzese de, düz siyah tüylere sahip ve ten rengi ağız çevresi, Bloodhounds, siyah Pointer'lar ve katı-siyah setterlar ile çaprazlamalar, Gordon Setter ırkının bugünkü haline gelmesine yardımcı oldu.

Gordon Setter Köpek Irkı Özellikleri

  • Çarpıcı ve parlak kömür siyahı tüylere sahiptir.
  • Kulaklarda, göbekte, bacaklarda, göğüste ve kuyrukta ten rengi lekeler vardır ve uzun tüylerle parlak siyah bir renge sahiptir.
  • Gordon Setter’ın parlak kahverengi gözlerinin üzerindeki bronz lekeler, bilge ve istekli bir ifade katar.
  • Gordonlar, anavatanlarının zorlu arazisine ve kötü hava koşullarına dayanabilir.
  • Son derece kuvvetli ve cesaretlidir.
  • İyi bir kuş avcısıdır.
  • Avını yakaladıktan sonra üzerine yatar ve avcının gelmesini bekler.

Gordon Setter Köpek Irkı Sağlık

Gordonlar genellikle sağlıklı köpeklerdir, ancak cinste ani, yaşamı tehdit eden bir mide rahatsızlığı olan şişkinliğin farkında olmak gerekir. Gordon sahipleri, şişkinlik belirtilerini ve ortaya çıkması durumunda ne yapmaları gerektiğini öğrenmelidir. Kanser, tüm ırklarda yaşlı köpeklerde en sık görülen ölüm nedenidir. Gordons'ta daha yaygın olan belirli bir kanser türü yoktur; kanserden ölen genç köpekler olağandışıdır. Sorumluluk sahibi yetiştiriciler, dirsek ve kalça displazisi ve göz rahatsızlıkları için düzenli olarak tarama yaptırmalıdır.

Gordon Setter Köpek Irkı Bakım

Tüylerin birbirine karışmasını önlemek, canlı ve bakımlı görünmesini sağlamak için en az haftada bir köpek tarağı ile fırçalamak önemlidir. Köpek düzenli olarak fırçalanırsa dökülme minimuma iner. Sağlık için önerilen aylık bakım; ayaklardaki tüyleri kesmeyi, tırnakları köpek tırnak makası ile düzeltmeyi, kulakların içini ve çevresini düzeltmeyi, havalandırma/kuyruk bölgesini düzeltmeyi ve dişlerde plak olup olmadığını kontrol etmeyi içerir. Köpek şampuanı ile aylık banyo yapılması önerilir.

Gordon Setter Köpek Irkı Egzersiz

Gordon'lar kişisel av köpekleri olarak yetiştirildi ve aynı zamanda koruyucu köpek olarak hizmet ettiler. Bir tarlada koşmanın yanı sıra yanınızda veya ayaklarınızın altında yuvarlanarak egzersiz ihtiyaçları giderilebilir. Genetik yapıları, koşmak için bir dürtüye sahip olmalarını gerektirir, bu yüzden egzersize ihtiyaçları vardır. Bir apartman dairesinde yaşayabilirler, ancak eğer öyleyse, köpekle yürümek, koşmak veya bisiklete binmekle karşılanabilecek günlük egzersizlere ihtiyaçları vardır. Koşacak bir avluları varsa, kendi kendine egzersiz yapacaklardır, ancak bir Gordon her zaman bağlı sahibiyle bir şeyler yapmaktan mutlu olacaktır. Sahipleriyle birlikte olmak en sevdikleri şeydir.

Gordon Setter Köpek Irkı Eğitim

Gordon'lar inatçı ama çok yumuşak ve sevecendir ve sahibini memnun etmek için yaşarlar. Çok zekidirler ve çabuk öğrenirler. Ailelerine sıkı sıkıya bağlıdırlar ve onlarla birlikte olmak için yaşarlar, ancak aileleri uzaktayken yalnız da kalabilirler. Gordon yavruları için erken sosyalleşme ve köpek yavrusu eğitimi dersleri önerilir. Onların iyi huylu arkadaşlara dönüşmelerini sağlamaya yardımcı olmak için köpek oyuncakları, köpek ödülleri ve köpek eğitim ürünleri kullanmak faydalı olacaktır.

Gordon Setter Köpek Irkı Beslenme

Gordon Setter'ın protein oranı yüksek (yüzde 26'nın üzerinde) bir diyetle beslenmesi önerilmez, çünkü sağlık sorunları hızlı büyümeyi zorlayarak ortaya çıkabilir. Sert dışkı sağlamak için en az yüzde dört lif içeriği en iyisidir. Yüksek kaliteli kuru köpek maması, ıslak mama ve istenirse tavuk ve somon gibi az miktarda sağlıklı katkı maddeleri, meyveler ve pişmiş, taze sebzelerle besleyin. Köpek beslenmeden yarım saat önce veya sonra asla egzersiz yapmamalıdır.