Kapat
x

Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı

Dünya çapında en popüler olma özelliğine sahip Golden cinsi köpekler diyebiliriz. Ünlü Golden cins köpeği ırkının kökleri içinde, farklı teoriler vardır. Golden Retriever ırkının kökeniyle alakalı ilk teori; İngiltere’de Lord Tweedmouth adlı kişi tarafından alınan, bir tür Rus sirk köpekleri soyundan geldiği yönündedir. Tweedmouth adlı kişi, geyik avında kullandıktan sonra memnun kaldığı ve yetiştirdiği belirtilir. Sonraki yıllarda, boyutları küçülen ama koku duyusu gelişen ırk ile alakalı ise; güçlü bir köpek geliştirmek istediği için, Bloodhound ırkı ile çiftleştirme yaptığı ve akabinde, Golden Retriever ırkının ortaya çıktığı belirtilir.

Golden Retriever

Golden Retriever özellikleri dahilinde köklerine bakıldığında; Golden ırkı ilk defa, 19. yy da İskoçya civarında ortaya çıktığı bilinir.

Golden Retriever ırkı, 1865 yılında Brighton’da, batının tek sarı yavrusu olan, “Nous” adında bir Retriever olduğu söylenir. Wavy Coated Retriever, Newfoundland, Irish Setter gibi türlerin çaprazlanmasıyla elde edildiği söylenmektedir.

Başarılı bir yüzücü olan Nous’un günümüze gelene kadar soyu tükendiği söylenir. Fakat, 1868 yılında, Tweed Water Spaniel ırkı, Belle, isimli dişi köpekle çiftleştirildiği belirtilir. Çiftleşme de ise 4 adet sarı dişi yavru doğmuştur. İşte bu dört yavrunun; Ada, Primrose, Crocus, Cowslip, Lord Tweedmouth‘un Golden ırkının köklerini oluşturduğu söylenir.

Popüler Golden Retriever özellikleri, en zeki köpekler listesinde ise 4.sırada yer alır. İlk sırada ise çoban köpeği bulunur. Renkleri; krem tonlarından, altın rengine kadar geçişlere sahip olabilir. Kürkü güzel ve parlak görünümü ile sağlam bir yapıya sahiptir. Dış tüylerinin su geçirmez olduğu ve iç tüylerinin de sık olduğu bilinir. Kafası, uca doğru incelen, geniş ve güçlü bir ağıza sahip olan Golden’ler iri bir görünüme sahiptir. Alın çıkıntısı da dikkat çeker, burunları ise siyahtır. Göz bebekleri koyu renk, göz kenarları ise kahverengi özelliğindedir. Kulakları orta büyüklüğe sahip Golden’ler düşük kulaklıdır. Boyun ve baldır bölgeleri, göğüsleri geniştir. Uzun kuyrukları düze ve kıvrımlı değildir. Golden Retriever özellikleri itibariyle, görünümü ve popülerliği dikkatleri üzerine çeker.

Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever, dünya genelinde en çok bilinen cins köpekler arasında yer alır. Geçmişinde avcılık özellikleri olduğundan dolayı, aslen avda vurulan kuşları bulup getirmekle kullanılmaktadır. Ama tabii günümüzde ve uzun yıllar, aile köpeği olarak dost canlısı köpekler arasında da diyebiliriz. Hoşgörülü özelliği ile aile içinde bakılması uygun ve uyumludur. Bakımları da oldukça kolay türlerdendir. Yemekleri düzenli verilmeli, egzersizleri yapılmalı ;aynı zamanda düzenli olarak veteriner kontrolü önem taşır. Kuru köpek mamaları ile günde iki kez beslenmelidir. Böylece tuvalet alışkanlıkları da çok daha düzenli bir hale gelecektir. Golden Retriever özellikleri dahilinde, insan canlısı ve diğer köpek türleri ile de iyi anlaşan cins köpeği ile öne çıkar.

Dost canlısı, sevecen, sabırlı ve şefkatli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, çocuklar ile ve insanlar ile arası genel olarak iyidir. Bebek bakıcılığı dahi yapılabileceği yönünde söylemlere de rastlanabilir.

Görme engellilere yardımcı olması için önerilen özel bir cinstir.

Kendine güvenen akıllı Golden ırkının, popüler olması yönünde etkili olan bir özelliğinin ise, şımarık olmalarıdır. Sevmeyi ve sevilmeyi severler.

Dünya çapındaki itaat yarışmalarında, her zaman ilk sırayı Golden ırkı alır.

Karada ve suda, iyi bir kuş avcısı olması da tarihten günümüze gelen, Golden Retriever özellikleri arasındadır. Koku alma duyusu avcılığı üzerinde etkendir. Bu nedenle, narkotik alanında da tercih edilen köpek ırkıdır.

İnsanları memnun etmeyi sever, öğrenmeye açık Golden ırkı, hastalara da iyi birer terapidir.

Boyları -ağırlıkları; erkek cinsinde boy, 56 - 61 cm, dişileri; 51 - 56 cm ve kiloları; erkeklerde 27 - 36 Kg, dişilerde ise 25 - 32 Kg şeklindedir.

Günlük aktivite yapmayı severler. Top ya da sopa getirme oyunları oynanabilir. Köpek oyuncakları ile köpeğinizin bütün enerjisini atmasını sağlayabilirsiniz. 

Düz ve çift tüy yapısına sahip Golden ırkının bakımı da nispeten kolay denilebilir. Alt tüylerine, günlük tarama ve bakımı kolaylıkla yapılabilir. Mevsimsel değişimlerde, orta seviyede tüy döker.

Yaşam süresi, genel olarak 10-12 yıl arasındadır.

Golden Retriever özellikleri ve tarihi itibariyle, bekçi, av ve polis köpeği olarak kullanılabilir.

Yüzmeyi fazlasıyla severler.

Golden Retriever Karakteri

Golden ırkı köpekler, sevgi dolu sevecen bir türdür. Uslu, zeki ve şefkatli yapıları ile kolaylıkla eğitilebilir. Çocuklar ile de arası iyi olacağı için, aileler için uyumlu bir köpek ırkıdır. Sadık özelliğinin yanı sıra, asil ve kibar davranışlara sahiptir. Kendine güvenen, samimi ve güven veren özellikleri ile dikkat çeker. Sahibini ise her zaman memnun etmeyi sevdiği belirtilir. Herkesle dost olabilme özelliği olduğu için, bekçi köpeği olması beklenilmediği söylenir. Ama tabii eğitim seviyelerine göre değişebilir. Sevmeyi, sevilmeyi seven Golden ırkı, sevdiği insanlardan uzak kalmaktan hoşlanmaz. Aksi takdirde yaramazlık yaptığı söylenebilir. Haraketli yapısı, ilgi isteyen özelliği ile insanlara da iyi birer terapi sağlayabilir. Golden Retriever özellikleri her açıdan, onu özel ve sevimli kılan farkındalığa sahiptir.

 Golden Retriever Bakımı

Golde Retriever ırkının bakımı da bazı köpek türlerine göre kolay olabilir. Ama tabii ki gerekli yaşam standartlarına sahip olması, onun sağlıklı ve güzel bir yaşam sürmesini sağlar. En önemli özelliği ise ilgi istediği için, sahibinin sürekli olarak onunla ilgilenmesini ve zaman geçirmesini bekler. Tüy bakımı da, genel olarak tüy döken bir türdür. Bu nedenle gün içinde an az üç defa köpek tarak ve fırçaları ile tüyleri taranmalıdır. Beslenmesi ve yaşam alanı gibi egzersiz ihtiyaçları da düzenli yapılması gerekir. Golden Retriever bakımı açısından, düzenli yapılması sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Ayrıca köpek vitamin ve ek besinleri yardımı ile köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. 

Her ırkta olduğu gibi, 2 aylık olana kadar anne sütüyle beslenmesi önerilir. 45 günlük sonrası ise yavru köpekler için üretilen özel kuru mamalar kullanılabilir. Küçüklükten vitamin ihtiyacı, iyi karşılanırsa, büyüdüğünde o denli sağlıklı bir köpek olacaktır.

Yemek ayarını, sahibinin yapması gerekir. Aksi takdirde, fazla yediği için kilo sorunu yaşanabilir.

Golden ırkı, tavuk ve kırmızı etli ürünleri sever.

Hareketli yapısı nedeniyle, geniş bir yaşam alanına ihtiyaç duyar. Aynı zamanda enerjisi çok yüksek olduğundan düzenli egzersiz yaptırmalısınız. Günlük yürüyüşler ve küçük oyunlar yeterli olacaktır.

Golden Retriever bakımı açısından, vitamin verilmesi de hastalıklara karşı onu koruyacaktır.

Eklemleri için; glukozamin, kondroitin, Yangı giderici; Omega 3 yağ asitleri-manganez Hücre yapılanması-hücre yıkımını önlemek adına; antioksidanlar, Kas yapısını-vücut ağırlığını koruması için; azaltılmış yağ oranı gerekir. (%10-%15), L-Karnitin-yağ yakıcı, Yavaş sindirim açısından, Arpa olabilir. 

Kalıtsal hastalıkları; Deri Problemleri, Kalça displazisi, Kanser Dirsek deformasyonları, Kalp hastalığı, Alerjiler Egzama Kulak enfeksiyonları ve Lyme hastalığı, Nefrit şeklindedir.

Golden Retriever Eğitimi

Golden ırkı, çeşitli meziyetlere sahip olması ve şefkatli yapısı ile ün kazanan bir türdür. Yetenekleri ve yüksek zekası ile her zaman ilgi görür. Özellikleri dahilinde, çeşitli alanlarda başarıları oldukça yüksektir. Eğitimleri, kullanılacağı alana göre tercih edilebilir. Golden Retriever özellikleri kapsamında; iz sürme, avcılık, vurulan avı getirme, narkotik köpeği, patlayıcı, bomba imha köpeği, akut, rehber-kılavuzluk gibi çeşitli alanlarda eğitilebilir. Aile köpeği ile de dikkat çeken Golden, çocuklara da iyi bir arkadaş olarak eğitilebilir.

Wıngpet Kedi Aktivite Oyuncağı

Wıngpet Kedi Aktivite Oyuncağı

690.00 ₺
621.00 ₺