Kapat
x

Fox Terrier Özellikleri ve Bakımı

Fox terrier cinsi köpekler çok zekidirler ve yüksek enerjileriyle devamlı oyun oynamak isteyebilirler. Ayrıca kıskançlık özellikleri de vardır. Bu sebeple sahiplerinden bekledikleri ilgiyi alamadıklarında davranışları değişebilmektedir. İnsanlarla ve diğer canlılarla iletişimde herhangi bir sorun yaşamasalar da küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirilmeleri daha pozitif olmalarını sağlamaktadır. Avcı özellikleri de olan Fox Terrierler devamlı tetikte canlılardır ve algıları açıktır. Aileler için uygun bir köpek cinsidir ve çocukları koruma güdüleri oldukça yüksektir. Ayrıca  bulundukları bölgenin etrafında dolaşarak keşif yapmayı severler.

Fox Terrier Karakter Yapısı

Birlikte yaşadıkları ailelerine oldukça bağlı köpeklerdir. Çok enerjik olmalarının yanı sıra cesaretli hareketleri ile de bilinirler. Kıskanç oldukları için aileleri onlarla ilgilenmediklerinde havlayarak veya eşyalara zarar vererek tepki gösterebilirler. Bekçilik ve avcılık özellikler oldukça fazladır. Bu sebeple evinizde bir Fox Terrier varsa sizi koruyacağından emin olabilirsiniz. Size veya ailenize karşı oluşabilecek küçük veya büyük tüm tehditlerde köpeğinizin sizi koruduğunu fark edebilirsiniz. Havlama özellikleri fazla olduğu için apartman dairesinde yaşarken ufak tefek sorunlar yaşayabilirsiniz. Müstakil evlerde yaşayan kişiler için hemen alabileceğiniz bir köpek cinsi olduğunu söyleyebiliriz.

Fox Terrier Bakımı

Kendilerini temizleyen köpekler arasındadırlar ve gereken durumlarda banyo yaptırılmaları yeterli olacaktır. Haftada birkaç kez köpek tarak ve fırçaları ile taranarak ölü tüylerinin temizlenmesi gerekir. Çok fazla tüy dökmezler ve bakımı kolaydır. Dişleri düzenli olarak fırçalanmalı ve tırnakları uzadıkça köpek tırnak makasları ile bakımları yapılmalıdır. Enerjilerini atmaları için her gün düzenli olarak dışarı çıkarılmaları gerekir. Oyun oynamaları için güvenli alanlara gidilerek serbest bırakılmalı ve kazmayı çok sevdikleri için toprak alanlara götürülmeleri önerilmektedir.

Fox Terrier Eğitimi

Yavruyken eğitimlere başlamaları oldukça önemlidir. Aslında bu durum tüm köpekler için gereklidir ve gelişimleri için küçük yaşta eğitim almaları gerekmektedir. Fox Terrierlerin eğitimleri çok zor değildir. Bunun yanı sıra inatçılık özellikleri olduğu için dönem dönem dik başlılıklarıyla sizi kızdırabilirler. Sosyalleştirilmeleri oldukça önemlidir. Küçük yaştan itibaren sosyalleştirilmediklerinde yabancılara karşı daha temkinli yaklaşabilirler veya çeşitli sorunlar çıkarabilirler. Eğitimleri sırasında köpek ödülleri kullanılırsa eğitimlere karşı ilgileri daha da artırılabilir. 

Fox Terrier Fiziki Özellikleri

Orta boy köpek ırkları arasındadırlar. Kiloları genellikle 9 kiloyu geçmemektedir. Tüyleri ince ve dalgalıdır. Beyaz, siyah ve kahverengi olarak üç renk şeklinde bulunabilmektedir. İnce ve düz bir kafa yapılarına sahiptirler ve çenelerindeki tüyler daha uzundur.  Gözleri büyüktür, yuvarlak ve siyahtır. Kulakları da üçgen şeklinde öne doğru kıvrılmaktadır.

​Irk Boyutu :Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 35 - 41 cm Dişi 33 - 38 cm

Ağırlık : Erkek 6– 9 Kg Dişi 4 – 8 Kg

Ortalama Yaşam : 12-15 yıl

Sağlık Durumları

Diğer köpek cinslerinde olduğu gibi Fox Terrierler de çeşitli kalıtsal hastalıklara sahip olabilirler. En çok rastlanan hastalıklar epilepsi, katarakt ve lens çıkığıdır. Çok fazla yıkanmamaları gerekmektedir çünkü bazılarının derileri fazla hassas olabilmektedir. Fazla yıkandıklarında derileri alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Ayrıca kalça kemik hastalıkları da bu türde görülebilmektedir. İhtiyaçları olan aşılar düzenli olarak takip edilmeli ve aksatılmamalıdır. 

Çocuklarla İletişimleri

Erken yaşlarda sosyalleştirildiklerinde çocuklarla da iyi anlaşabilmektedirler. Yine de oyun oynarken ısırma özellikleri vardır ve küçük yaştaki çocuklarla yalnız bırakılmamaları daha iyi olacaktır. Uzun zamandır sizinle yaşıyorsa ve sonradan aileye bir bebek dahil oluyorsa, o bebeği biraz kıskanabilirler. Bunların yanında daha büyük çocuklarla anlaşırlar ve onlarla oyun oynamayı çok severler. 

Fox Terrier Kökeni

Kökeni tam olarak bilinmemektedir. İlk olarak avcılıkta, tilki yakalamak için kullanılmışlardır. Bunun yanıda gösteri köpeği olarak da bilinmektedirler ve 1885 yılında Amerikan Kennel Kulübü'nde kayda geçmişlerdir. Kraliçe Victoria Fox Terrier sahiplenmiş olsa da o dönemde pek popüler hale gelmemiştir. Popülerliğini 'The Thin Man' isimli dedektif dizisinde yer alması ile kazanmıştır. 

Eğer bir Fox Terriere sahipseniz Petcanlar ile köpeğinizin ihtiyacı olan tüm ürünleri tek tıkla satın alabilirsiniz.