Kapat
x

English Setter Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

English Setter Köpek Irkı Kökeni

İngiliz Setter köpek cinsinin tarihi yaklaşık 400-500 yıl öncesine dayanmaktadır. İlk yetkililer, türün gelişiminde Pointer'dan önce geldiğini söylemektedir. Yetiştiricilerin yazılarındaki kanıtlar, İngiliz Setter'in aslen İspanyol kökenli olduğunu, Spaniel ve Springer Spaniel'in çiftleştirilmesinden üretildiğine işaret ediyor. Setter köpek cinsi kuş avlamaktaki başarılarıyla tanınırlar. Bu cins 'Laverack Setter' olarak da bilinir. Setting kelimesi bir oyunun ismidir. Irkın ismi de bu oyundan gelir. Setter köpek ırkının en eski aile üyesi İngiliz Setter'dır ve Water Spaniel, Spanish Pointer, Springer Spaniel ırklarından türemiştir. 1860'lı yıllarda bu cinsin popülerliği artmıştır. O yıllardan günümüze kadar popülerliğini koruyan bu köpekler, sportif ırk olarak tanınmışlardır.

English Setter Köpek Irkı Vücut Yapısı

Irk Boyutu :Büyük Boy
Yükseklik : Erkek Ortalama 61 – 68 cm Dişi 59 – 66 cm
Ağırlık : Erkek Ortalama 20 – 35 Kg Dişi 20 – 35 Kg
Ortalama Yaşam : 10-12 yıl

English Setter Köpek Irkı Özellikleri

  • İngiliz Setter, orta boylu, aşırı gösterişli olmayan güzel görünüşlü bir spor köpeğidir.
  • İngiltere, İrlanda ve İskoçya'nın farklı arazilerinde öncelikle kuş avlamak için yetiştirilen dört İngiliz pasörden biridir.
  • İngiliz Setterler zarif görünen ancak çok güçlü köpeklerdir.
  • Gösterişli derilerinin altında, omuzda yaklaşık 25 inç taşıyan dengeli bir avcı yatar.
  • Zarif bir boyun, uzun, oval şekilli bir kafayı gururla taşır ve koyu kahverengi gözler yumuşak bir ifade taşır.
  • Neşeli İngiliz Setter, köpek dünyasının beyefendisi olarak bilinir, ancak oyunda oyunbaz ve şamatacıdır.
  • İngiliz Setterler diğer köpeklerle ve insanlarla iyi geçinirler.
  • Hatta alanında tecrübeli bir köpek bakıcısı "Hayatını ve yaşam alanını paylaşabileceğim bir cins olarak, başka hiçbir cins bana İngiliz Setter'ından daha fazla zevk vermez" diye not düşmüştür.

English Setter Köpek Irkı Sağlık Durumu

İngiliz Setterlar genellikle sağlıklı köpeklerdir. Bilinçli yetiştiriciler, düzenli olarak dirsek ve kalça displazisi ve sağırlık gibi sağlık sorunları için onları kontrol ettirmelidirler. Cins, ani, yaşamı tehdit eden bir mide rahatsızlığı olan şişkinlik problemi yaşayabilir ve sahipleri, hangi belirtilere dikkat etmeleri gerektiğini ve bunun gerçekleşmesi durumunda ne yapmaları gerektiğini öğrenmelidir. Kulaklar enfeksiyon belirtileri için düzenli olarak kontrol edilmelidir.

English Setter Köpek Irkı Bakımı

Uzun, ipeksi tüylerini canlı tutmak için İngiliz Setterların yumuşak kıllı bir köpek fırçası ile haftada en az bir kez fırçalanması gerekir. Uzun dişli metal köpek tarağı, karışıklıkların oluşmaya başladığı alanlarda nazikçe kullanılabilir. Bakımsız bırakılırsa, tüylerde dolaşma ve topaklanmalar köpeğiniz için rahatsız edici olabilir. Ayrıca sonrasında cilt problemlerinin gelişmesine neden olabilir. Yüzünü, ayaklarını ve diğer bölgeleri düzenli olarak temizlemek English Setter'ın sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Tırnaklar ayda bir köpek tırnak makası ile kesilmelidir ve her dört ila altı haftada bir özel köpek şampuanı ile banyo yaptırılmalıdır. İngiliz Setter'in kürkünü ve cildini temiz ve sağlıklı tutmak için saydığımız bakımları yapmanız yeterlidir.

English Setter Köpek Irkı Egzersiz İhtiyacı

Bir İngiliz Setter'ın mutlu ve sağlıklı kalabilmesi için düzenli egzersize ihtiyacı vardır. İdeal olarak bu, geniş, güvenli bir şekilde çitle çevrili bir alanda günlük yoğun bir koşu veya oyun seansı olabilir. Bununla birlikte, birçok evcil hayvan sahibinin böyle bir alana erişimi olmayabilir, bu nedenle İngiliz Setter ile birlikte uygun alanlarda bir köpek tasması ile bisiklete binebilir, onunla koşabilir veya uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Kemikleri ve eklemleri iki yaşına kadar olgun güce ulaşamayacağından, yavru ve genç köpeklerle çok yorucu veya yüksek etkili faaliyetlerden kaçınmak en iyisi olacaktır. Açık havada enerjik sporcular olmalarına rağmen, İngiliz Setter'lar genellikle günlük koşularından veya yürüyüşlerinden sonra evde sessizce takılmak isterler.

English Setter Köpek Irkı Eğitilebilir mi?

İngiliz Setter köpek cinsi mantıklı, iyi huylu ve sadık arkadaşlardır. Çok hassastırlar. Dolayısıyla onları kınadığınızda yürekten alınabilirler. Bu yüzden onlara ceza yerine olumlu pekiştirme yoluyla öğretmek en iyisidir. Keskin burunları ve av sürüşü onları içgüdülerini takip etmeye yönlendirebilir. Bazı zamanlarda bu içgüdü onların başını belaya sokabilir, bu nedenle eğitime erken başlamak ve tutarlı olmak önemlidir. Yavruyken özellikle her şeyi merak ederler, bu nedenle değerli veya tehlikeli eşyaları ulaşamayacağı bir yerde saklamayı unutmayın. İhtiyaç duyduğu dikkat, eğitim ve egzersiz verildiğinde, bir İngiliz Setter evde harika bir şekilde arkadaş canlısı olur ve kolayca itaat dinleyebilir.

English Setter Köpek Irkı Beslenme

İngiliz Setter köpek cinsi yavruları günde üç kez küçük miktarlarda beslenmelidir. Köpek bir yaşına geldiğinde, günde iki kez kaliteli bir köpek maması ile beslenebilir. Unutmamanız gereken bir nokta var ki; İngiliz Setterlar kolayca aşırı yiyebilir ve obez olabilirler. Bu nedenle sağlıklı bir kiloyu koruduğundan emin olmak için köpeğinizin tüm hayatı boyunca diyetini izlemeniz gerekir. Bir İngiliz Setter'in burnu, onu her yerde yemeğe götürebilir. Hatta bazılarının, tabakta bırakılan bir yemek artığı kokusundan sonra bulaşık makinesine girdiği bile görülmüştür.

English Setter Köpek Irkının Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlarla İletişimi

Bu köpek ırkı yavruluk döneminden itibaren düzenli şekilde sosyalleştirilirse çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinebilir. Yavruluk döneminden itibaren olumlu pekiştirme yöntemiyle eğitilirlerse onlardan harika dost bulamayabilirsiniz, bizden söylemesi.

Lepus Dış Mekan Köpek Yatak Mavi XLarge

Lepus Dış Mekan Köpek Yatak Mavi XLarge

1,760.00 ₺
1,584.00 ₺