Kapat
x

En İyi Muhabbet Kuşu Yemleri

Muhabbet kuşları evlerimizin hem süsü hem de neşesidir. Cıvıl cıvıl sesleriyle evimizi şenlendiren bu sevimli dostlarımız, sandığımızın aksine aslında sofistike zevklere sahiptirler! Hazır tohumlar, yeşillikler, sebzeler ve meyvelerden beslenirler. Ancak kilit nokta dengedir, bu nedenle birçok işletme sahibi kuru ve filizlenen tohumların iyi bir karışımını tercih eder ve taze gıdaları eklentiler olarak kullanır. Kendi bireysel malzemelerinizi tedarik ediyorsanız veya bir tohum karışımının içeriğini kontrol ediyorsanız, aşağıdaki listeleri rehberlik amacıyla kullanabilirsiniz. Kimyasal artıklar muhabbet kuşlarına zararlı olabileceğinden daima organik ürünler tercih etmelisiniz. Aynı derecede önemli olan bir başka nokta da şudur: Kendi muhabbet kuşu yemeklerinizi asla uzman tavsiyesi olmadan karıştırmayın.

>> Kuş Yemleri ve Krakerleri

Muhabbet Kuşu Yemleri

Yem Karışımları

Çoğu muhabbet kuşu sahibi, kuşlarını beslemek için hazır tohum karışımı satın alır; bu, tedarikçiye güvenebileceğiniz sürece iyidir. Tohumlukların raf ömrü sınırlı olduğu için taze olması gerekir. Bu optimum zaman geçtikten sonra, besinlerin çoğu kaybolmuş olacak. Aynı sorun, tohum doğrudan ışığa veya çok fazla sıcağa maruz kalmışsa meydana gelir. Herbisitler ve böcek ilaçları da bir sorundur, bu nedenle tohum karışımının çeşitli bileşenlerinin nereden geldiğini ve hangi koşullarda yetiştirildiklerini bilmek önemlidir. İyi bir tohum kaynağı bulmak için çevrenizde ya da internette detaylı bir araştırma yapın, deneyimli muhabbet kuşu yetiştricilerine danışın. Sonuçta sizin ve muhabbet kuşunuz için en uygun seçeneğe ulaşacaksınız.

Bir tohum serisinin yaşını değerlendirmenin başka bir kullanışlı yolu vardır: Bazı taneleri altı saat suya batırın, sonra sıvıyı dökün, taneleri ıslak pamuklu bir yün veya mutfak kağıdına yerleştirin ve 24 saat daha ılık bir yerde bırakın. Bu süreden sonra, tahılların en az %50'si filizlenmeye başlamalıdır. Gerçekten iyi bir parti % 80-100 filizlenme gösterecektir. 30 saat sonra hiçbir şey olmazsa ve tohumların nemli kaldığından eminseniz (çimlenme için zorunludur), muhabbet kuşlarınızın yetersiz beslenmesini sağlayacak ölü bir yiyecek grubunuz var demektir.

Tohum ve Tahıllar

Otdan elde edilen tohumlar ve tahıllar, muhabbet kuşunun vahşi doğada bulunan temel gıdalarıdır ve evcil hayvan kuşunuzun günlük gıda alımının % 50'sini oluşturmalıdır. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf mısır ekinlerimizin tümü aslen ot ailesinin vahşi üyelerinden elde edilir. Bunlar taze, harmanlanmış (kabuklu) tahıllar gibi bir tohum karışımına dahil edilmelidir - arpa ya da yulaf içermez ve kesinlikle tahıl bazlı kahvaltılık tahıllar ya da kavrulmuş, ıslatılmış, fırınlanmış ya da haşlanmış hiçbir şey içermemelidir. İşte muhabbet kuşunun beslenmesi için uygun olan tahılların bir dolu listesi:

-        Arpa

-        Karabuğday (bütün)

-        Yulaf

-        Kinoa

-        Çavdar

-        Mısır taneleri

-        Buğday

Çim, tahıllarla aynı kategoride olduğundan, yemin %50'sini oluşturmak için onu yukarıda belirtilen gıda maddeleriyle birleştirin. Yerli yabani otların çoğu tohum tohumlarının başı iyidir ve evcil hayvanlarınız için ücretsiz bir besin kaynağıdır. Aşağıdakileri tespit etmeyi ve hasat etmeyi öğrenin:

Birçok yerli ot muhabbet kuşlarının yemeği için iyidir:

-        Yıllık çayır çimen (Poa annua)

-        Çayır tilki kuyruğu (Alopecurus pratensis)

-        Orchard çimen, aka horozun otu (Dactylis glomerata)

-        Çok yıllık çimi (Lolium perenne)

-        Yoksulluk bromu, aka kısır veya steril brom (Bromus sterilis)

-        Kaba mavi çimi (Poa trivialis)

-        Yumuşak brom (Bromus hordeaceus)

-        Kadife otu (Holcus lanatus)

-        Timothy otu (Phleum pratense)

-        Yorkshire Otu, aka r yumuşak otu, kadife otu veya tepeli ot (Holcus lanatus)

Kaçınılması gerekenlerden bazıları ise şunlardır: Cockspur otu, ahır otu, ahır darı, Japon darı ya da su otu (Echinochloa crus-galli). Bunlar yüksek düzeyde nitrat biriktirir ve hayvanlar için zehirleyici olabilir. 

>> Kuş Bakım Ürünleri

Yağlı Tohumlar

Muhabbet kuşları yağlı tohumlara bayılırlar. Yağlı olmaları onları hamburger ve patates kızartmasına eşdeğer hale getirdiğinden, bunları asgari düzeyde tutmak en iyisidir - genel tohum oranının % 10'undan fazla karıştırılmamalı ve asla kavrulmamalıdır.

Yağlı tohumlar çok iyi depolanmaz, bu yüzden sadece küçük miktarlarda aldığınızdan emin olun. Yağlı tohumlardan bazıları şunlardır:

-        Keten

-        Kenevir (sert kabukları kırmak biraz zorlayıcı olabilir)

-        Darı

-        Nijer (veya Nyjer)

-        Haşhaş

-        Balkabağı (ıslatılmış ve önce filizlenmeye bırakılmış)

-        Kolza tohumu

-        Susam

-        Ayçiçeği

Baklagiller

Bu aile mercimek, bezelye ve fasulye içerir. Sert ve kuru olmaktan ziyade bütün olmalı (ayrılmamalı) ve filizlenmelidir. Bir karışımdaki bu listeden bir veya iki iyidir ve toplam baklagil öğesinin tohum karışımının yaklaşık % 15'ini oluşturması gerekir. Ancak bunları fazla kullandığınızda öğündeki protein miktarını da biraz abartmış olacaksınız. Aşırı proteinin bir yan etkisi, muhabbet kuşlarına üreme dürtüsü vermesidir. Kuşlarınızın üremesini istiyorsanız bu doğru bir metot olacaktır. 

Bazı türler fasulye muhabbet kuşları için toksiktir, bu nedenle asla aşağıda listelenmemiş bir şeyi denemeyin:

-        Börülce

-        Nohut

-        Yeşil bezelye

-        Mercimek (her türlü)

-        Maş fasulyesi

-        Sarı bezelye

Yem ve Krakerler

Yukarıda sayılan bitkilerden doğru karışımı elde etmek muhabbet kuşu yetiştiriciliğine yeni başlayanlar için zorlayıcı olabilir. Hatta yıllarını bu işe vermiş kişiler dahi çoğu zaman karışım konusunda zorlanabilir. Üstelik miktar ve oran konusunda bilgi sahibi olsanız dahi bunlara erişimde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunun için, güvendiğiniz bir markanın doğal nitelikteki yem ve krakerlerini kullanarak kolaylık sağlayabilirsiniz.

Muhabbet kuşlarının yemesi için özel olarak üretilen bu yem ve kraker çeşitleri muhabbet kuşlarının gün içinde ihtiyaç duyduğu besin öğelerinin yanı sıra çeşitli vitamin ve minarelleri de barındırır. Çok sayıda tahıl, baklagil ve diğer bitki çeşitlerinin doğru oranda karıştırılmasıyla elde edilen bu ürünlerle muhabbet kuşunuz için en iyi beslenme planını oluşturabilirsiniz.

Her şeyden önce dikkat etmeniz gereken şey, seçeceğiniz yem ya da kraker türünün beslediğiniz muhabbet kuşunun cinsine, beslenme alışkanlıklarına ve yaşam alanına uygun olmasıdır. Bu konularda bilginizi ve tecrübenizi artırdığınızda doğru yem seçimini daha kolay yapabilirsiniz. Muhabbet kuşunuzun bu özellikleri ne olursa olsun sonuçta besin değeri yüksek, bağışıklık sistemini güçlendiren ürünler tercih etmelisiniz. Besleyici nitelikte ve doğal temelli bu ürünlerle muhabbet kuşunuzun beslenmesini kolayca sağlayabilirsiniz.

EuroGold kuş yemleri yumurtalı, aspur tohumlu, kızıl dal darı, sarı dal darı, doğal dal darı, nijer tohumu ve kenevir tohumu gibi zengin çeşitlere sahiptir. Ayrıca kızıştırıcı ve konuşturucu gibi nitelik temelli özelliklere de sahiptir.

Bir başka kaliteli marka Gold Wings ise diğer kuş çeşitlerine olduğu gibi muhabbet kuşlarına yönelik de çok geniş bir yelpazede yem sunar.

Muhabbet kuşunuzun ihtiyaçlarını belirledikten sonra size her açıdan uygun olan bir markayı ve ürün çeşidinde karar kılabilirsiniz. Üründen memnun kalırsanız sürekli o ürünü kullanmanızda yarar vardır. Ancak kızıştırıcı ve konuşturucu özellikteki yemler dönemsel olarak kullanılmalıdır.

Muhabbet kuşu yemleri konusunda daha çok bilgi sahibi olmanız için farklı yemleri denedikten sonra deneyim kazanmanız gerekir. Deneyim kazandıktan sonra muhabbet kuşunuz için en doğru seçimleri yapmakta artık zorlanmazsınız.

Bir önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz: Akvaryum Balığı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler