Kapat
x

Doberman Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Doberman köpek cinsi zeki, güçlü ve eğitime yatkın olmakla beraber aceleci tavırlarıyla bilinirler aynı zamanda harika birer bekçi köpekleridir.  Eğitim almaya oldukça yatkındırlar. Sahipleri tarafından yönetilmeleri gereken Dobermanlar dişi ve erkek cinsleri arasında fazlaca mizaç farkı bulundur. Dünyada ve Türkiye'de popüler olan bu cins sahiplenilmek için de çokça tercih edilmektedir. Dobermanlar aynı zamanda "Doberman Pinscher"​ olarak da bilinmektedir. Kaslı ve güçlü olmalarının yanı sıra agresif olarak da bilinmektedirler. Bu bilgi yanlıştır diyebiliriz çünkü birlikte yaşadıkları ailelerine karşı sonsuz bir sevgi beslerler ve çok sadıklardır. Doberman sahiplenen her kişi ömür boyunca kendilerine yakın bir arkadaş edinmiş olurlar ve onları can yoldaşları gibi hissederler. Beklenmedik ve istemedikleri yabancılardan rahatsız olsalar da küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirildiklerinde herhangi bir sorun yaşamazlar.

Doberman Karakter Yapısı

Birlikte yaşadıkları ailelerine karşı çok bağlı canlılardır ve kendilerini onlara adarlar. Cesur ve akıllı köpeklerdir. Doğaları gereği vahşi gibi görünseler de düzgün eğitildiklerinde ve kontrolsüz bırakılmadıklarında herhangi bir sorun çıkmaz. İnsanlarla ve diğer canlılarla anlaşmayı çok severler. Hırçın ve saldırgan oldukları bilgisi yanlış bir bilgidir. Küçüklükten itibaren nasıl yetiştirilirlerse büyüdüklerinde o davranışları sergileyeceklerdir. Dikkatli ve gerektiği zaman koruyucu iç güdüleri fazla olduğu için bekçi köpekliği yapabilirler. Aynı zamanda askeriyede ve arama kurtarma ekiplerinde de görev alabilmektedirler. Dominant karakterlere sahip oldukları için ilk defa köpek besleyecekler için pek fazla tavsiye edilmemektedir.

Doberman Bakımı

Düzenli bir şekilde egzersizlerinin yaptırılması gerekmektedir. Uzun süre yalnız bırakılmayı sevmezler. Tüylerinin kısa olması sebebiyle haftada bir köpek tarak ve fırçaları ile haftada bir defa taranmaları yeterli olacaktır. Sık sık banyo yaptırmaya ihtiyaç olmasa da dişleri haftada bir iki defa fırçalanmalıdır. Tırnakları uzadıkça köpek tırnak makasları ile kesilerek tırnak bakımları yapılabilmektedir. Ortalama yaşam süreleri 8-12 yıl arasındadır. Genellikle tek seferde 3-8 arası yavru doğurabilirler.

Yaşayabilecekleri Sağlık Sorunları

Genel olarak fazla sağlık sorunları yoktur. Yine de Dobermanlarda sıklıkla görülen bazı sağlık sorunları mevcuttur. Bunlar Von Willebrad hastalığı​, Kalça Displazisi​, Progresif Retinal Atropi, Hipertrofik Kardiyomiyopati​, Narkolepsi​ ve Albinoizm​'dir. Von Willebrad hastalığı kanda pıhtılaşma sorunlarının yaşanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Kalça displazisi​ kalça ekleminde olan ve uyluk kemiğinin kalça kemiğine oturmadığı kalıtsal sorunlardandır. Progresif Retinal Atropi​, retinalarının kademeli olarak bozulması ile ortaya çıkmaktadır. Hipertrofik Kardiyomiyopati köpeklerde sıklıkla görülen kalp hastalıklarından biridir. Narkolepsi, aniden uyumalara sebep olabilecek nörolojik bir rahatsızlıktır. Düzenli olarak veteriner kontrolü ile pek çok hastalık daha erken fark edilerek önlem alınabilmektedir.

Doberman Eğitimi

Küçük yaşlarda eğitimlerine başlandığında daha pozitif geri dönüşler sağlanmaktadır. Dikkatli ve düzenli olarak eğitilmelidirler. Eğitimleri sırasında aşırı baskılardan ve şiddetten uzak durulmalıdır. Biraz inatçı oldukları için eğitimleri sırasında sabırlı davranılmalıdır. Çevik yapıları sebebiyle çevreye verebilecekleri zararlar eğitimler sayesinde sosyalleştirilerek düzelmektedir. Zeki olmaları sebebiyle hızlı öğrendikleri için  verdiğiniz eğitimleri öğrenmeleri hızlı gerçekleşecektir. Eğitimleri sırasında  köpek ödülleri kullanıldığında motivasyonları artacağı için öğrenmeleri daha fazla hızlanabilmektedir.

Dobermanların Fiziksel Özellikleri

Orta büyüklüktelerdir. Tüyleri sert ve kısadır, bu yüzden kışın daha fazla üşüyebilmektedirler. Kışın sağlıklarını kaybetmemeleri için köpek kulübeleri alınmalıdır ve sıcak bir ortam hazırlanmalıdır. Göğüsleri uzun ve derindir. Kaslı bir yapıya sahiptirler. Dört farklı renkte olabilmektedirler. Bunlar mavi, kızıl-kahverengi, açık kahverengi ve siyahtır. Kulakları da dik ve sivridir. 

​​Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 56 – 61 cm Dişi 51 – 56 cm

Ağırlık : Erkek 27 – 36 Kg Dişi 25 – 32 Kg

Ortalama Yaşam : 11-14 yıl

​​Dobermanların Çocuklarla İlişkileri

Aile köpeği olarak bilindikleri için pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Sosyalleştirmeleri küçük yaşlarda başladığında ve eğitimleri verildiğinde aile içinde yaşamaları çok kolay olmaktadır. Özellikle çocuklar için güvenilir ve koruyucu birer ağabey görevindedirler. Çocuklara karşı nazik davranışlar sergilerler. Çocuklara da köpeklere karşı nasıl davranmaları gerektiği öğretilmeli ve oluşabilecek yanlış davranışlar ortadan kaldırılmalıdır. Örneğin yemek yiyen ve uyuyan bir köpeği rahatsız etmemek gerekmektedir.

Doberman Kökeni

19. yüzyıl sonlarında Louis Deobermann tarafından yetiştirildiği için bu ismi almıştır. Vergi tahsildarı olan Louis Deobermann​ şahsi koruması için bir köpeğe ihtiyaç duymuş ve bu ırkı çoğaltmıştır. Daha sonraları ondan gören pek çok insan Dobermanları tercih etmiştir. Amerika'ya ithal edilmesiyle popülerliği de artmıştır. 1970'lerin sonlarında Amerika'da Doberman cinsi 2. popüler ırk olmuştur. Birleşik Eyaletler de de Dobermanlar resmi savaş köpeği olarak kullanılmaktadırlar.

Petcanlar.com ile doberman cins köpekleriniz ve diğer tüm evcil hayvanlarınız için mama ve bakım ürünlerine ulaşabilirsiniz. 

Living World Plastik Merdiven

Living World Plastik Merdiven

60.00 ₺
54.00 ₺
GF-Pet Kırmızı Göğüs Tasması XLarge

GF-Pet Kırmızı Göğüs Tasması XLarge

1,190.00 ₺
1,071.00 ₺