Kapat
x

Üçgen Kafa: Devon Rex

1960 yılında ortaya çıkan Devon Rex, ilk olarak 1993 yılında resmi olarak kedi ırkı olarak kabul edilmiştir. İngiltere’nin Devon kentinde ortaya çıktığı için ismini buradan almakta olan bu kedi cinsi, değişik görünümü ile dünyada oldukça popüler konumda. Aktif ve enerjik ruh hali ile sürekli olarak hareket halinde olan Devon Rex, yaramazlıkları ile nam salmıştır. Zeki bir ırk olduğu için sahibini gayet iyi anlayan Devon Rex, enerjisini atabilmek için çoğunlukla kendi başına buyruk takılmaktadır ve en sevdiği şey evde yüksek yerlere tırmanmak ve oradan oraya koşmaktır. Yaramazlık yapmadığı zamanlarda sahibinin dizinin dibinden ayrılmayan Devon Rex, oldukça sadıktır ve sahibini izlemeye bayılır. Yalnızlığa dayanamayan yapısı ile yoğun tempolu ailelere odaklanamayan bu cins, sürekli olarak ilgi bekliyor.

Devon Rex Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: İngiltere
  • Karakteri: Enerjik, Oyuncu, Sadık
  • Tüy Rengi: Gri, Krem, Lavanta
  • Gövde: Atletik
  • Kürk Yapısı: Sık, Kıvırcık
  • Kuyruk: Uzun

Devon Rex Karakteri ve Özellikleri


Hiperaktif yapısı ile sürekli olarak oradan oraya koşturan Devon Rex, diğer Rex cinsi kediler gibi iyi birer avcıdır ve bu yüzden eğer dışarıda kalırlarsa asla aç kalmazlar. Atletik yapısı gereği güvercin ve fare avlamada tam bir usta olan Devon Rex, aynı zamanda yüksek yerlere tırmanma konusunda en iyi kedi cinsleri arasında! Sürekli olarak hareket halinde olmak istemesi ile yaramazlık sınırlarını zorlayan Devon Rex, bu zamanlar dışında sahibi ile sürekli yakın olmak istemektedir. Sahibine karşı sevgi dolu ve sadık bir tür olan Devon Rex cinsi, bir kenara kıvrılıp sahibini izlemeye bayılır. Zeki yapısı ile sahibinin dediklerini gayet iyi anlasa da yaramaz kişiliği bildiğini okumasına sebep olur. Devon Rex cinsi hemen sıkılabilen bir tür olduğu için sürekli olarak yeni bir şeyler ile ilgilenmek ister. Bu sebeple yalnız kalmaktan asla hoşlanmaz. Bu sebeple evde uzun süre duramayacak kişiler için bu ırk iyi bir tercih olmayacaktır.

Devon Rex Bakımı


Devon Rex cinsi aynı diğer kediler gibi bazı periyodik bakımlara ihtiyaç duyar. Kıvırcık ve sık tüylere sahip olan Devon Rex cinsinin tüy bakımı genel olarak kolaydır. Haftada 1 kere taranması halinde tüy bakımı tamamlanan Devon Rex, yavru kedi ve yetişkinlik döneminde tüylerinde oluşabilecek pirelenmeden dolayı muhakkak aşılanma ve serum gibi aşamalardan geçmeli… Bunun yanı sıra kulakları dışa dönük olduğu için sık sık kulak enfeksiyonundan muzdarip olabilen Devon Rex’in kulak bakımı aksatılmadan yapılmalıdır.

Devon Rex Vücut Yapısı


Orta boyutlu ve atletik bir tür olan Devon Rex, genellikle 2 ila 5 kilogram aralığında seyretmektedir. Kulakları vücut yapısına göre daha büyük boyuttadır. Gözleri geniş ve oval, kulakları ise üçgendir. Dolgun bir çene yapısı bulunan Devon Rex’in tüyleri kıvırcıktır ve tüy yapısı yüzünde daha sık ve serttir. Derisi yumuşak ve sarkık olan Devon Rex tıraş olurken muhakkak dikkatle olmalıdır.

Devon Rex Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi


Hareketli ve oyuncu yapısı ile çocukların en iyi arkadaşı olmaya aday bir kedi cinsi olan Devon Rex, çocuklu aileler için en iyi tercihlerin başında geliyor. Sürekli olarak hareket halinde olması ile çocukların ilgisini çeken bu tür, aynı zamanda diğer hayvanlarla da iyi geçinmektedir. Birçok kedi ve köpek türü ile iyi anlaşan Devon Rex yapacağı yaramazlıklar haricinde son derece uyumlu bir kedidir. Kedi oyuncakları onunla harika vakitler geçirmeniz için iyi bir fikir olacaktır. 

Devon Rex Sağlık Durumu


Düzenli bakım ile 16 yıla kadar sağlıkla yaşayabilen Devon Rex, oldukça sağlıklı bir kedidir. Çok fazla hastalığa yatkınlığı bulunmayan Devon Rex, yalnızda kulaklarının boyutundan dolayı kulak enfeksiyonuna ve genetik olarak konjenital myastenik sendromuna yatkınlık göstermektedir. Bu hastalıklara karşı önlem alabilmek için yavru kedi halinden itibaren aşı işlemlerinin düzenli yapılması ile Devon Rex’in bağışıklık sistemi güçlenecektir.

Devon Rex Eğitilebilir mi?


Oldukça zeki bir kedi türü olan Devon Rex, yaptığı yaramazlıklar haricinde pek de sorun çıkarmaz. Sahibinin her dediğini anlamasına rağmen yapacağı yaramazlıklardan geri kalmayacağı için bu cinsin eğitimi sizi biraz uğraştırabilir. Bu sebeple eğer gerekli olan özeni gösterirseniz, bu cinse ufak tefek temel şeyleri öğretebilirsiniz, fakat yine de yapacağından geri kalmayacağının farkında olmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/egyptian-maular linkinden ulaşabilirsiniz.