Kapat
x

Danua Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Danua köpek cinsi tüm canlılara karşı sevecen, sevgi dolu ve havlamayı sevmese de gerekli durumlarda saldırganlaşabilen dev ırklar arasında yer almaktadır. Bekçi köpeği olarak sıklıkla görev alan bu cins diğer cins köpeklere ve kedilere karşı baskın özellikler sergileyebilmektedir.  Yabancılara karşı temkinli davranışlar gösterseler de küçük yaşlarda sosyalleştirildiklerinde daha kolay insanlarla anlaşabilmektedir. Bilinen en büyük özellikleri boyutlarının aşırı büyük olmasıdır. Hatta Guinness Rekorlar Kitabına en büyük tür yine bir Danua cinsidir ve bu güne dek yaşamış en uzun köpek olarak kayıtlara geçmiştir. Büyük cüsselerinin yanı sıra bu tür köpekler aşırı nazik ve sevgi doludurlar. Canlılarla iletişim kurmayı ve sevgilerini göstermeyi çok severler.

Danua Karakter Yapısı

Oldukça sakin, sadık ve akıllı köpeklerdir. Genellikle mutludurlar ve sevgilerini gösterirler. İyi bir gözlemci olan Danualar havlamayı sevmeseler de bazıları salyalarını fazla akıtabilmektedir. Davranışlarındaki asillik direkt fark edilir. Sabırlı olmaları sebebiyle büyük ailelere kolay uyum sağlayabilmektedir. İnsanlarla vakit geçirmekten mutluluk duyan bu ırk iyi huylu davranışlarıyla insanların gönlünü kazanmıştır. Koruyucu özellikleri fazla olduğu için bekçilik yapabilmektedirler. Gerekli durumlarda saldırganlaşarak ailelerini korumaktadırlar. Kontrollü davranışlarıyla yanlarındakilere güven vermektedirler.

Danua Eğitimi

 Sert davranışlar sergilemeden ama baskın bir tavırla eğitilmelidir. Büyük cüsseleri sebebiyle küçük yaşlardan itibaren tasmaya alıştırılmalıdır. İtaat eğitimi mutlaka verilmelidir. Alman kökenli olan bu ırk domuz avlarının vazgeçilmez yardımcılarındandır. Bu sebeple avcılık anlamında eğitilmeye çalışıldığında hızlı geri dönüşler sağlanabilmektedir. Eğitim verilirken köpek ödülleri kullanıldığında çok mutlu olurlar. Ayrıca köpek eğitim ürünleri ile de eğitim süreçleri daha kolay gerçekleşebilmektedir. 

Danua Bakımı

Tüy dökme dönemlerinde köpek tarak ve fırçaları ile taranmalıdır. Cüsseleri sebebiyle enerjilerinin karşılanabilmesi için düzenli olarak beslenmesi gerekmektedir. Aşırı egzersizlerden hoşlanmazlar. Bakımı kolay olsa da birkaç aşamadan oluşmaktadır. Obur bir ırk olmamasına rağmen mama tüketimleri fazladır. Pek aktif canlılar değildirler ve gün içinde devamlı oturabilirler. Bu sebeple minder köpeği olarak da bilinmektedirler. Günlük 30-60 dakika arası yürüyüş yapmaları fazla kilo almalarını engellemektedir. Büyüme dönemlerinde eklemlerinin hasar görmemesi için 2 yaşını doldurana kadar uzun uzun yürüyüşlere çıkarılmamalılardır. Apartman yaşamına uygun bir türdür ama müstakil evlerde bahçeye çıkma şansları oldukları için daha mutlu bir şekilde hayatlarını sürdürebilirler. 

Danua Dış Görünüşü

Boyları dişilerde en az 71 cm iken erkeklerde 76 cm olabilmektedir. Ortalama ağırlıkları 50-82 kilogram arasında değişebilmektedir. Tüyleri kısa olan Danualar siyah, beyaz, kahverengi ve mavimsi gri renklerde olabilirler. Gözleri aynı tüyleri gibi patlak ve canlıdır. Uzun boyları ve kilolarıyla dikkat çekmektedirler. Onları gören kişiler bazen çekinseler de bu cinsi tanıdıkça ne kadar çok sevmeleri gerektiğini anlayacaklardır. 

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 76 – 86 cm Dişi 71 – 81 cm

Ağırlık : Erkek 54 – 72 Kg Dişi 45 – 59 Kg

Danua Çocuklarla İlişkisi

Sıcakkanlı canlılar oldukları için çocuklarla da kolayca anlaşabilmektedirler. Kendileriyle oynayan ve ilgilenen çocuklarla vakit geçirmeyi çok severler. Yine de büyük boyutlarda canlılar oldukları için yanlışlıkla çocuklara zarar verebilmektedirler. Bu gibi durumların gerçekleşmemesi için çocuklarınızla oynarlarken gözetim altında tutarak onlarla ilgilenmeniz iyi olabilmektedir. 

Dauna Köpeği Sağlık Durumu

Hayat süreleri diğer cinslere göre biraz daha kısa olan bu cins ortalama 8-10 yıl arası yaşayabilmektedir. Buna rağmen sağlıklı ve düzenli bir şekilde bakıldıklarında daha uzun da yaşayabilmektedirler. Genellikle karşılaştıkları hastalıklar mide torsiyonu, kalp hastalıkları, kalça displazisi, hipertrofik osteodistrofi ve kemik kanseri olabilmektedir. 

Danua Kökeni

Dünyanın en uzun türleri arasında yer alan Danualar Great Dane (Alman Mastiff, Granddanois, Gentle Giant yada Dane) olarak da bilinmektedir. Alman kökenli bir ırktır. Yaban domuzu avları için üretilmiştir. Hızlı ve korkusuz bir türdür ve dünya çapında da oldukça popülerdir. Dünyanın en uzun köpeği 107 cm boyunda bir Danuadır.