Kapat
x

Dachshund Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Dachshund Köpek Cinsi kısacık bacakları ve uzun gövdesinden dolayı bu cinse “sosis köpek” de denmektedir. Sosis köpek yere yakın gövdesi ve bacaklarıyla oldukça sevimli görünen ve genel olarak mutluluk saçan bir cinstir. Ülkemizde en çok sevilen köpek cinslerindendir.

Dachshund Köpek Cinsi Kökeni

Söylentiler bu köpek cinsinin kökeninin Eski Mısır’a kadar uzandığı yönünde olsa da modern Dachshund köpek cinsi Alman yetiştiricileri tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bu köpek cinsi aslında görünümü itibariyle hiç benzemese bile bir tazı ailesi üyesidir. Dolayısıyla porsuklar başta olmak üzere tilkiler, tavşanlar gibi tünel hayvanlarını avlamak için yetiştirilmiştir. Bu ırka 15.Yüzyıldan kalma çizimlerde oldukça benzeyen köpekler yer almaktadır.16.Yüzyıldan kalma belgelerde de ırktan bahsedildiği bilinmektedir. Alman ormancılar porsuk yuvalarına girebilecek cesur ve uzun gövdeli bir ırk geliştirmek için uzun süre çalışmışlardır. En sonunda Dachshund köpek cinsi için 1879’da ırk standartı yazılmıştır. Dachshund köpek ırkı 1900’lerin başında oldukça popülerleşmiş ve 1950’lerde Amerika’nın en fazla beslenilen aile köpeklerinden biri olmayı başarmıştır. Dachshund köpek cinsi günümüzde dünyanın her yerinde sevilen ve aile köpeği olarak bilinen bir cinstir.

Dachshund Köpek Cinsi Karakteri ve Fiziki Özellikleri

⦁ Dachshund köpek cinsinin üç farklı boyutu vardır. Bunlar; oyuncak, minyatür ve standarttır.
⦁ Bu köpeklerin en önemli fiziksel özelliği yere yakın uzun gövdeye ve kısa bacaklara sahip olmalarıdır.
⦁ Daschund köpek cinsi tüylerine göre üç tipi ayrılır; smooth dachshund, longhaired dachshund ve wirehaired dachshund.
⦁ Smooth dachshund, kısa tüylüdür, tüyleri tek tabakadır, düz ve yumuşaktır. Smooth dachshund köpeklerin tüyleri krem, kızıl, çikolata, açık kahverengi, siyah ve gri rengindedir.
⦁ Longhaired dachshund uzun tüylüdür, tüyleri dalgalı ve parlaktır. Longhaired dachshund da smooth dachshund ile aynı renklerde tüylere sahiptir.
⦁ Wirehaired dachshund, kısa tüylüdür, tüyleri sert, sık ve kabadır. Wirehaired dachshund köpeklerin tüyleriyse siyah-beyaz, yabandomuzu rengi ya da kızıl tonlarındadır.
⦁ Kulakları büyük ve sarkıktır.
⦁ Gözleri için oval şeklinde denebilir. Göz renkleri, kahverengi-siyah ya da koyu kızıl, amber, açık kahverengi ya da yeşil olabilir.
⦁ Kuyrukları uzundur ve genellikle sırtlarıyla aynı hizada taşırlar.
⦁ Kazmaya karşı büyük bir tutku beslerler.
⦁ Porsuk avcısı olduklarından usta bir kazıcıdırlar.
⦁ Çok akıllı köpeklerdir ancak eğitilme konusunda pek de hevesli değillerdir.
⦁ Eğitimlerinde oldukça sabırlı davranılması gerekmektedir.
⦁ Bağımsız bir karaktere sahiptirler.
⦁ Sahiplerine karşı aşırı derecede bağımlılıkları vardır. Bu nedenle aşırı derecede korumacılık sergileyerek diğer yabancılara agresif tavırlar sergileyebilirler.
⦁ Agresif tavırlarının önüne geçebilmek için erken yaşta sosyalleştirilmelidirler.
⦁ Yabancılarla ortalama düzeyde ilişkiler kurarlar.
⦁ Dachshund köpek cinsi aşırı havlama eğilimine sahiptir.
⦁ Sosis köpekler çok oyuncu bir cinstir.

Dachshund Köpek Cinsi Bakımı

Dachshund Köpek Cinsinin bakımı oldukça kolaydır. Ayrıca sosis köpekler apartman yaşamına uygundur. Ancak apartmanınız için oldukça gürültülü olabilirler.Bunu göz önünde bulundurarak sahiplenmelisiniz. Kısa tüylü olanları haftada bir kez, uzun tüylü olanları ise iki kez köpek tarağı ile taramak tüy bakımı ve kalitesi için yeterli olacaktır. Dakhund cinsi köpekler kilo almaya meyillidir bu nedenle fazla kilolar onlarda çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu cinsin bakımında kilo almalarını engelleyecek köpek mamaları seçilmeli ve öğün araları dikkatli şekilde ayarlanmalıdır.

Dachshund Köpek Cinsi Vücut Yapısı

Irk Boyutu :Küçük Boy
Yükseklik :Erkek 30 - 35 cm Dişi 30 - 35 cm
Ağırlık :Erkek 4– 9 Kg Dişi 4 – 9 Kg
Ortalama Yaşam :12-15 yıl

Dachshund Köpek Cinsi Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Dachshund Köpek Cinsi tam bir aile köpeğidir. Aile bireylerine ve sahiplerine oldukça düşkün ve bağlıdırlar. Yabancı köpeklerle pek iyi anlaşamazlar eğer yeterli sosyalleştirme küçük yaştan itibaren sağlanmazsa kendilerinden büyük köpeklere bile saldırma eğilimi göstermektedirler. Oyun oynamaya bayıldıkları için çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Bu cins için ailelerin bir numaralı dostudur diyebiliriz.

Dachshund Köpek Cinsi Sağlık Durumu

Dachshund Köpek Cinsi kilo almaya meyillidir. Bu sebeple köpeklerde şişmanlık kalp ve damar sorunları, şeker hastalığı, kanser gibi birçok ciddi hastalığı beraberinde getirebilir. Ortalama ömürleri 12-15 yıl arasında değişmektedir.Irk uzun gövdeye ve kısa bacaklara sahip olduğundan dolayı birçok kas-iskelet sistemi hastalığına yakalanabilir. Hastalıklara yakalanmasını en düşük seviyeye indirebilmek için kaliteli ve sağlıklı içeriğe sahip köpek maması kullanmanın yanında ek köpek vitamini ürünlerinden yardım alarak kontrollü olarak hayvanınızı beslemelisiniz.

Dachshund Köpek Cinsi Eğitilebilir mi?

Dachshund köpek cinsi porsuk avcısı olarak bilindikleri için özgürce davranmak isteyerek uygun buldukları yerleri kazma eğilimine sahiptirler. Bu köpek cinsi çok zekidir ancak eğitime pek sıcak bakmazlar. Bağımsız ve inatçı kişiliklerinden anlayacak sabırlı bir eğitmene ihtiyaçları vardır. Henüz yavruyken düzenli olarak sosyalleştirilir ve eğitimleri baskı uygulanmadan verilirse komutlara uyacaklardır.

Green Fields Dog Perfume Blush 75 ml

Green Fields Dog Perfume Blush 75 ml

550.00 ₺
495.00 ₺