Kapat
x

Coton de Tulear Özellikleri ve Bakımı

Coton de Tulear sevimli görünüme sahiptir ve arkadaş canlısı özellikleriyle hayvan severlerin sahiplenmek için tercih ettiği cinslerdendir. İpek gibi tüyleri olan bu cinsin birlikte yaşadığı ailesine çok bağlandığı bilinmektedir. Neşeli ve oyuncu olan Coton de Tulear cinsi aynı zamanda oldukça kibardır. Sevecen bir yapıya sahip oldukları için çevresindeki canlılara genellikle neşe saçmaktadır. Birlikte yaşadıkları ailelerine çok sadıklardır. Bunun yanında ailelerine o kadar bağlıdırlar ki bazı zamanlarda ailelerinden kopma kaygısına düşerek üzülebilmektedirler. Çok canlı olmaları sebebiyle heyecanlandıkları zamanlarda ses çıkarmayı sevmektedirler. Ufak görünümlerinin yanında bekçilik özellikleri de gelişmiştir.

​Coton de Tulear Karakteri

Çok sosyal bir olan bu tür çocuklarla, hayvanlarla ve diğer canlılarla kolayca anlaşabilmektedir. Her ne kadar sosyal olsalar da yabancılara karşı çekingen olabilmektedirler. Bazen de yabancıların yanında kendilerini tedirgin hissederek utangaç davranabilirler. Neşeleri ile sürprizlerle dolu canlılardır. Bazı zamanlarda sahiplerinim ayaklarının etrafında dönerek sahiplerini mutlu etmek isteyebilirler. Etrafındaki kişileri eğlendirmekten çok hoşlanmaktadırlar. Bazı zamanlarda inatçılık yapsalar da eğitim aldıkları kişiye saygı duyduklarında uyumlu hareket ederler. Karakter özelliklerine bakıldığında apartmanda yaşaması uygundur ve herhangi bir zorluk yaşamayacaktır. Sadece ses çıkarmayı sevdikleri için bazı komşular bu durumdan rahatsız olabilmektedir.

Coton de Tulear Eğitimi

Oldukça zeki bir türdür. Eğitimleri hızlı öğrenmeleri sebebiyle genellikle seri ilerleyebilmektedir. Eğitim aldıkları kişi ile aralarındaki ilişki onların tüm davranışlarını etkilemektedir. Yine de eğitim aldıkları kişiler ile uyumlu çalışabilmektedirler. Kaba davranışlarla veya sert sözlerle eğitim verilmeye çalışıldığında eğitim ters tepebilmektedir. Övgüden ve ilgiden çok hoşlandıkları için köpek ödülleri kullanarak eğitim vermek daha kolay ve teşvik edici olacaktır.

Coton de Tulear Bakımı

Kendilerine has eşsiz bir kürke sahiptirler. Devamlı olarak bakım isteyen bir tüy yapıları vardır. Her gün tüyleri düzenli olarak köpek tarak ve fırçaları ile taranmalıdır. Kirlendikleri zamanlarda köpek şampuanları ile temizlenmeleri evde herhangi bir kötü koku oluşturmamaları sebebiyle önemlidir. Tüyleri düzenli olarak kırpılmalıdır. Genel olarak sağlıkları iyidir ama bazı durumlarda genetik sorunlar yaşayabilmektedirler. Bunun da sebebi aynı soydan köpeklerin çiftleştirilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bazen de mide sorunları yaşayabilmektedirler.

​​Coton de Tulear Vücut Yapısı

Irk Boyutu: Oyuncak

Yükseklik: Erkek 25 - 30 cm Dişi 22 - 27 cm

Ağırlık: Erkek 4 - 6 Kg Dişi 3,5 - 5 Kg

Ortalama Yaşam: 14-18 yıl

​Coton de Tulear​ Fiziki Özellikleri​

Saf beyaz ​bir ırktır. Beyaz tüylerinin üzerinde gri, siyah ve limon rengi lekeler olabilmektedir. Kemikleri oldukça dayanıklıdır. Küçük ırklarda yüksek alanlarda düştüklerinde oluşabilecek kırık ve çatlaklar bu cinslerde pek fazla görülmemektedir. Bunun sebebi diğer küçük köpek cinslerine göre daha sağlam kemik yapısına sahip olmalarıdır. Yine de küçük çocuklara verildiklerinde çocuklara bu cinsi nasıl tutmaları ve nasıl yere bırakmalarıyla ilgili biraz bilgi verilmelidir.

Siyah burunları vardır. Dudakları dar ve siyahtır. Gözleri genellikle koyu renklidir. Kulakları incedir ve üçgen şekilde başlarının tam üstünde konumlanmıştır. Boynu kemerli ve güçlüdür. Ayakları küçük ve kemerlidir. Kuyrukları düşük ve tüylüdür. Devamlı heyecanlı ve meraklı oldukları için çok sevimli görünmektedirler.

Coton de Tulear Kökeni

Bilinen en önemli özellikleri Madagaskar'ın resmi köpek cinsi olmasıdır. Kökeni Tulear bölgesine dayanmaktadır. İsmini Fransız ve Portekiz denizciler tarafından almıştır. Bichon Tenerife​ soyundan gelmektedir. Coton de Tulear​'ın Fransızca anlamı pamuktur. 1974 yıllında Amerika'ya getirilen tür çok fazla hayrana sahiptir. AKC Anaç Tohumluk Hizmeti'ne (FSS) kayıtlıdırlar. ​Yalnız Amerikan Kennel Kulübü'ne kayıt olma hakkına sahip değildir.

Petcanlar.com ile Coton de Tulear türü ve diğer tüm köpek cinsleri için ihtiyacınız olan mama, sağlık bakım ve eğitim ürünlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Bioline Köpek Deodorantı 175 ml

Bioline Köpek Deodorantı 175 ml

159.00 ₺
143.10 ₺
Lepus Yavaş Yeme Mama Kabı 375 ml

Lepus Yavaş Yeme Mama Kabı 375 ml

135.00 ₺
121.50 ₺