Kapat
x

Selvi Boylu Kedi: Colorpoint Shorthair

Siyam kedisinin kuzeni olarak anılan Colorpoint Shorthair, Habeş Kedisi ve American Shorthair ırklarının çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. İngiltere’de Siyam ırkı olarak anılan bu kedi, Siyam kedisinin farklı ve renk ve tonlarda üretilmesi için oluşturulmuştur. Colorpoint Shorthair tam 16 farklı renkte bulunmaktadır. 1964 yılında resmen ırk olarak kabul edilen Colorpoint Shorthair, görünümü ile insanı gülümsetmektedir. Hem annesi hem de babasından çeşitli özellikleri içerisinde barındıran Colorpoint Shorthair, konuşkan ve enerjik bir türdür. Her şeyi sahibine konuşarak anlatmak isteyen bu tür, insanlara son derece düşkündür. İnsanların onu dinlemesinden hoşlandığı için sürekli olarak ilgilerini çekmek ister. Meraklı ve oyun oynamayı seven yapısı ile sürekli olarak evin içerisinde sahibini gözleyen Colorpoint Shorthair, ev ortamına bayılır. İnsanları çok seven bu ırk, diğer hayvanlar ile pek iyi anlaşamaz. Bu sebeple eğer evde evcil bir hayvanınız varsa yavru kedi olarak edinmeniz daha doğru olacaktır.

Colorpoint Shorthair Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Amerika
  • Karakteri: Hareketli, Sadık, Meraklı
  • Tüy Rengi: Mavi, Lila, Çikolata, Krem, Gri
  • Gövde: Orta
  • Kürk Yapısı: Kısa, Yumuşak
  • Kuyruk: Uzun, İnce

Colorpoint Shorthair Karakteri ve Özellikleri

Colorpoint Shorthair özellikleri gereği meraklı ve hareketli bir türdür. Buna bir de konuşkan yapısı eklenince etrafınızda koşuşturan ve durmadan miyavlayan bir şey buluyorsunuz. Enerjik yapısı gereği sürekli olarak oyun oynama isteği bulunan Colorpoint Shorthair, sahibi ile oyunlar oynamaya bayılır. Sahibine sadık yapısı gereği sürekli onun peşinden dolaşır ve meraklı gözlerle onu izler. Zeki ve mantıklı olan bu ırk, evde vakit geçirmeyi çok sever. Hareketli olmasına rağmen ev ortamı onun için yeterli olacaktır. İlgiden büyük zevk alan Colorpoint Shorthair, etrafın ilgisini her zaman üzerinde hissetmek ister. Konuşkan yapısı gereği sürekli olarak miyavlar ve sahibinin onu dinlemesine bayılır. Konuşurken diğer kediler gibi kısık ses değil yüksek seslerde miyavlar ve hemen odak noktası olur. Oyuncu yapısı gereği çocuklar için iyi bir arkadaş olmasına rağmen baskın kişiliğinden dolayı diğer hayvanlarla iletişimi kötüdür. Bu sebeple yanına başka hayvan almanız pek mümkün değildir. Colorpoint Shorthair, yalnız kalmaktan hoşlanan bir ırk değildir, bu sebeple onu sürekli yalnız bırakacaksanız hiç sahiplenmemeniz daha iyi olacaktır. Sadık ve sevgi dolu olan bu ırkın enerjisi asla bitmez ve saatlerce oyun oyanayabilir.

Colorpoint Shorthair Bakımı

Colorpoint Shorthair cinsi çok fazla bakım gerektirmez. Tüyleri kısa olduğu için sık taranma ihtiyacı duymayan bu ırk, haftada 1 kez ölü tüylerin alınması için taranabilir. Ağız hastalıklarına yatkın olduğu için sık sık dişlerinin temizlenmesi gerekmektedir.

Colorpoint Shorthair Vücut Yapısı

Colorpoint Shorthair, Siyam kedisi ile neredeyse birebir benzemektedir. İnce ve kaslı bir yapıya sahip olan Colorpoint Shorthair, kısa tüylere sahiptir. Kulakları uç kısımlara doğru dikleşmektedir. Kafası üçgen yapıdadır ve orta boyutta badem gözleri vardır. Göz rengi genellikle mavinin tonlarından oluşmaktadır. Bacak yapısı uzun ve incedir. Ön bacakları arka bacaklarına nazaran daha kısadır. Küçük ve oval şekilli patileri bulunan Colorpoint Shorthair’in kuyruğu incedir. En çok kızıl, çikolata ve lila tonlarında bulunan bu ırkın tüy rengi büyüdükçe değişmekte ve koyulaşmaktadır.

Colorpoint Shorthair Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Colorpoint Shorthair hareketli ve durmak bilmez enerjisi ile çocuklar için iyi bir oyun arkadaşıdır. Saatlerce oyun oynayabilen bu tür ile çocuklar asla sıkılmaz. Curcunadan oldukça hoşlanan Colorpoint Shorthair, tam bir kalabalık aile kedisidir. Hareketli oyunların yanı sıra zeka oyunlarında da oldukça başarılıdır. Colorpoint Shorthair cinsi, diğer hayvanlarla pek sağlıklı bir iletişim kuramaz. Baskın bir kişiliği olduğu için yavru kedi halinde alınıp alıştırılırsa diğer hayvanlarla anlaşabilir.

Colorpoint Shorthair Sağlık Durumu

Colorpoint Shorthair, birçok kedi türü gibi bazı kalıtsal rahatsızlıklara sahiptir. Bu hastalıklar; lenfoma, hiperestezi sendromu, astım, bronşit ve amiloidoz gibi hastalıkları içermektedir. Sağlıklı bir ömür geçirmesi için sürekli olarak veteriner kontrolüne gitmesi gereken Colorpoint Shorthair, gereken bakımlar yapıldığı takdirde uzun bir hayat sürer.

Colorpoint Shorthair Eğitilebilir mi?

Colorpoint Shorthair oldukça zeki ve meraklı bir kedidir. Zekası nedeni ile her şeyi çabucak kavrar ve taklit eder. Zekasına rağmen yaramaz ve hareketli bir kedi olduğu için yasaklarınıza pek de kulak asmaz. Yalnızca oyun oynamak için birkaç eğitim verebilirsiniz. Kedi eğitim ürünleri kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/chinchilla-kedisi linkinden ulaşabilirsiniz.

Lepus Visco Comfort Grey Large

Lepus Visco Comfort Grey Large

2,700.01 ₺
2,430.00 ₺
Zampa Shiny Basic Mont Siyah 2XSmall

Zampa Shiny Basic Mont Siyah 2XSmall

450.00 ₺
405.00 ₺
Eastland Kedi Oyun Tüneli 3 Yönlü

Eastland Kedi Oyun Tüneli 3 Yönlü

592.00 ₺
532.80 ₺