Kapat
x

Collie Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Collie Köpek Cinsi Kökeni

İlk Collie köpek cinsinin kökeni 1860’lara dayanmaktadır. Collie köpekler naif ve kırılgan görünümleri ile asaletin simgesi olmuşlardır. Bu cinse dair en bilinen özellikler zeki ve insanlara karşı duyarlı olmalarıdır. Bu cinsin alt türlerinden en bilinenleri ise; tüylü collie, tüysüz collie ve sakallı collie olarak sıralanabilir. Collie köpek cinsleri zarif bir kafa yapısına sahip olmanın yanında badem şeklinde gözlere sahiptir.


Collie Köpek Cinsi Karakteri ve Fiziki Özellikleri

 • Collie Köpek Cinsinin kulakları küçük ve yatıktır.
 • Kuyrukları uzundur.
 • Collie ince, sivri ve uzun bir kafaya sahiptir.
 • Bu cins gür ve havalı tüylerinden dolayı küçük gözükmektedir.
 • Vücut yapısı ince ve zarif gözükür ancak aslında kaslı bir cinstir.
 • Border Collie köpek cinsi genel olarak akıllı ve de kararlı yapısı ile fazlasıyla
 • Ailesi ve sahibi olarak tanıdığı kişilere bağlılık gösterirler.
 • Oyuncu ve meraklı karakterleri sayesinde çocuklar ile birlikte uyum içerisinde vakit geçirebilirler.
 • Enerjik bir ırk olan border collie köpek cinsi diğer pek çok sayıda köpek ırkına göre daha fazla görev yapma isteği içindedirler.
 • Komutları ve görevleri hemen yerine getirmekten memnun olurlar.
 • Başarıyla tamamladıkları görevlerini sonlandırdıklarında motivasyon amacı ile ödül maması ile desteklenirlerse en keyifli köpeklerden olurlar.
 • Akıllı ve zeki bir ırk olduklarından dolayı bu ırka genel olarak “gel, git, otur, kalk, koş, getir, götür” tarzında komutlar kolayca öğretilebilir.

Collie Köpek Cinsi Bakımı

Collie Köpek Cinsinin tüyleri uzun olduğundan dolayı soğuğa karşı dayanıklılardır. Bu cins köpekler sıcaktan hoşlanmazlar. Yaz aylarında gölgelik alanlarda vakit geçirmeli ve güneşte çok durmamalıdırlar. Ayrıca bol bol su içirilmesi gerekmektedir. Collie köpek cinsinin yavruları yaklaşık olarak 10-12 haftalık olduktan sonra tuvalet eğitimi alabilirler. Gür tüylere sahip oldukları için sıklıkla köpek tarağı ile fırçalamanız gerekmektedir. Çok sık olmadığı sürece yıkamanızda bir sakınca yoktur. Düzenli aralıklarla aşılarının yaptırılması, vitamin ve ek takviyelerin verilmesi ve mamalarının kaliteli içeriklere sahip olması sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olur.


Collie Köpek Cinsi Vücut Yapısı

Irk Boyutu: Büyük Boy

Yükseklik: Erkek 61 - 66 cm Dişi 56 - 61 cm

Ağırlık: Erkek 27–34 Kg Dişi 23–29 Kg

Ortalama Yaşam:14-16 yıl


Collie Köpek Cinsi Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

 

Collie köpek cinsi insanlarla ve çocuklarla yakın ilişki kurmayı çok severler. Collie köpekler çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla da genellikle iyi anlaşabilirler. Özellikle yavruluk döneminden itibaren birbirlerine alışırlarsa ayrılmaz bir dost olabilirler. Sıcak kanlı yapısı ve sevgi dolu bakışlarıyla kendisine hayran bırakır. Bulundukları ortamlara kolayca adapte olabilirler. Sürekli yanınızda olmayı ve sizinle vakit geçirmeyi severler. Bunun yanı sıra hareketsiz kalmaktan hoşlanmazlar. Hareketsiz bırakılırlarsa depresyona girme ihtimalleri çok yüksektir.


Collie Köpek Cinsi Sağlık Durumu

Her köpek cinsi gibi iyi ve sağlıklı bir beslenme ile uzun ve sağlıklı bir hayat yaşayabilirler. Beslenmelerinde genellikle düşük tahıllı mamalar tavsiye edilmektedir. Uzmanların çoğu bu cinsin mısır ve soya içeren mamalar tüketmemesi gerektiğinin altını çizmektedir. Collie’ler hızlı yemek yemeye bağlı şişkinlik ve mide spazmı geçirebilirler. Dolayısıyla günde tek öğün yemeleri tavsiye edilmemektedir. 2-3 öğünlük beslenme onlar için en idealidir. Orta ırklar için en kaliteli ve sağlıklı malzemelerin özenle seçildiği mamaların tümüne Petcanlar üzerinden ulaşabilirsiniz.


Collie Köpek Cinsi Eğitilebilir mi?


Collie Köpek Cinsi çok kolay eğitilebilmektedir. Öğrenmeyi oldukça fazla severler. Bu nedenle sahiplerinden ilgi beklentileri yüksektir. Yeni şeylerin öğretilmesini heyecanla beklerler. Motivasyonlarının yükselmesi için ödüllendirilmeyi ve övülmeyi çok severler. Ödül mamaları onların belki de en sevdikleri şeydir. Yavruluk döneminde sosyalleştirilmeleri en doğrusudur. Ancak her cinste olduğu gibi eğitim esnasında onlara sabırla yaklaşmak önemlidir.

Habitrail Hamster Kafesi 41x25x24 Cm

Habitrail Hamster Kafesi 41x25x24 Cm

1,790.00 ₺
1,611.00 ₺