Kapat
x

Chow Chow Özellikleri Ve Bakımı

Chow chow köpek türü değişik görünümüyle dikkat çeken, gururlu ve bağımsız ruha sahip olmasıyla bilinen ve insanlarla yaşamaktan keyif alan bir türdür. Karakteri sebebiyle diğer cinslere göre daha zor bir köpek türüdür ve kep söz dinlemezler. İnsanlarla vakit geçirmeyi çok sevseler de her dakika onlarla birlikte olmak istemezler. Genellikle kendi isteklerini yapmayı severler. Köpek sahiplenmek isteyen kişiler bu cinsi almadan önce bu türün bir kucak köpeği olmadığını bilmeleri gerekmektedir. Çocuklarla çok iyi vakit geçirirler ve küçük yaşta sosyalleştirilmeleri gerekmektedir.

Chow Chow Karakteri

Karakter yapıları kedilere daha çok benzemektedir. Yabancılara karşı daima şüpheci olan bu tür birlikte yaşadıkları ailelerine karşı çok bağlıdırlar. Aile içinde genelde bir kişiyi daha fazla benimserler. Yavruluktan itibaren sosyalleştirilmeleri ilerde yaşanabilecek agresif durumlardan kurtulmalarını sağlayabilir. Sadece insanlarla değil diğer canlılarla da sosyalleştirilmelilerdir. İnatçı bir yapıları vardır. Ortalama bir zekaya sahiptirler. Çok hareketli bir ırk olmadıkları için apartmanda yaşamaya uygundurlar. Şunu da söylemek gerekir ki her köpeğin karakteri aynı olacak diye bir şey yoktur. Hepsinin kendine has özellikleri olabilmektedir.

​Chow Chow Bakımı

Ortalama ömürleri 11-13 yıl arasıdır. Sıcak havalara karşı pek dayanıklı değillerdir. Bu sebeple onları sıcak havalardan korumak sahiplerine düşmektedir. Tüylerini en az haftada bir defa köpek tarak ve fırçaları ile taramak gerekmektedir. Özellikle mevsim değişimlerinde çok fazla tüy dökebilirler. Diğer tüm köpekler gibi düzenli antrenman ile daha mutlu ve sağlıklı yaşam sürebilmektedirler. Günlük 15 dakikalık bir yürüyüşle bile köpeğinizin egzersiz ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Chow Chowlarda Görülebilecek Sağlık Sorunları

Kilo almaya eğilimli bir ırk oldukları için beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı köpek maması çeşitlerini tercih ederek kilo almasını önleyebilirsiniz. Dirsek Displezyası ve diz-kalça problemleri yaşayabilen bir tür oldukları için köpek sağlık ve bakım ürünlerinin düzenli kullanılması ve aralıklı olarak veterinere kontrol amacıyla götürülmesi iyi olacaktır. Ayrıca göz kapaklarının içe doğru kıvrılmasına sebep olabilecek entropiyon hastalığına da dikkat etmek gerekmektedir.

Genel Özellikleri

Irk Boyutu : Büyük Boy
Yükseklik : Erkek 46 - 56 cm,  Dişi 46 - 56 cm
Ağırlık : Erkek 20 – 32 Kg, Dişi 20 – 32 Kg
Ortalama Yaşam : 15 yıl​

Chow Chow Kökeni

Kökenleri tam olarak bilinmemektedir. Yaşamını Çin'de sürdüren antik bir türdür. Eski zamanlarda asiller tarafından yetiştirilmişlerdir. 1700'lü yıllarda İngiltere'ye getirildikten sonra şuanki ismini almıştır. İsimlerinin anlamı biblodur ve İngiltere'ye taşınırken içinde bulundukları kutuların üzerinde biblo yazması sebebiyle bu ismi aldıkları düşünülmektedir. Çin'de kabarık köpek anlamına gelen 'Songshi Quan' ​ismiyle bilinmektedirler. Kraliçe Victorya bu cinsi çok sevdiği için bu türün popülerliği artmıştır.

​Chow Chow Eğitimi

Çol uyumlu ve itaatkar olarak bilinseler de türün bazı köpekleri daha geç öğrenmektedir. Kısa tüylü olanların uzun tüylülere göre daha kolay eğitildiği de bazı uzmanlar tarafından tahmin edilmektedir. İki türü de düşünüldüğünde düzenli ve sıkı bir eğitim almaları gerekmektedir. Tasma ipine ve tasmalara karşı direnç gösterebildikleri de bilinmektedir.

Chow Chow Fiziksel Özellikleri

Dikkat çeken en farklı özellikleri dillerinin siyah olmasıdır. Sadece siyah değil mavi ve mor renkli de olabilmektedir. Bu özelliği gören kişiler köpeklerin hasta olabileceklerini düşünebilmektedir ama bu köpeklerin doğal özelliklerinden biri dil renklerinin siyah olmasıdır. Tüyleri orta uzundur. Kürkleri çift katmanlı ve kaba yapılıdır. Tüyleri kaba yapılı olsa da yumuşacıktır. Diğer bir özellikleri ise tüy renklerinin tek renk olmasıdır. İki renkli veya desenli türleri yoktur. Kızıl, krem, mavimsi gri ve siyah olabilmektedirler. Nadir olsa da beyaz türleri de bulunabilmektedir. "Çin aslanı" olarak da anılmasının sebebi başının etrafındaki yeledir. Kulakları yuvarlak ve küçüktür. Burunları da dilleri gibi siyahtır.

Chow Chow Türü Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocukların içinde sosyalleşerek büyüdüklerinde onlarla anlaşabilirler. Yine de bir çocuk tarafından çok fazla rahatsız edildiğinde tepki verebilirler. Bu sebeple eğitimleri sırasında çocuklarla iletişimlerine de dikkat etmek gerekmektedir. Genellikle nazik ve rahat oldukları için aile yaşantısına uygundur. Agresif tavırlar pek fazla sergilemezler. Aynı cinsteki köpeklere saldırganlık gösterebilirler. Tek bir aile tarafından büyütülmesi onlar için daha iyi olacaktır.