Kapat
x

Briad Cinsinin Özellikleri Nelerdir, Bakımı Nasıl Yapılır?

Biard köpek türü tam bir görev canlısıdır, sahiplenme içgüdüsü oldukça yüksek, iyi huylu, zeki ve itaatkar bir yapıya sahiptir. Sahiplerine çok bağlı olan bu tür görevlerini yerine getirdiğinde sahiplerinin mutlu olacağını bildikleri için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Oldukça sabırlı bir tür oldukları için ailelerine de çabucak bağlanırlar ve onları tehlikelere karşı korumaya çalışırlar. Sahiplerinin dikkatini çekmeyi çok seven Biardlar onlarla duygusal yakınlık kurmaktan da çok hoşlanır. İhtiyaçlarını kendi kendilerine karşılamayı severler bu özellikleri ile bazen inatçı özellikler gösterebilirler. İnatçılıkları otoriteyi kabul edene kadar sürebilmektedir. Bu nedenle Briad cins bir köpek aldığınızda, ona ailenize alışana kadar bir süre tanımanız gerekmektedir. Takdir ve onay almaktan çok hoşlanmaktadırlar. Sahiplerinden onay ve takdir almak onlarla daha güçlü bir bağ kurmalarına sebep olmaktadır. Bazı zamanlarda kafasına buyruk davranabilmektedirler. Ayrıca yabancılara karşı her zaman tetikte bir tür olduğu için çiftliklerde ve büyük baş gütme işlerinde de kullanılmıştır. İnsanları paçalarından çekme özelliği olduğu için bazen sahiplerini sinirlendirebilmektedirler.

​Briard Eğitimi

Çok zeki bir tür olması sebebiyle eğitilmesi diğer türlere göre daha kolaydır. Eğitimi sonrası herhangi bir yönlendirme olmadan kendilerine verilen görevleri yerine getirebilmektedirker. Verilen eğitim düzenli ve sabit bir tutumla verildiğinde pozitif olarak sonuçlanmaktadır. Kendilerine öfkeli ve sert davranıldığında ürkek olmaya başlayabilmektedirler. Öğrenme süreçleri kısadır. Yabancı kişilerle daha kolay sosyalleşmeleri için küçük yaşlarda eğitimlerine başlanmalıdır. Eğitimleri düzgün bir şekilde verildiğinde agresif özellikleri azalmaktadır.

Briad Karakter Özellikleri

Şevkatli ve sevgi dolu bir türdür. Özellikle birlikte büyüdükleri çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Daha önce hiç çiftlik görmeseler bile briad türü sürü gütme ve insanları hafifçe topuklarından ısırarark yönetme istekleri vardır. Yabancı birileriyle uzun süre vakit geçirmeden önce o kişilerle tanışmaları gerekmektedir. Sahip oldukları yüksek enerji sayesinde devamlı oyun oynamak istemektedirler.

Briard Bakımı

Briadlar kalın bir kürke sahiptir bu sebeple her hafta düzenli olarak fırçalanması gerekmektedir. Köpek tarak ve fırçaları kullanılarak köpeğinizin bakımlarını kolaylıkla yapabilirsiniz. Bakımları düzgün bir şekilde yapıldığında az tüy dökmektedirler. Ayaklarında ve kulaklarında çıkan fazla tüyler alınmalıdır. Kapalı alanda yaşamaya uygun bir türdür bu sebeple apartman hayatına adapte olabilmektedir. Yine de oynayabilecekleri bir bahçenin bulunması enerjilerini atmaları için iyi bir alan oluşturacaktır. Kürk bakımlarının yapılması ile parlak bir kürke sahip olabilmektedirler. Köpek şampuanları kullanılarak kürk bakımları yapılabilmektedir. Egzersizlerinin düzenli olarak yaptırılması mutlu olmalarını sağlamaktadır. Günlük olarak yürüyüşlere hatta koşulara çıkarılmalıdırlar.

Briard Kökeni

Çok eski bir tür olan Briad türü önceleri "Berger" olarak bilinmektedir. 14. yüzyılda “Livre de chasse”(Avcı Kitabı)​ isimli bir hikayede bu tür yer almıştır. Birinci Dünya Savaşı öncesinde sürü bekçiliği ve sürü gütme köpeği olarak kullanılmıştır. Savaş sırasında koşu habercisi, yiyecek teslimi, ön cephelere cephane taşıma, yaralı askerleri tespit etme, mayınları tespit etme ve iz sürme gibi görevlerde kullanılmışlardır.​ Birinci Dünya Savaşı sonunda ırk yok olma tehlikesi geçirmiştir. Irkın popülerliği 1863 yılında Paris köpek gösterisinde artmıştır. 1928 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmıştır. Günümüzde hala sürü koruma görevinde kullanılmaktadır. Ayrıca askeriye, polis, araştırma ve kurtarma görevlerinde de yer almaktadır.

Petcanlar.com üzerinden köpeğinizin ihtiyacı olan köpek kuru maması çeşitlerine, köpek kıyafetlerine, köpek ödüllerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tek tıkla kapınıza kadar gelen ürünlerle köpeğinizin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

 

Karlıe Kedi İçin Balkon Ağı 4X3 Metre

Karlıe Kedi İçin Balkon Ağı 4X3 Metre

1,219.00 ₺
1,097.10 ₺