Kapat
x

Boxer Cinsi Özellikleri Nelerdir, Bakımı Nasıl Yapılır?

Boxer köpek ırkı sadık, iyi huylu ve kin tutamayan bir tür olarak bilinmektedir. Genellikle çocuklarla iyi anlaşmaktadırlar. Diğer canlılarla iyi geçinmelerinin yanı sıra tanımadıkları köpeklere karşı saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Aşırı sıcak ve soğuklara karşı hassas oldukları için bahçede bakılmaları tavsiye edilmemektedir. Kendilerine has güçlü bir kişilikleri vardır. Bu sebeple erken yaşta sosyalleştirilmeleri gerekmektedir. Birlikte yaşadıkları ailelerine çok bağlı olan bu tür size veya ailenize zarar gelebilecek durumlarda sizi korur ve kavgacı olabilirler. Türkiye'de en çok tercih edilen köpek cinsleri arasındadır. Çok zeki ve eğlenceli bir tür olan Boxerlar "köpekler dünyasının Peter Pan'ı" olarak bilinmektedir.

Boxer Karakter Özellikleri

Genellikle mutlu olan Boxerlar arkadaş canlısı ve girişken türlerdir. Aileleriyle güçlü bağlar kurarlar ve vefalılardır. Oyun oynamayı çok severler ama kaba tavırlar sergileyebilmektedirler. Enerjileri oldukça yüksek olan bu ırk oyun oynarken ağızlarıyla bir şeyler yakalamayı ve sahiplerine getirmeyi severler. Yaptıkları harika arkadaşlıkları dışında bekçi köpekliği özellikleri de oldukça baskındır. Enerjik ve eğlenceli yapısıyla palyaço olarak da bilinmektedir. Sadık ve güvenilir olan Boxer türü yüksek ses ve davranışlardan hoşlanmamaktadır. Kendisine kötü davranıldığında inatçı ve saldırgan olabilir.

Boxer Eğitimi

İnsanların üstüne zıplamayı çok seven bu tür bazen bu davranışı abartmaktadır. Bu sebeple eğitilmeleri sahipleri için rahatlatıcı olacaktır. Çabuk öğrenen bir türdür olduğu için kolay eğitilebilmektedir. Sportif faaliyetler için uygun bir fiziğe sahip oldukları için yoğun eğitim programını kaldırabilmektedirler. Öğretilen komutlara uyumlu cevap verebilmektedirler. Doğru bir eğitim verildiğinde yüksek performanslı geri dönüşler alınmaktadır. İlk olarak tuvalet eğitimi verilmelidir. Eğitim süresince bu ırka iyi davranıldığında sahibiyle arasındaki ilişkiler daha samimi bir hale gelmektedir. Köpeğinizin eğitimini onu hayatınızda nasıl şekillendirmek istediğinize göre değişmektedir. Örneğin yalnızca bakmak için bu türü seçtiyseniz tuvalet eğitimi, sosyalleşme eğitimi ve itaat eğitimi vermeniz yeterli olacakken bekçi köpeği olarak kullanmak istiyorsanız ileri seviyede itaat ve daha farklı eğitim tekniklerini köpek eğitim ürünleri ile vermeniz gerekmektedir.

​Boxer Bakım

Apartman yaşamına oldukça uygun bir türdür. Egzersizlerinin düzenli bir şekilde yaptırılması gerekmektedir. Bu türü sadece yürüyüşe çıkarmak yeterli olmayacaktır. Yürüyüşlerin yanında top oynamaları ve koşu yapmaları gerekmektedir. Bunun dışında genel olarak bakımlarının yapılması oldukça kolaydır. Tüyleri kısa olması sebebiyle haftada bir kere düzenli olarak köpek tarak ve fırçaları ile taranması gerekmektedir. Böylece köpeğinizin ölü kılları temizlenmiş olur. Dışarı çıktığında çamura bulanmadığı veya ekstrem bir durum olmadığı sürece devamlı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Bazı Boxerların horlama özellikleri olabilmektedir. Uyurken salyaları akabilir veya mide gazları olabilir. Beyaz olan bazı türlerinin sağır olma durumları vardır. Genellikle 10-12 yıl arasında yaşamaktadırlar. Fiziki yapıları sebebiyle geç yaşlarda bile sağlıklı olarak yaşlanabilmektedirler. Tek seferde 2-10 yavru arasında doğum yapabilirler. Kulak ve diş temizliklerine dikkat edilmeli ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için doğru besleme düzeni uygulanmalıdır. Çeşitli köpek sağlık ve bakım ürünleri kullanılarak köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir ömür geçirmesini sağlayabilirsiniz. 

​Boxer Görünüşü​​

Fiziki olarak en büyük köpekler arasında yer almasa da oldukça iri bir cüsseye sahiptirler.
Erkeklerinin ortalama ağırlıkları 29-37 kg, boyları ise 54-64 cm arasındadır.
Dişilerin ortalama ağırlıkları ise 25-32 kg, boyları ise 53-61 cm arasındadır.
Tüyleri beyaz üzeri kahverengi lekeli veya çizgili olarak değişmektedir. Tüy yapısı kısa ve sıktır. Parlak görünüme sahip tüyleri ile dikkatleri üstlerine çekmektedir.

Petcanlar.com ile köpeğinizin ihtiyacı olan tüm sağlık ve bakım ürünlerine, mama çeşitlerine, köpek parfümlerine ve kıyafetlerinin pek çok çeşidine ulaşabilir, tek tıkla evinize kadar getirebilirsiniz. 

Lepus Luxe Köpek Montu Bordo Small

Lepus Luxe Köpek Montu Bordo Small

450.00 ₺
405.00 ₺