Kapat
x

Border Terrier Özellikleri Nelerdir, Bakımı Nasıl Yapılır?

Border Terrier en küçük terrier ırkıdır. Küçük olmasına rağmen özgüvenli ve gözü pek bir köpek türüdür. Hastalıklara karşı oldukça dirençlidirler. Diğer köpek türleri düşünüldüğünde kedilerle daha iyi anlaşmaktadır. Yavruyken sosyalleştirildikleri zaman büyüdüklerinde diğer canlılarla daha iyi anlaşabilirler. Diğer köpek türleriyle daha iyi anlaşmaları için çeşitli eğitimler almaları gerekebilir. Oldukça enerjik bir tür olan border terrierler oyun oynamayı da çok severler. Çocuklarla uzun süreler boyunca oyun oynamaktan çok zevk alırlar. Yavruyken daha enerjik olan borderler büyüdükçe ve egzersizlerini düzenli bir şekilde yaptıkça daha sakin davranmaya başlarlar.

Border Terrier Karakter Yapısı

Cesur ve inatçı bir karakterleri vardır. Avcılık özellikleri fazla olduğu için kaçan avlarını her deliğe girerek bulmaya çalışırlar. Avlanma içgüdüleri sebebiyle kuş gibi küçük hayvanlarla yalnız bırakılmamalıdır. Sahibine çok bağlı olan bu türün hafızası oldukça kuvvetlidir ve kendilerine kötü davranan kişileri unutmazlar. Duygusal ve kırılgan oldukları için onlara nazik davranılmalı ve kalplerini kırmamaya özen gösterilmelidir. Yanlarında kendilerini yönetecek bir lidere ihtiyaç duyarlar, genellikle bu lideri sahipleri olarak belirlerler. Bahçede beslenmesi düşünülen bir tür ise bilinmesi gereken nokta çok iyi kazma yeteneklerine sahip olduğudur. Bu sebeple bahçe çitleri sağlam ve iyi çevrelenmiş olmalıdır. Küçükken sosyalleştirilmeye çalışılmalıdır aksi takdirde utangaç ve cesaretsiz olabilmektedirler.

Border Terrier Eğitimi

En çabuk öğrenen türlerdendir. Kötü olan yanları yeni bilgiler öğretmeye çalıştıkça öğrenmelerinin zorlaşmasıdır. Hızlı öğrenmelerine rağmen komutları öğrenmeyi sevmezler. Sıcak kanlı canlılar oldukları için eğitimleri sırasında onlara sevgi ile yaklaşılırsa daha pozitif geri dönüşler alınmaktadır. Pozitif bir sıkı eğitimle harika bir arkadaş edinmiş olursunuz.

Border Terrier Bakımı

Ev ortamında bakımı uygun olan ir tür olmasına rağmen bahçe ortamında yaşadığında daha mutlu bir hayat sürecektir. Tüy bakımları yılda bir veya iki kez olmak üzere yapılarak ölü kılların temizlenmesiyle tamamlanmaktadır. Her hafta düzenli olarak tüyleri taranmalı ve kirlendiği zamanlarda banyo yaptırılmalıdır. Tırnakları uzadıkça düzenli olarak kesilmelidir. Petcanlar border terrier sahipleri için en kaliteli köpek tırnak makaslarını müşterilerine sunmaktadır. Günlük olarak egzersizleri yaptırıldığında apartman hayatına uyum sağlayabilmektedir. Evde canlarının sıkılmaması ve enerjilerini atabilmeleri için köpek oyuncaklarıyla onları mutlu edebilirsiniz. Kısa tüyleri olan borderlar kuru köpek şampuanları ile de kolaylıkla temizlenebilmektedir.

Border Terrier Kökeni

İngiltere ve İskoçya civarlarında ortaya çıkmış bir türdür. 1700'lü yıllardan beri varlığı bilinmektedir. Eski zamanlarda meydana gelen tilki saldırıları ve farelerin çoğalması gibi zamanlarda kullanılarak insanları korumuşlardır. Tilki yuvalarına bile girebilen bir vücut yapısına sahiptirler. Çok aktif ve dayanıklı bir yapıları vardır. Karakteristik özellikleriyle yıllardır insanların talep etmesini sağlayan bir ırktır. Her ortama kolaylıkla uyum sağlayabilirler. Kötü koşullara da dayanıklılardır.

Petcanlar.com kedi, köpek, kuş gibi sahip olduğunuz canlı dostlarınız için en kaliteli mamaları müşterileriyle buluşturmaktadır.