Kapat
x

Bichon Frise Özellikleri ve Bakımı

Bichon frise ırkı şevkatli ve sevimli olmasının yanında insanlarla ve diğer canlılarla çok iyi arkadaş olan küçük köpeklerdir. Havlamayı sevdikleri için bazı zamanlar ailelerini rahatsız edebilmektedirler. Enerjik ve oyun oynamayı seven bu tür oyun oynarken yanlışlıkla ufak bir şekilde sizi ısırabilir. Sevimli yapısıyla tam bir aile köpeğidir. Utangaç ve ürkek bir tavırları vardır. Bu sebeple onlara yaklaşırken narin ve yumuşak davranılmalıdır. Yüksek sesle veya sinirli bir şekilde konuşulduğunda üzülmektedirler. Kısa ve kabarık tüyleri, keskin dişleri vardır. Ailesine bağlı olan bu tür evde yalnız kalmayı hiç sevmez ve uzun süre yalnız bırakıldığında psikolojisi bozulabilir. Kendinden emin ve zeki bir tür olmasına rağmen ailesi uzak bir yere gittiğinde ayrılık kaygısıyla yaptığı davranışlar sahiplerini zora sokabilmektedir.

Bichon Frise Eğitimi

Bichon friseler çok zeki oldukları için onlara eğitim vermekte oldukça kolaydır. Verdiğiniz pek çok komutu hızlı bir şekilde öğrenirler. Oyun ve eğlenceye çok istekli oldukları için gösteri ile ilgili eğitimler verildiğinde çok başarılı olabilirler. Her ne kadar hızlı öğrenseler de tuvalet ve itaat eğitimi gibi konuları öğrenmeleri biraz zaman alabilir. Bu gibi durumlarda biraz sabırlı olunması ve sinirlenmeden eğitime devam edilmesi gerekmektedir. Onlara patronun kim olduğunu göstermeniz ile sınırlarını bilerek eğitimini kolay vermenizi sağlayacaktır.

Bichon Frise Kişiliği

Oldukça eğlenceli, neşeli ve sevenlerdir. Kendine güveni ile dikkat çekse de nadiren saldırgan özellikler sergileyebilirler. Oyun oynamayı çok sevdikleri için "palyaça" lakabıyla da bilinirler. Sahipleri ile vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. İlk defa köpek sahiplenecek kişiler için tercih edebilecekleri bir köpek türüdür. Diğer canlılarla da kolay anlaşabilmeleri bakımları sırasında kolaylık sağlamaktadır.  Eğitimleri düzgün bir şekilde verildiğinde sadık ve itaatkar köpekler olarak birlikte yaşadıkları ailelerini yormazlar.

​Bichon Frise Köpek Bakımı

Cildinin korunması ve derisinin sağlıklı kalması için tımar ihtiyaçlarının giderilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak temizliğinin yapılması önerilir. Yoğun bir tüy yapısı olduğu için her gün taranması önerilir. Yılda bir kez banyo yaptırmak yeterli olacaktır. Haftalık olarak kulaklarının bir bez yardımı ile temizlenmesi gerekir. Temiz bir ortamda yaşaması önerilen friselar temizlenirken kimyasal ürünlerden kaçınılmalıdır.

​Bichon Frise Kökeni

Barbet cinsinden türeyen bir ırktır. Barbet ile kısa, beyaz tüylü bir cinsin birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Havanese, Bolognese, Maltaise ve Tenefire olarak dört türü vardır. 1300'lü yıllarda İtalyalı denizciler Kanarya Adaları'na gelirken bu türü yanlarında getirmişlerdir. 1.Dünya sırasında tükenmek üzere olan bu tür sokak hokabazlarına eşlik etmeleriyle bilinirliklerini artırmıştır. 1950'lerden sonra Amerika'ya gelmesiyle de popülerliği artmıştır. ​

 

Eastland Plastik Ağızlık Large

Eastland Plastik Ağızlık Large

169.00 ₺
152.10 ₺