Kapat
x

Bernese Mountain Dog Özellikleri ve Bakımı

Bernese Mountain Dog türü neredeyse her iklimde yaşayabilen, çalışkan olmasıyla dikkat çeken ve insanlarla çok iyi anlaşan bir köpek türüdür.  Sevdiklerine karşı çok koruyucudurlar ve çocuklarla da iyi iletişim kurmayı severler. Yabancılara karşı temkinli oldukları için etrafta yabancı biri olduğunda havlayarak tepki verirler. Eski tarihlerden beri Alp dağlarında büyük baş hayvanları güderken kullanılmışlardır ve yıllardır insanlara yardım etmişlerdir. Engebeli arazilerde rahatça dolaşabildikleri için sürü köpekliği yapmalarının yanı sıra süt arabası taşıma ve kurtarma görevlerinde de çalışmışlardır. En zeki köpekler arasında yer alan bu tür aynı zamanda en pahalı köpeklerden biridir. Fiziksel olarak iri bir gövdeleri vardır. Kürkü siyah, beyaz ve pas rengi şeklindedir. Düz veya dalgalı kürkleri orta uzunluktadır. Koyu gözlerinde nazik bir bakış vardır ve üçgen kulaklara sahiptir. Makas gibi dişleri de oldukça güçlüdür. Erkekleri dişilerden daha iri olmasına rağmen iki türü de oldukça güçlüdür. 

Bernese Mountain Dog Karakteri

Çok zeki olan bu türün diğer canlılarla sosyalleşmesi oldukça kolaydır. Rahatlıkla dolaşabileceği geniş alanları çok sevmektedir. İnsanlarla birlikte olmaktan çok hoşlandıkları için yalnızlıktan hiç hoşlanmazlar. Egzersizleri düzenli bir şekilde yaptırıldığında enerjilerini dışarda attıkları için evde sessiz bir şekilde otururlar. Ayrıca mutlu ve sevecen olurlar. Devamlı ilgi isteyen berneseler diğer köpeklere göre daha geç olgunlaşmaktadır. Ailelerinin yanında oldukça saygılıdırlar ve itaatkar davranırlar. Saldırgan özellikleri yoktur. Kendilerine güvenirler ve iyi huylulardır. 

Bernese Mountain Dog Bakımı

Düzenli bakıma ihtiyaç duyan bu tür iyi bakıldığında sağlıklı bir yaşam sürmektedir. Yoğun bir tüy yapısı olduğu için düzenli olarak taranması gerekmektedir. Yıllık banyo ihtiyaçlarının da düzenli olarak giderilmesi gerekmektedir. Obur bir tür oldukları için kolayca kilo alabilmektedirler. Bu sebeple beslenme alışkanlıkları düzenlenmeli ve günde bir iki saat egzersiz yaptırılmalılardır. Aylık olarak tırnakları kestirilmelidir. Mama ve su kabı her gün temizlenmelidir. Temiz ve hijyenik bir ortamda yaşaması gereken bu tür biraz masraflıdır. Kulakları ara ara kontrol edilmelidir. Ayaklarında uzayan fazla tüyler kesilmelidir. 

Bernese Mountain Dog Eğitimi

Diğer köpekler gibi eğitimine yavru iken başlandığında daha iyi sonuçlar elde edilmektedir. Zeki olmaları sebebiyle verilen eğitim kısa sürede etkili olacaktır. Özellikle itaat eğitimlerinden oldukça fazla geri dönüş alınmaktadır. Görev köpekliği konusunda eğitim aldığında başarılı olabilirler. Sert davranışlarla değil sevgi ve sabırla eğitim verilmelidir. Zaten istekli ve eğiticisine karşı hassas köpeklerdir. 

Bernese Mountain Dog Kökeni

İsviçre'de en bilinen dağ köpeğidir. Kökeni tam olarak bilinmemektedir. İlk görüldüğü zamanlar 18. yüzyıldaki yağlı boya tablolarıdır. Romenlilerin İsviçre'yi istilasında ülkeye girdiği düşünülmektedir. İsviçre Alpleri'nde çiftlik köpeği olarak kullanılmıştır. İlk olarak Albert Heim ve arkadaşları Berneselerin en iyi özelliklerini toplayarak ayırt etmiş ve ayrı bir ırk olarak belirlenmesinde çalışmalar yapmışlardır. 1990'lerde Avrupa'dan Amerika'ya getirilmiş ve Amerikan Kennel Kulubü'nün dikkatini çekmiştir. İz sürme, bekçilik, koruma gibi pek çok alanda başarılı olan bu tür dünyada da popüler hale gelmiştir.

 

Moderna Kedi Kumu Küreği Yeşil

Moderna Kedi Kumu Küreği Yeşil

55.00 ₺
49.50 ₺
Zampa Klasik Kedi Tırmalaması 29x29x40cm

Zampa Klasik Kedi Tırmalaması 29x29x40cm

1,250.00 ₺
1,125.00 ₺
Lepus Gezdirme Kayışı Gri 1.40 Cm

Lepus Gezdirme Kayışı Gri 1.40 Cm

250.00 ₺
225.00 ₺