Kapat
x

Belgian Malinois Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Belgian Malinois enerjik, canlı ve çalışkan yapısı ile bilinen iletişim kurmayı çok seven Belçika çoban köpeği ırkından biridir. Etrafında olan biteni kısa bir sürede anlayabilen oldukça zeki bir türdür. Genellikle tek bir kişiyle bağ kurmayı daha çok severler. Bağ kurdukları kişiyle sıklıkla iletişim kurarak oyun oynamak isterler. Yavru halindeyken bazı nesnelere ve konumlara karşı fobileri olmaktadır. Büyüdükçe bu fobiler genellikle kaybolur. Uzun, kaslı, kıvrak ve çevik bir fiziğe sahiplerdir. Ön bacakları düzdür ve soylu bir görünümleri vardır. Tüyleri kısadır ve açık kahverengi, kızıl gibi çeşitleri vardır. Tüylerinin uç kısımları ise siyah renktedir. Gözleri küçük badem şeklindedir ve meraklı bir bakışı vardır. Kulak yapısı ise eşkenar üçgen şeklindedir ve dik bir duruşu vardır.

Belgian Malinois Eğitimi

Enerjik ve çevik yapısıyla oldukça çalışkan bir köpektir. Sıklıkla polis köpeği olarak kullanılır ve tembelliği hiç sevmezler. Çok akıllı oldukları için eğitimleri hızlı bir şekilde tamamlanabilir, vermek istediğiniz tüm eğitimleri öğrenmek isteyecektir. Düzenli ve kararlı bir şekilde eğitiminin sürdürülmesi gerekmektedir. Sert tepkiler vererek eğitilmeye çalışıldığında onlar da çok zıt davranışlar sergileyeceklerdir. Bağırarak eğitim verilmeye çalışılırsa sadece negatif geri dönüşler alınabilir. Eğitimleri sırasında bilgilerin devamlı tekrar edilmesi daha kolay öğrenmelerini sağlayacaktır.

Belçika Malinois Köpek Kişiliği

Tüm iklimlerde yaşayabilmelerine rağmen soğuk havaları daha çok sevmektedir. Boş kalmayı hiç sevmezler ve devamlı olarak meşgul olmak isterler. Kendilerinden emin ve kararlı canlılardır. Birlikte yaşadıkları ailenin üyelerine çok bağlı olurlar ve onları korumak için her şeyi yapabilirler. Yabancılara karşı temkinli oldukları için bekçilik ve çoban köpekliği yapabilmektedirler. Eğlenceli yapıları sayesinde sosyalleşmeyi de çok severler. Ne kadar atik bir köpek olsa da saldırganlık özellikleri yoktur.

Belgian Malinois Bakımı

Düzenli ve uzun süreler egzersiz yapmaları gerekmektedir. Egzersizleri ertelendiğinde mutsuz ve huzursuz olurlar.  Yakalama, tutma ve takip etme oyunlarını oynamayı çok severler. Ağız sağlığı onlar için çok önemlidir ve veterinere düzenli kontrol ettirilmeleri gerekir. Haftada iki kere tarama yapılması onlar için yeterli olacaktır, aşırı fırçalamalarda tüyleri zarar görebilmektedir. Ortalama 15 yıl yaşayabilirler. Epileptik hastalıkları bu türlerde daha fazla görüldüğü için dikkat edilmelidir.

Belgian Malinois Kökeni

Belçika kökenli bir köpek türüdür. Çoban köpeği olarak yetiştirilmiş ve ismini Belçika'nın Malines isimli şehrinden almıştır. Belçika'da yetiştililen dört çoban köpeğinden biridir. Diğer çoban köpeklerinden kürk yapısı ve renkleriyle ayrılmaktadır. 1891 yılında resmi olarak Belçika çoban köpeği olarak kayıtlara geçmiştir. Belçika'daki en popüler köpek türüdür. Dünyada da en popüler çoban köpeği ve polis köpeği olarak tercih edilmektedir.