Kapat
x

Bearded Collie Özellikleri ve Bakımı

Bearded collie orta büyüklükte, heyecanlı ve enerjik yapısıyla dış mekanlarda bakım için daha uygun neşeli bir çoban köpeği türüdür. Hoplayıp zıplamayı çok seven bearded collie etrafına neşe saçmaktadır. Oldukça sosyal olan bu tür devamlı aktif olmak ister, komik ve sevecen tavırları vardır. Kaba tüylü kürkünün altında sürekli sallanan bir kuyruğu vardır. Uzun kafası, geniş dişleri, kısa burnu ve tüm vücudunu kaplayan kaba bir kürkü vardır. Kalın kürkü sayesinde sert hava koşullarında da yaşayabilmektedir. İriliğine rağmen gözlerindeki hassas bakışı karşısındaki kişilere hissettirebilir. 'Class Clown' lakabıyla da bilinmektedir. Güçlü ve kuvvetli bir cinstir. Hayatları boyunca kürk renkleri birkaç kez değişmektedir.

Bearded Collie Karakteri

Çok enerjik bir tür olduğu için çocuklarla ve diğer canlılarla iyi anlaşabilmektedir. Aile içinde çok iyi vakit geçirebilen bir türdür. Egzersiz konusunda ekstra vakit harcaması gerekmektedir. Ailesine bağlı ve eğlenceli olduğu için evde tek kaldığında normalden fazla tepkiler verebilir. Yoğun iş temposunda çalışan kişilerin bu türü almaması önerilir çünkü yalnızlıktan hiç hoşlanmazlar. Kocaman cüsseleri ve enerjileriyle aşırı tepkiler verebildikleri için küçük çocuklarla yalnız bırakılmamalılardır.

Bearded Collie Eğitimi

Zeki olan bir tür olmalarına rağmen eğitim süreçleri zorlu geçmektedir. Doğru ve düzenli eğitim verildiğinde pozitif geri dönüş sağlayabilirler. Dönem dönem inatçılık huyları gün yüzüne çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda fazla üstüne gitmeden biraz zaman tanınmalıdır. Biraz vakit geçtikten sonra tekrar verilmek istenen eğitim denenebilir. Kendilerine eğitim sırasında kibar ve nazik davranıldığında onlar da kibar bir şekilde karşılık verirler. Sürü gütme gibi pek çok görevi yerine getirebilmektedirler.

Bearded Collie Kökeni

Kökeni 1514 yıllarına dayanmaktadır. Yerel İskoç köpekleri ve Polonyalı çoban köpeklerinin karışımından gelmektedir. İki ırkın birleşmesiyle pek çok yavru doğmuş ve koyun gütmede, sığırlara eşlik etmede kullanılmıştır. Bu tür için sahiplik ödülü verilmek istenmiş ama sahipleri işlerle uğraşmamıştır. 20. yüzyılda İngiltere ve Amerika'ya gönderilmişlerdir. G. Olive Willison adında bir kadın Shetland çoban köpeği sipariş etmiş ama yanlışlıkla kendisine Bearded Collie gönderilmiştir. Bu şekilde soyun başladığı zaman öğrenilmiştir. 1989 yılında dünyanın en büyük köpek gösterisinde ‘Potterdale Classic at Moonhill’ adındaki bir Beardie ile tür oldukça ünlenmiştir. Disney'in ürettiği çizgi filmlerde ‘Shaggy Dog’ ve ‘Tiger’ karakterleri ile dünya çapında herkes tarafından bilinen bir tür olmuştur.

Bearded Collie Bakımı

Oldukça tüylü olan bu cinsimizin düzenli bir şekilde taranmalarının yapılması gerekmektedir. Tükçede "Sakallı Collie" olarak bilinmektedir. Tarama işlemi baş kısımlarından kuyruklarına doğru yapılmalıdır. İyi şartlar altında 15 yıl kadar yaşayabilmektedirler. Eklem problemleri ve cilt hastalıkları görülebilmektedir.